Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

TGH’DA BAYRAM COŞKUSU

Posted by almanyahaber Ağustos 13, 2013

tgh bayramtgh bayram1TGH’DA BAKLAVALI MÜZİKLİ BAYRAMLAŞMA

TGH tarafından TGH salonunda düzenlenen baklavalı-müzikli “Bayramlaşma” programına yeni Başkonsolos Fatih Ak da iştirak etti. Ramazan ayının son günlerinde göreve başlayan yeni T.C. Hamburg Başkonsolosu Fatih Ak, ayağının tozuyla bazı iftar yemeklerine katılırken, Hamburg Türk Toplumu’nca Şeker Bayramı’nın ikinci gününde düzenlenen Bayramlaşma programına da Konsolos Berati Alver’le birlikte iştirak etti.

TGH’nın Altona semtindeki merkezinde çatı dernekleri temsilcileri ve üyelerinin de hazır bulunduğu Bayramlaşma etkinliğinde geleneksel bayram tatlıları ikram edilirken, programın son bölümünde canlı müzik gösterimi de icra edildi.

bskns fatih akBAŞKONSOLOS FATİH AK : “Yeni binada daha iyi hizmet !”
Baklava yanında alkolsüz içeceklerin de ikram edildiği bayramlaşma akşamında konuşan Başkonsolos Fatih Ak, göreve başlamasının 5. gününde bir bayramlaşma toplantısında halkın içinde olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladığı konuşmasında özetle şunları söyledi:
“Bu salonda, her yaştan pırıl pırıl insanları karşımda görmekten dolayı büyük mutluluk ve gurur duydum. Babası Almanca öğretmeni olan bir Başkonsolos sıfatıyla Hamburg’daki misyonum, yeni Konsolosluk binamızda vatandaşlarımıza daha iyi hizmet vermek için çalışmak olacaktır.
İlk genel seçimlerde dış ülkelerde yaşayan Türk vatandaşlarının oy kullanabilecek olmaları da gayet önemli bir husustur. Diğer eyaletlere nazaran Hamburg’da çok daha önemli çalışmalar yapıldığı gözleniyor. 2 Dilli Okullar buna güzel bir örnektir.”

baklava cayKAPIMIZ HERKESE AÇIKTIR !
DİTİB teşkilatını da ziyaret eden Başkonsolos Fatih Ak, TGH’ya gelmeden önce ırkçı cinayetler serisinde Hamburg’un Altona semtindeki manav dükkanında öldürülen Süleyman Taşköprü’nün ailesini de ziyaret ettiğini belirterek, “Taşköprü ailesinin, bu konuda sivil toplum örgütlerinden de bir dayanışma beklentisi içinde olduğunu gördüm” dedi.
Başkonsolosluk olarak kapılarının herkese açık olduğunu sözlerine ekleyen Fatih Ak, daha sonra, şu an bünyesinde 16 kurumun bulunduğu çatı kuruluşu TGH binasının bölümlerini gezerek, Başkan Nebahat Güçlü ve Başkan Yardımcısı Ali Kurtuldu’dan derneğin çalışma sistemi, mali durumu ve faaliyetleri konusunda bilgi aldı.

tgh bayram katilimBAŞKAN NEBAHAT GÜÇLÜ: “22 Eylül seçimleri için bir panel düzenliyoruz..”
Bayramlaşma etkinliğinin açış konuşmasını yapan Hamburg Türk Toplumu Başkanı Nebahat Güçlü, salondakilerin bayramını kutladıktan sonra, bu derneğinin temelinin 27 yıl önce Ramazan Avcı’nın Dazlaklar tarafından öldürülmesinden sonra atıldığını ve 25 000 kişinin katılımı ile yapılan büyük yürüyüşle seslerini geniş kitlelere duyurduklarını söyledi. O günlerde üzerinde durulan “Irkçılık, Ayrımcılık, Eğitim” gibi konuların bugünün gündeminde de olduğunu vurgulayan Güçlü, “ 22 Eylül’deki federal seçimlerde Türk kökenli seçmenlerimize büyük görev düşüyor. TGH olarak Türk kökenli adayların katıldığı bir panel düzenleyeceğiz. İstcek. NSU konusunda kurum olarak sürekli takipteyiz. Entegrasyon konusu da bizimeyenler gelip adaylara soru yöneltebile ana çalışmalarımızın başında gelmektedir. Zaten Danışma Kurulu’nda 2 arkadaşımız görev yapıyor. Bu konuda da bilgilendirme toplantıları yapacağız.” şeklinde konuştu.

tgh muziktgh muzik1ALİ KURTULDU İLE MUSTAFA BALBAY’IN DOĞUM GÜNÜ
Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Coşkun Coştur, bayram kutlama konuşmasını takiben, bugün TGH Başkan Yardımcısı Ali Kurtuldu ile Silivri mahkemesince hapis cezasına çarptırılan CHP milletvekili yazar Mustafa Balbay’ın doğum günleri olduğunu açıkladı ve tebriklerini bildirdi. Bunun üzerine mikrofona gelen Ali Kurtuldu da, bu sürpriz açıklamaya karşı teşekkürlerini bildirdi ve salondakiler tarafından alkışlandı. Kurtuldu, TGH olarak yepyeni projelerle izin sonrası startı vereceklerini açıkladı.
Kısa bir konuşma yapan Türkolog Dr. Esin İleri ise, NSU Komisyonu’nun çalışmalarına dikkat çekerek, TGH’nın da bu konunun takipçisi olması gerektiğini hatırlattı.

ŞEF TURAN VURGUN YÖNETİMİNDE MİNİ KONSER
Bayramlaşma etkinliğinin son bölümünde ise, Kanun üstadı Şef Turan Vurgun yönetiminde bayramın ruhuna uygun neşeli Türk Sanat Müziği bölümü vardı. Sahnede Kanun’la yerini alan Turan Vurgun, Hamburg Post Gazetesi Haber Müdürü Nebahat Uzun ile TGH Başkan Yardımcısı Ali Kurtuldu’ya eşlik etti.
Gecenin sürpriz solisti Ali Kurtuldu, “Aşka gönül vermem” ve Tanju Okan’ın “Öyle sarhoş olsam ki” parçasını başarılı bir şekilde seslendirirken, dinleyicilerden büyük alkış aldı. Dost meclislerinde zaman zaman sahne alan Nebahat Uzun da, bir zamanlar dillerde nağme olan “Kapıldım gidiyorum bahtımın rüzgarına” ve “Kadehinde zehir olsa” adlı parçaları kendine has stiliyle okudu ve alkışlandı.

AMAN BÜLENT ARINÇ DUYMASIN
Önceden prova edilmeyen 4 şarkılık sahne etkinliğinde okunan eserde yer alan “Sarhoş olsam” ve “Kadeh ” gibi sözler, bazı dinleyicilerin birbirine bakıp gülümseyerek, “Aaa Bülent Arınç burada olsaydı, müsaade etmezdi” şeklinde fısıldaşmasına neden oldu.
Bilindiği gibi, bir Rumeli Derneği’nin gecesine katılan Başbakan Yardımcısı Bilent Arınç, çok eski bir Rumeli türküsü olan “Vardar Ovası”nın sözlerinde “Rakı parası” lafı geçtiği için, Atatürk’ün de çok sevdiği bu türkünün okunmasına karşı çıktığı şeklindeki haberler, çeşitli gazetelerde yayınlanmıştı
Mehmet Atak- Emrah Aslan / ELBE EXPRESS

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s