Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

INTERNET GAZETECİLİĞİ ÜZERİNE / VIDEO

Posted by almanyahaber Mart 21, 2014

apk-internetMustafa Yükselir İnternetin Starı’nın büyük yükselişini anlattı. Star Medya Grubu İnternet Yayın Yönetmeni Mustafa Yükselir, Tıkırtı Gazetesi’ne konuk oldu. Yüselir stargazetesi.com’un tık almak için çıplaklık kullanmadan nasıl Türkiye’nin 3. büyük internet haber sitesi olmasının başarı öyküsünü anlattı.

Yükselir’in açıklamalarından satırbaşları…

Yükselir, “4 milyon 200 bin tekil değil gerçek kişi, reklam verenlerin kullandığı bir ölçüm şirketinin verdiği verilerin daha derinlemesine bir ölçümle ortaya çıkan veriler tekil ziyaretçinin ötesinde gerçek kişi dediğimiz gerçek IP’lerden oluşan son derece ciddi bir rakam bu, 4 milyon 200 bini bularak Türkiye’de 3. sıraya yerleştik. VIDEOYU İZLEMEK İÇİN.. TIKLAYINIZ

Reklam verenlerin bunu sağlıklı bir şekilde kullanabilmesi için Türkiye içi verilerinin IP üzerinden değerlendirmesi gerekiyor, farklı kriterler gene vardır sitede süre geçilme süresi, sayfa açılımı bunlar da bir kriterdir ama esas kriter gerçek kullanıcı olarak kaç kişiye bu internet servisi ulaşıyor ve kaç kişi buranın müşterisi, reklam veren için en önemlisi bu, ölçüm şirketine göre de biz kriterleri bularak Türkiye’de 3. sırayadayız” dedi.

Çıplaklığı, kadın bedenini ya da kullanmadan nasıl bu tıklanma oranını aldınız? stargazetesi.com’un sırrı nedir?

TÜRK VATANDAŞININ ZEKÂSI İLE DALGA GEÇMEYİN!

Yükselir, “Daha önce şöyle bir klasik vardı ‘Türk halkı bunu istiyor’; yıllarca televizyonda medya da bir sürü ürüne imza attık. Yemek saatinde kaza haberi vermek, bir dizi filmin 4-5 bölümünü üst üste yayınlamak, dört beş kere tekrar vermek, magazin adı altında başka bir şey vermek gibi şeylerdi. Sorulduğunda niye böyle bir kalite problemimiz var; ‘Türk vatandaşı bunu istiyor ne yapalım, mecburen’ deyip, bunun içinden çıkıyorlardı. Biz en başından beri buna karşı duruyoruz. Türk vatandaşının zekâsı ile dalga geçmeyin! yok böyle bir şey!”

“Bir bayanın seksen tane çıplak fotoğrafını tıklamakla meraklı bir kitleden bahsedemeyiz. Türkiye’nin tamamı için, ayıp olur zekâsı ile dalga geçmeyin, O’nu hafife almayın, ebetteki orada zamanı olan, orada olmak isteyen insan da vardır. Ama bir internet haber sitesinden bahsediyorsak üstelik bir gazete markası altında bir ürün servis ediyorsan o zaman başka bir şey yapmanız gerekiyor” dedi.

Çok manşet olduğu için mi? Yoksa son dakikalar zamanında girildiği için mi tıklama oranı artıyor?

HABER NASIL VERİLİR?

“Siz bir gazete internet sitesisiniz, sizin göreviniz haber vermek bir kere bu görev tanımlaması ile ilgili ciddi bir kaos var. Bir internet haber sitesi kendi faaliyeti dışında başka şeyler veriyorsa o zaman işin şirazesi kaçıyor. Biz şunu dedik biz internet haber sitesiyiz Star Gazetesinin markasıyız, 24 Haberin markasıyız. O halde biz haber vermek zorundayız. Haberi daha nasıl ne şekilde çok insana verebiliriz? Çünkü her insanın haber alma kaygısı var, çabası var, biz ihtiyacı var.

Haber almak gerçekten bir ihtiyaca dönüşmüş durumda. Böyle olunca siz buna nasıl ulaşabilirsiniz öncelikle rahat ulaşabileceği bir biçimde vermeniz gerekiyor yani okurun çok rahat haber bulabileceği bir tasarımınızın olması gerekiyor. İkincisi dilinizin anlaşılır, maceraya sürüklemeyen, başlıkta heyecanlandıran şok falan filan deyip içinde saçma sapan bir şey vermeyen, insanlara olması gereken şeyi olması gereken bir biçimde vermeniz gerektiğini empati kurarak, ben bir haber okumak istersem ne okumak isterim? Benim zamanım var mı? Bir haberin yirmi tane fotoğrafa bölünmüş bir şekilde her seferinde tıklayarak okuyacak zamana ihtiyacım var mı?”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s