Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

AİHM’NİN ÖCALAN KARARI

Posted by almanyahaber Mart 18, 2014

apoperAvrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Abdullah Öcalan’ın müebbet hapis cezası ve İmralı’daki cezaevi koşulları ile ilgili yapılan başvuruya ilişkin kararını açıkladı. Kararda, Türkiye’nin bazı ihlallerde bulunduğu belirtilirken zehirlenme girişimi iddiaları ise oy birliğiyle reddedildi. Açıklanan karara göre 4’e karşı 3 oyla aşağılayıcı muamele ile ilgili sözleşmenin 3. maddesinin 17 Kasım 2009’a kadar olan süre zarfında ihlal edildiği açıklandı.

Kararda ayrıca 6’ya karşı 1 oyla, gözaltı koşulları ile ilgili 17 Kasım 2009’dan sonra ihlal olmadığını belirtildi. Öcalan, 17 Kasım 2009’a kadar adada yalnız tutulması sonrasında hapishaneye başka suçluların nakledilmesi nedeniyle kararda 17 Kasım 2009 tarihine sık sık vurgu yapıldı.

Kararda ayrıca özel hayatın gizliliği ile ilgili 8. maddenin de ihlal edilmediği ifade edildi. Açıklanan sonuca göre hukuk dışı cezaları kapsayan 7. maddenin ihlal edilmediği belirtildi.

Karar sonrası mahkeme, hükümetin başvuruyu yapan kişiye de kararın kesinleşmesi sonrası 3 ay içerisinde mahkeme masrafları için 25 bin Euro vermesine hükmetti. Açıklanan karar sonrası cezaevleri koşullarının kötü olmaması gerektiğine de atıfta bulunularak, “Cezaevleri cehennem olmamalıdır” şeklinde açıklama yapıldı.

Abdullah Öcalan, ömür boyu hapis cezasının aşağılayıcı muameleyi konu alan 3. Madde ve özel hayatın gizliliği ile ilgili 8. Maddenin ihlal edildiği gerekçesiyle mahkemeye başvurmuştu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s