Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

DİTİB’İN MEVLİD KANDİLİ MESAJI – 2014

Posted by almanyahaber Ocak 11, 2014

prof_dr_izzet_er12 Ocak 2014 Pazar gününü Pazartesiye bağlayan gece, Yüce Yaratıcının insanlığa gönderdiği en son rahmet elçisi, ilahi vahyin son ve tamamlayıcı halkası Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa’nın (sav) hicri takvime göre dünyayı şereflendirmesini simgeleyen Mevlid kandilini idrak edeceğiz.

Milletimiz ve bütün İslam alemi, her yıl yeni bir heyecanla, Allah’ın bütün insanlığa rahmet elçisi olarak gönderdiği Hz. Muhammed’in (sav) getirmiş olduğu ilahi mesajı anlamak, ortaya koymuş olduğu eşsiz örnek ahlâkını özümsemek, ona duyulan engin ve içten sevgiyi gönüllerden sözlere ve toplumsal bilince aktarmak düşüncesiyle asırlardır onun dünyaya gelişini Mevlid Kandili olarak kutlamaktadır.
Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’de “Andolsun ki, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar, Allah’ı çokca zikredenler ile sizin için Rasulullah’da güzel bir örnek vardır.” (Ahzâb, 33/21) buyrularak, Sevgili Peygamberimiz’in hayatı bizlere ‘en güzel örnek’ olarak takdim edilmekte ve onu örnek almamız istenmektedir. O, ‘bizim içimizden bize gelmiş’ (Tevbe, 9/128) ve ‘alemlere rahmet olarak’ (Enbiya, 21/107) gönderilmiş bir elçidir. ‘İçimizden biri’ olması, O’nun örnek olmasının imkanına işaret içindir. Ancak unutulmamalıdır ki, örnek almak için, örnekliğin doğru anlaşılması gerekir.
Kur’an’da “Allah’ın sevgisine mahzar olmanın Hz. Peygamber’e tabi olmaktan geçtiğinin” (Âl-i İmrân, 3/31) ve “Hz. Peygamber müminlerin içinde olduğu sürece Allah’ın kendilerine azab etmeyeceğinin” (Enfâl, 8/33) vurgulanması, Hz. Peygamber’in örnekliğinin inananlar için ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.
Onu sevmek ve örnek almak, sadece bir taklit ve sünnetinin belirli şekillere hapsedilmesi değil, sünnetinin ve sîretinin bütün yönleriyle tanınması, insanlığın huzur ve mutluluğu için yaptığı çağrının güncelleştirilerek hayatımıza yansıtılması, güzel ahlâkının ve öğretilerinin davranışlarımızın mihveri ve rehberi yapılmasıdır.

Mevlid Kandili, yüce bir şahsiyet olan Hz. Peygamber’in dünyaya teşrifini kutladığımız, onun insanlığa sunduğu bütün güzellikleri anlayıp hayatımızı onun örnek ahlâkıyla bütünleştireceğimiz bir yenilenme zamanıdır. Zira, sahip olduğumuz insani ve ahlaki değerleri fark etmek ve bu değerleri davranış bilincine ve yaşayan bir değer haline getirebilmek, dindarlığımızın temel ekseni olmalıdır.
İnsanlığın giderek bireyselciliğe, çıkar ve hazza dayanan bir hayata yöneldiği, ahlâkî zaafların ve maneviyat boşluğunun yol açtığı sarsıntılarla boğuştuğu bir ortamda, hayatımızı güzel değerlerle inşa edebilmek için, o büyük şahsiyeti tanımalı, tanıtmalı, sevmeli ve geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımıza, gençlerimize onun ahlâkını, temsil ettiği aşkın değerler bütününü çok iyi anlatmalı ve onları Hz. Peygamber’in sevgisiyle yetiştirmeliyiz. Müslümanlar arasındaki her türlü mezhep, meşrep ve yol farklılıklarını bir zenginlik olarak görmeli, son tahlilde Kur’an-ı Kerim’e ve Hz. Peygamber’in sünnetine bağlılığı esas almalıyız.
Bu duygu ve düşüncelerle Mevlid Kandili’nin bütün insanlığa rahmet, dış ve iç dünyamıza huzur getirmesini, Mevlid-i Nebi’nin toplumumuzda ve dünyada, O’nu yakından tanımaya, sevmeye ve O’nun sevgisi etrafında birleşmeye vesile olmasını Yüce Allah’tan temenni eder, başta Almanya’da yaşayan kardeşlerimizin ve tüm İslam âleminin Mevlid Kandilini tebrik ederim.

Prof. Dr. İzzet ER
DİTİB Genel Başkanı

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s