Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

SPD 150 YAŞINDA – TEBRİKLER!

Posted by almanyahaber Ağustos 18, 2013

hh spd berlinAlman Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) kuruluşunun 150. yıldönümü vesilesiyle Berlin’de Brandeburg Kapısında yaklaşık 200 bin kişinin katıldığı bir festival düzenlendi.

Festivalde SPD’nin Başbakan adayı Peer Steinbrück, sosyal demokratlara hitaben yaptığı konuşmada asgari ücret, kadın-erkek eşitliği, vergi kaçakçılığına karşı ortak mücadele, ekonomik kriz ve çifte vatandaşlık gibi konuların önemine değindi.

SPD’nin kuruluşunun 150. yıldönümünde hala kadınların erkeklerle maaşlarının eşit olmadığını ve işçilerin ‘kiralık işçi’ statüsünde çalıştırıldıklarına dikkat çeken Steinbrück, göçmenlere çifte vatandaşlık hakkının verilmesi gerektiğini savundu.

Gölge Kabinede Bakanlıkta İsmi Geçen Yasemin Karakaşoğlu

berlin spd‘’GÖÇMEN ÇOCUKLAR İÇİN AYRI BİR REFORMA GEREK YOK’’

SPD’nin gölge kabinesinde yer alan SPD’nin iktidara gelmesi durumunda Eğitim Bakanı olması beklenilen Bremen Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yasemin Karakaşoğlu, bu görevin kendisine teklif edilmiş olmasından dolayı büyük gurur duyduğunu söyledi.

Karakaşoğlu, ‘’Eğitim konusunda ideal biriyim. Bu konu büyük bir konu. Bana teklif edilmiş olmasından dolayı büyük gurur duyuyorum. SPD bir benim aracılığımla bir sinyal vermek istiyor’ dedİ.

Anadilin de önemine değinen Karakaşoğlu, göçmenler için ayrı bir reforma gerek olmadığını ifade ederek, ‘’Ana dil konusuna çok ağırlık vermeliyiz. Ana diller ilgisi olan Alman çocuklarına da yönelik olmalı’ şeklinde açıklamada bulundu.

spd berlinBERLİN’E HAMBURG’LU SOSYAL DEMOKRATLARDAN ÇIKARMA

Öte yandan Hamburg eyalet Başbakanı Olaf Scholz, SPD Genel Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz, SPD Federal Milletvekili adayı Metin Hakverdi, SPD Federal Milletvekili Johannes Kahrs, SPD Hamburg Milletvekili Alİ Şimşek, SPD Hamburg-Mitte İlçe Belediye Meclis Üyesi Muammer Kazancı, çok sayıda Alman politikacı ve Hamburg’lu sosyal demokratlar özel trenle Berlin’deki büyük festivale katılmak üzere Hamburg’dan hareket etti.

BERLİN’DE GÖÇMEN VE ÇEŞİTLİLİK ÇALIŞMA GRUBU TOPLANDI

Öte yandan SPD bünyesinde faaliyet gösteren Göçmen ve Çeşitlilik Çalışma Grubu, SPD Genel Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz Başkanlığında toplandı.

Göçmenlerin sorunlarının ele alındığı ve basına kapalı yapılan toplantı sonrasında bir açıklamada bulunan Özoğuz, Alman Sosyal Demokrat Parti’nin Avrupadaki partiler arasında en eski ve köklü bir parti olduğunu tekrarlayarak, 22 Eylül’de yapılacak Almanya genel seçimlerinin göçmenler için önemli olduğunu söyledi.

‘MUTLAKA SANDIĞA GİDİLMELİ’

Alman vatandaşı göçmenlerin oylarının Almanya seçimlerinde belirleyici olduğuna işaret eden Özoğuz, göçmenlerin mutlaka 22 Eylül’de sandıklara giderek oy kullanmaları konusunda çağrıda bulundu.

SPD Hamburg Milletvekili ve Göçmen ve Çeşitlilik Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı Ali Şimşek ise, SPD’nin 150. yıldönümünün özüne yakışır bir şekilde kutlandığını belirterek, ‘’Berlin’deki kutlamada SPD’nin emekçinin, işçinin yanında olduğu bir kez daha hatırlandı’’ dedi.

Şimşek ayrıca, göçmenlerin seçimler konusunda daha duyarlı olmaları gerektiğini vurgulayarak, göçmenlerin sorunlarını ancak SPD’nin çözebileceğini sözlerine ekledi.

Süheyla Kaplan- Berlin www.avrupa-postasi.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s