Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

İLKER BAŞBUĞ: TARİHİ HATAYI DÜZELTMENİZ GEREKİYOR

Posted by almanyahaber Şubat 21, 2014

ilker basbugİlker Başbuğ, Meclis Komisyonu’nun AK Partili üyelerine, “Beni itibarsızlaştırma operasyonu yapıldı. Tarihi hatayı düzeltmeniz gerekiyor. Yüzlerce mağdur var” dedi. TBMM İnsan Hakları Komisyonu bünyesinde kurulan Cezaevi Alt Komisyonu Silivri Cezaevi’nde incelemelerde bulundu.

Ziyarete Alt Komisyon Başkanı AK Partili Ayşe Türkmenoğlu ile AK Partili vekiller Kerim Yıldız, Mehmet Metiner, BDP’li Murat Bozlak ve CHP’li Veli Ağbaba katıldı.

Komisyon, İlker Başbuğ, Hurşit Tolon, Tuncer Kılınç, Doğu Perinçek, Tuncay Özkan, Sedat Peker, Levenet Göktaş, Fatih Hilmioğlu ile KCK’dan tutuklu bulunan sanıklarla görüştü.

Semaverde yemek
CHP’li Ağbaba, Başbuğ, Kılınç ve Tolon’un kaldığı koğuşta Atatürk portresi, Andımız, İstiklal Marşı ve küçük bir Atatürk resmi bulunduğunu anlattı, “Koğuşta ayrıca Gırgır dergisinin bir kapağı ve Zaman Gazetesi’nin bir fotoğrafı bulunuyor. Zaman Gazetesi’nden fotoğraf; ‘Darbe Savcılarından Tenzili Rütbe’. Komisyon olarak Paşaların koğuşuna girdiğimizde, yemek pişiriyorlardı. Bizim girdiğimizi gördüklerinde semaveri kapattılar. Daha sonra görüşmeye başladık” dedi. Ağbaba’nın verdiği bilgiye göre, Başbuğ şunları söyledi:

‘17 Aralık yaşanmasa…’
“Meclis Başkanı Çiçek, ‘Anayasanın 138. maddesi kalmamıştır’ diyor. ‘Yargı bağımsızlığı kalmamıştır’ diyor. Bizim yıllardır söylediğimiz, iddia ettiğimiz şeyler, farklı insanlar tarafından tekrarlanıyor. 7 Şubat ve 17 Aralık yaşanmasaydı nerde olurduk? Eğer bu rezalet kabul edildiyse, hâkimlerin cezalandırdığı insanları ne kadar içeride tutacaksınız? Kumpası ‘Ayarlanmış yargıçlar/Savcılar’ yaptıysa, bu mahkemeler yolu ile mahkum edilenler daha ne kadar içeride kalacak? Benim suçlanmamım bir bölümü Ergenekon davasını itibarsızlaştırmak için yapıldı.

(AK PArtili vekillere dönerek) Şimdi bunları siz söylüyorsunuz. Bu davayla ilgili eksiklikleri söylüyorsunuz. 2002’de Orgeneral oldum. Bu hükümetle 8 yıl birlikte çalıştık. Belki kişiler içerde olabilir ama üzerine kara iftira atılan TSK’dır. Bu tarihi hatanın düzeltilmesi gerekiyor. Şu anda mağdur olan yüzlerce kişi var. Bu mağduriyet giderilmeli. Konuşulması gereken asıl konu budur. Bu mağduriyetler derhal ortadan kaldırılmalıdır. Yolsuzluk varsa yargı üzerine gitmeli. Ama bizim davalarda yaşanan haksızlıkların mağduriyetlerin giderilmesi gerekiyor. İki farklı konudur bu…”

Kaynak: Vatan

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s