Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

OBAMA’NIN SURİYE AÇIKLAMASI

Posted by almanyahaber Ağustos 31, 2013

Obama SuriyeABD Başkanı Barack Obama, Suriye konusunda açıklama yaptı. Obama’nın konuşmasından satır başları şöyle: “Suriye’de 21. yüzyılın en büyük kimyasal silah saldırılarından biri gerçekleştirildi. Bunların hepsiniz dünya açıkça gördü. Hastaneler ölülerle doluydu.

Yüzlerce çocuk kendi hükümetleri tarafından gazla öldürüldü. Bu saldırı bizim güvenliğimize karşı tehdit oluşturmaktadır. Türkiye, Ürdün ve İsrail için büyük tehdit oluşturmaktadır. Kendi insanlarına zarar veriyorlar, dünya bu saldırıya karşı durmalıdır. Şuna karar verdim ki ABD, Suriye hedeflerine karşı operasyon başlatmalıdır.

Biz ABD askerlerini oraya göndermeyeceğiz, karaya ayak basmayacaklar. Şuna eminiz ki Esad rejimi saldırıyı gerçekleştirdi. Bu saldırının tekrarlanmaması için adımlar atmalıyız. Biz istediğimiz zaman orada saldırı gerçekleştirebiliriz, buna kapasitemiz var. Belirli bir zaman söz konusu değil, istediğimiz zaman yapabiliriz. Yarın yapabiliriz, önümüzdeki hafta yapabiliriz, gelecek ay yapabiliriz. Ve bu emri vermeye hazırım fakat kararımı henüz vermedim. Burada önemli olan bizim ulusal çıkarlarımızdır, ulusal güvenliğimizdir.

Önümüzde bir takım seçenekler var. ABD insanları için bir şeyler yapmamız gerekiyor. Bu nedenle ikinci bir karar verdim. Askeri operasyon için ABD halkının temsilcilerine Kongre’de danışacağım bir askeri operasyon olup olmaması konusunda.

Önümüzdeki günlerde herkes kendi sesini duyurabilecek. Kongre liderleriyle konuştum ve önümüzdeki günlerde yani Kongre tatilden döndükten sonra bir oylama yapılacak. Her üyeye Suriye’de olanları anlaması için bilgi sunulacak.

ABD’nin ulusal güvenlik çıkarlarına yönelik bilgile verilecek. Ben oylama yapılmasından yanayım. Bizim Birleşmiş Milletler ekiplerini beklememize gerek yok. BM Güvenlik Konseyi şu ana kadar Suriye rejiminin suçlu olduğunu kabul etmedi.

Bu nedenle operason kararını Kongre’de almalıyız. İnandığım bir şey daha var. Bu askeri operasyonu gerçekleştirmeye yetkim var. Hiç kimsenin yetkisine ihtiyacım yok ama kararım Kongre’den çıkmasının daha etkili olacağını düşünüyorum.

Önümüzdeki sorunlar çok büyük, önemli bir konu var. Senatörlerin büyük bir kısmı demokrasiye başvurmamız gerektiğini düşünüyor. Sınırlı bir operasyon da olsa Kongre’ye danışılmalı, Kongre’nin fikri çok önemli. Biz, uygun bir karar vereceksek bu yasadışı duruma karşılık vereceksek, hiçbir şey yapmadan duramayız.

Şimdi mesele şu; dünyaya nasıl bir mesaj vereceğiz? Bir diktatör yüzlerce çocuğu öldürüyorsa bu karşılıksız kalabilir mi? Bu saldırıya duyarsız kalırsak gelecekte ne söyleyeceğiz? Nükleer silah kullanmak isteyen olursa onlara ne cevap vereceğiz. Değerlerimizi ve uluslararası anlaşmaları korumamız gerekiyor.

Müttefiklerimiz bizi destekliyor fakat uluslararası toplumun da bize destek olması gerekiyor. Şunu ABD halkına açıkça söylemek istiyorum. Hepimiz savaştan yorulduk. Biz orada bir başkasının savaşında kendi ordumuzu kullanmayacağız yalnızca Esad rejimine bir baskı uygulamak istiyoruz.

Biz Şam’daki saldırıya gözümüzü kapatamayız. Uluslararası normları uygulamalıyız. Ulusumuz sorumluluklarını çok iyi taşımaktadır. Kongre üyeleri bunu düşünmeli ve politikamız doğrultusunda bir karar vermeli. Bu bizim kim olduğumuzla alakalı.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s