Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

ALMANYA’DA SICAKLAR REKOR KIRDI

Posted by almanyahaber Ağustos 5, 2013

firtinayildirimAlmanya’da aşırı sıcaklar hafta sonunda 37 derece ile rekor kırdı. Hamburg’da son yüzyılın en sıcak günü yaşanırken, Almanya genelinde birçok yaşlı ve hasta hayatını kaybetti. Otoyollarda kilometrelerce uzunlukta kuyruklar meydana gelirken, şehirlerde de cankurtaran sirenleri susmadı.

Sıcaklık Almanya genelinde 35 derecenin üzerinde seyrederken, meteorologlar, aşırı sıcakların hafta boyunca sürmesinin beklendiğini belirttiler. Alman otomobil kulübü ADAC yolculuk yapacakları uyarırken, sağlık uzmanları da kalp, solunum, tansiyon ve kan dolaşımı sorunları bulunanları ikaz ettiler.

TROPİKAL GÜNLER
Sıcaklar, bazı yerlerde yağmura rağmen serinlik getirmezken, havuz, göl ve nehirler serinlemek isteyenlerin akınına uğradı. Bu arada, 30 derece üstü sıcaklar için kullanılan ‘Tropentag’ (tropikal gün – Akdeniz iklimi) tabiri bu yıl yaklaşık 10 kez yaşandı. Geçtiğimiz yıllarda senede en fazla 5 kez yaşanan ‘Tropentag’, bu yıl bazı bölgelerde 10 kez yaşandı. Tropikal günlerde ısı, yüksek nem oranıyla birlikte gündüz 30 derecenin üzerine çıkıyor, yağmur yağsa bile serinlik getirmiyor ve geceleri de ısı 20 derecenin altına düşmüyor. Sağlık uzmanları, bahsi geçen rahatsızlıkları bulunanların tropikal günlerde büyük risk altında yaşadıklarını belirtiyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s