Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

STAATSVERTRAG – DEVLET ANLAŞMASI

Posted by almanyahaber Mart 6, 2014

zeki basaranKonu : Staatsvertrag – Devlet Anlaşması – ZEKİ BAŞARAN

Bir anlaşmanın hatırlattıkları…

İnsan hayatının önemli bazı dönüm noktaları vardır. Yarım asırdır Almanya`ya gelen Türkiyeli müslümanların da karşılaştıkları pek çok önemli hadiseleri olmuştur. Dolayısıyla, bazen üzülmüş, bazen de sevinmişizdir. Bugün üzüntülerimizi bir tarafa bırakarak, kısmen de olsun, tam sevince aralanan bir kapının 1. yıl dönümünü yaşıyoruz.

Staatsvertrag !; Devlet anlaşması, belki tarih diyemeyeceğiz ama, tarihe bir not düşebileceğiz. Daha bir üst nokta olan Körperschaft hakkımızı elde edebilmek için Millî Görüş ve Bremen İslam Federasyonu olarakta 1986’da tüzüğümüze koyduk ve gerçekleşsin diye mücadelemizi verdik. Lakin bütün gayretlere rağmen, sadece bu sebepten dolayı tüzüğümüze dahi onanmış resmiyet verilmedi. 22 yıl sonra Körperschaft hakkının olmadığı bir tüzüğü ancak resmileştirebildik!…

İşte bütün bu garipliğe rağmen 2013 yılının Ocak ayının 15’inde saat tam olarak 12:17’de dini kurumlarımız olan, ŞURA BREMEN, DITIB, VEKZ müştereken Bremen Belediye Sarayında, Bremen ve Bremerhaven Belediye Başkanları ve halkın da çok büyük bir ilgisi ile “Devlet Anlaşması” törenle imzalanmış oldu. Yeniden hayırlı olsun. Emeği geçen kurumları ve onların değerli başkanlarını tebrik ediyoruz.

Göçün beraberinde getirdiği zorluklar, ırkçı dürtüler, siyasi hesaplar ve kültürel farklılıklara rağmen, asimile olmadan, integrasyon kültürü çerçevesinde, ortak bir mantık etrafında, dinlerin temel değerlerine saygılı olunan bir düzelemde, bir masanın etrafinda oturulmuş ve kayda değer müsbet bir adım atılmıştır.

Bundan sonra ne olmalı! sorusu cesur bir şekilde dillendirilmelidir. Eyalet Başkanı ve yetkililer, diğer eyaletlere örnek olabilecek ve Almanya’nın da demokratik çıtasını yükseltecek Körperschaft tabî haklarımız çerçevesinde kolları sıvamalıdır…

Bremen eyaleti geçmişte birçok ilklere imza atmıştır. Örneğin; İslam Haftası, Belediye sarayında iftar programları, bayramlaşmalar v.s. Bizler, hiç kimseden, mevcut olmayan hakkımızı istemiyoruz, aksine yarım asrı geçen bir zaman diliminde, tüm gençliğimizi, sağlığımızı, güçlü irademizi ve üç neslimizin cıvıl cıvıl olan heyecanını bu memleketin topraklarına gömmüşüz!!! Hala mı! İsteklerimizi hakkedemedik, denilebilir mi?

Müslümanlar, dini değerlerini yaşarken, elbette kimsenin telkinlerine müsade etmezler. Ama bulundukları ülkelerin de tabî kanunlarına ve değerlerine önem verirler. Bu anlayış içerisinde Devlet Anlaşmasının hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz.

15.01.2014, saat: 12.17

Zeki Başaran
İslam Toplumu Millî Görüş
Bremen Bölge Başkanı

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s