Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

DURMADAN DİNLEMİŞLER – İRFAN ATASOY YORUMLADI

Posted by almanyahaber Şubat 24, 2014

DurmadanDinlemislerDinlemek… Hem de en mahremine kadar. Dinlemek… Hem de kendi vatandaşlarını. Dinlemek… Şantaj ve tehditlerle harmanlayarak. Dinlemek… Yetinmeyip takip etmek. Dinlemek… Terör örgütü üyesi adı altında.

Durmadan dinlemek…

Peki kim kimi dinliyor? Hem de 3 yıl boyunca 7 bin kişiyi.

Düşünsenize bir, siz arkadaş ortamında konuşurken başka biri sizin konuşmanıza kulak kesiliyor. Lâf dinliyor. Tepkiniz ne olur?

Oysa siz günlük olaylar üzerinden muhabbet ediyorsunuzdur.

Biz burada ülke güvenliğinden bahsediyoruz. Devletin önemli organlarında, ülkenin önemli noktalarında bulunan kişilerden bahsediyoruz. Lütfen dikkat. Devlet, legal bir dinleme yapmıyor. İllegal bir yapılanma gayr-i ahlâki bir şekilde özel hayata sızıp sizi dinliyor. Sizce bu ülke güvenliği açısından ne anlam taşıyor olabilir?

Yedi bin kişi dinlendi dedik. Ve biz bunlardan sadece 3 bininin ismini biliyoruz. Şunu da belirtelim ki, bu sayı sadece 7 binle sınırlı değil. Yapılan açıklama ve yorumlara bakılacak olursa daha çok kişi, kurum ve kuruluş dinlendiği söyleniyor. On binlerle ifade edilebilecek bir dinleme listesi olabilir.

Devlet içindeki devletin, buna ister derin ister paralel deyin, mühim olan fikrî yapısının aynı olduğu bir gerçek…

Star Gazetesi’nin haberine göre, TMK savcıları Adem Özcan ve Adnan Çimen’in ‘Selam Terör Örgütü’ soruşturması kapsamında ya da bahanesiyle mahkemelerden aldığı izinlerle yedi binden fazla kişiyi terör örgütü mensubu diye dinlemeye alması çok ama çok vahim.

Bu arada Savcı Adem Özcan, bu iddiaları gün içinde yalanladı.

Öte yandan Fethullah Gülen’in avukatı 7 bin kişinin dinlendiği iddiasının Gülen’e atfedilmesinin haksızlık olduğunu söyledi ve ekledi; “İddia doğru ise bu işlemi yapan sorumlular sıfatlarına bakılmaksızın cezalandırılmalıdır…”

HSYK ayrıca, dinleme kararı veren savcı ve mahkemelere de soruşturma başlattı.

Karar, ülkemizin güçlü ve bağımsız yargısındadır. Bu iddialar araştırılmalıdır. Bu ithamlar aydınlatılmalıdır. Tek bir soru işareti bırakılmadan zihinlerde haklı olan aklanmalıdır. Haksız olan hesabını vermelidir.

Bu skandalda, hükümetinden muhalefetine, sivil toplumundan gazetecisine, işadamından akademisyenine kadar her kesim dinlendi. Tüyler ürpertici! Ve her kesimden tepki yağdı.

Türkiye tarihinde de hiç görülmemiş bir vak’a olarak kayıtlara geçti!

Devlet, ancak be ancak ülke güvenliği için istihbâri açıdan dinleme yapar. Şantaj ve yönlendirme için değil…

Öyleyse bu dinlemeyi yapan/yaptıranların amacı ne olabilir?

Türkiye’yi bir muhâberat şekline büründürmek bu işin en basit şekli… Meseleyi hemen eşleyelim. Devletin askeri, devletin istihbarat örgütüne Hatay sınırında silah çekti/çektirildi. Daha da detaylandırmaya gerek var mı?

Dinlemeler falan vesâire… Bunlar buzdağının görünen kısmı… Basite almıyoruz. Fakat asıl bundan sonra n’olabilir? Ona bakmak lazım gelir.

Bütün bu yaşananların özeti şu…
Türkiye artık dönülmez bir yola girmiş bulunuyor uzun bir müddettir. Türkiye’nin bu değişim/dönüşüm sancısı doğuma yaklaşıldıkça daha da hissedilecek. Gözlerimizi dört açıp safraların atıldığına hep birlikte şahit olacağız. Hani hep o bahsettiğimiz “tam bağımsızlık mücadelesi” var ya, işte şu an gözümüzün önünde cereyan ediyor bu hürriyet kazanımı.

Gözden kaçmasın… Çıkarılacak olan Yeni MİT Yasası, kânûnî bir zemine oturacak bu vesileyle. Devletin istihbarat örgütü yasal bir prosedürde ülke güvenliği açısından –şantaj ve tehdit için değil- gerekli gördüğü biçimde istihbâri faaliyet yürütebilecek. Ki MİT’e önemli yetkiler öngören kanun teklifi TBMM İçişleri Komisyonu’nda da son olarak kabul edildi. Şimdi sıra TBMM Genel Kurulu’nda. Bu değişikliğin ne denli önemli olduğu son dinleme/telekulak skandalı ile ortaya çıkmış oldu.

Türkiye Türkiye olalı hiç bu kadar tam bağımsızlığa yakın olmamıştı!

Ve son not… Kritik eşik aşıldı. Fakat 30 Mart Yerel Seçimleri yaklaştıkça tansiyon daha da artacak. Bunu bir kenara not edin. Ve bu “telekulak skandalı”, gelecek dalgaların sadece bir artçısı, öncüsü… Yeni gelişmelere, olaylara hazırlayalım kendimizi. “Yok artık” diyeceğimiz meselelere gebe önümüzdeki gün ve haftalar. Bunu ben demiyorum. Gündemi okuyup sadece satır aralarındaki cümlelerden bir çıkarım yapıyorum, o kadar. Bekleyelim ve görelim…

Dipnot: Emniyet İstihbarat Dairesi’ne kayıtlı Rus-İsrail ortak yapımı, en ucuzu 2 milyon dolarlık süper dinleme cihazı –pasif dinleme yapabiliyor- bulundu mu? Ve kaç seneden beri kayıptı? İki mi üç yıl mı? Bunu da bi’ düşünelim isterseniz.

Herşey o kadar NET ki!..

twitter.com/atasoyirfan

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s