Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

İŞYERİNDE MÜZİK DİNLEYENE CEZA

Posted by almanyahaber Şubat 10, 2014

tasavvuf_musikisi_korosuManisa çarşısında Müzik Yapımcıları Meslek Birliği (MÜYAP) avukatlarının polis eşliğinde yaptığı denetimlerde işyerlerinde müzik dinleyen esnafa ceza yağdı.

1500 lira para cezası kesilen esnaf, daha önce uyarılmadıklarından yakınarak uygulamanın adil olmadığını söyledi. Manisa esnafı işyerinde televizyondan ya da radyodan müzik dinlediği için mağdur oldu. Ayakkabı dükkanı sahibi Nurten Topbaş televizyonda müzik kanalından müzik dinlediği, giyim dükkanı sahibi Mustafa Erşahin de radyodan müzik dinlediği için mahkemelik oldu.

MÜYAP’a telif hakkı ödemeden işyerlerinde müzik açtıkları için birçok esnaf ceza ödemek zorunda kaldı.

Çarşıda ayakkabı dükkanı bulunan Nurten Topbaş, 2013 yılının Haziran ayında 2 polis ve avukat eşliğinde denetime gelindiğini söyleyerek işyerlerinde müzik dinlemenin yasak olduğundan haberlerinin olmadığını belirtti. Topbaş, “Müzik çok az açıktı. Bir cihazla televizyonun hopörlerine girip müziği kaydettiler. Bizim bu yasadan hiçbir şekilde haberimiz yok. Artık müzik çalınmayacağı yada belli bir ücret karşılığında çalınabileceği konusunda bir uyarı gelmemişti. Bir uyarı yapılsa tedbirini alabilirdik. Baskın yapar gibi geldiler. Olay mahkemeye taşındıö dedi.

Manisa Adliyesi 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 28 Ocak’ta sonuçlandığını dile getiren Topbaş, 1500 lira ceza aldıklarını söyledi. Uygulamanın adil olmadığından yakınan esnaf Topbaş, “Bu işi neredeyse vergiye bağlamışlar. Burada müzik çalındığı için para kazanmıyoruz. Müzik bana bir kazanç getirmiyor. Müzik işi yapanlar, eğlence yerleri gibi yerler dışarıya bile hoparlör koyuyor. Ama biz müzik çaldı diye daha fazla ayakkabı satmıyoruzö diye konuştu.

“ARTIK MÜZİK DİNLEMEM”
Aynı denetimde ceza alan giyim dükkanı sahibi Mustafa Erşahin de, radyodan kısık sesle yabancı şarkı dinlediğini ve sesin bir cihazla kaydedildiğini açıkladı. Denetime gelenlerin bir cihaz yardımıyla müzik çaldığını kayıt altına aldıklarını ve tutanak tuttuklarını kaydeden Erşahin, “İtiraz ettik ama dinleyen olmadı. Sadece telif hakkı olmayan şarkıları çalabilirmişiz. MÜYAP bazı şarkıların telif hakkını almış. Avukatları da denetime çıkmış. Bundan sonra işyerinde müzik dinlemem. Dükkanın metrekaresine göre belirli bir para ödeniyormuş. Kafe, disko gibi yerlerde bu kural geçerli olabilir ama bizim gibi giysi satan bir yerde bu uygulama çok saçma. Müşteri çekmek için müzik dinlemiyoruz. İnanın artık televizyon izlemekten bile korkuyorum” dedi.

“HUKUK BOŞLUĞU VAR”
İşyerinde müzik dinlediğinden dolayı ceza alan Ayten Topbaş’ın Avukatı Gözde Aloğlu, Telif Hakları Yasası’nda hukuk boşluğu olduğunu söyledi. Müvekkilinin dükkanında müzik dinlediği için halka arz etmiş sayıldığını ve telif hakkı olmadan müzik dinlenemeyeceği savunmasıyla ceza aldığını kaydeden Aloğlu, “Hakimin kararına göre 5 yıl boyunca başka bir suç işlemezlerse bu suçtan ceza almayacaklar.

Ödenecek 1500 lira, avukat parası olarak belirlendiö dedi. Cezanın normalde 1 yıl 10 aylık bir hapis cezasını içerdiğini belirten Aloğlu, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verildiği için cezanın açıklanmadığını ifade etti. Aloğlu, “Hukuk boşluğu var. Eğlence mekanları için işyerinde müzik dinlemekten menfaat elde etme şartı aranıyor. Bizim müvekkillerimizin böyle bir menfaat elde etme gibi bir durumu yoktu. Müzik dinlenmesi için izin alınması gereken işyerleri arasında sayılmıyor. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verildiği için temyize gidemiyoruz” dedi.

Reklamlar

Bir Yanıt to “İŞYERİNDE MÜZİK DİNLEYENE CEZA”

  1. Anonim said

    MÜZİK ZATEN HARAM LA! DİNLEMEYİN.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s