Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

ÖCALAN’IN ‘NEVRUZ MEKTUBU’

Posted by almanyahaber Mart 22, 2014

mektup okunduAbdullah Öcalan’ın Nevruz dolayısıyla yazdığı mektup, Diyarbakır’daki kutlamalarda toplanan halka okundu..

Kürt sorununda Oslo süreciyle başlayan çözüm çalışmaları artarak devam ediyor. 2013 Nevruz’unda Diyarbakır’da toplanan yüzbinlere okunan mektuptan sonra PKK ateşkes ilan etmiş, bir yılı aşkın süredir tabiri caiz ise Türkiye’de analar ağlamıyor.

Bu Nevruz için de merakla beklenen Öcalan’ın mektubu okundu. Barış vurgusunun hakim olduğu mesajda, hükümet eleştirlse de huzur ortamı oluştuğu için tüm sorumlulara selam da yer alıyor.

Hükümetten yasal düzenleme talebinde bulunan Öcalan, mektubunu yaşasın halkların kardeşliği sloganı ile bitirdi.

Abdullah Öcalan’ın mektubunun nasıl okunması gerektiği konusunda Haber7.com’un görüştüğü gazeteciler, akademisyenler ve yazarlar açıklamalarda bulundu.

Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür, Öcalan’ın yazdığı mektubun barış sürecine katkı sunduğunu söyledi. Övür, “Hükümeti de eleştiren süreci ağırlaştırdığı için elştiren ve devamında da her iki tarafın sadık kaldığını söyleyerek önemli mesjlar verdi.” açıklamasını yaptı.

17 ARALIK İÇİN ÖNEMLİ MESAJ

Öcalan’ın mektubunda 17 Aralık’a ilşkin bir mesaj var mıydı sorusuna Övür, “Öcalan isim vermeden 17 Aralık operasyonun altını özellikle çizdi. Türkiye’de darbe girişimleri görmekteyiz. Öcalan’ın verdiği mesajları vesayetçilere ve darbe yapmak isteyenlere karşı iyi bir cevap oldu, bunu böyle okumak lazım İstanbul’dan da böyle okunuyor bence.Türkiye’nin sivil yürüyüşüne karşı yapılmak istenen darbelere karşı sestir.”şeklinde yanıt verdi.

MİT YASASI SÜRECİN YASAL DAYANAĞININ BAŞLANGICI

Sürecin sonrasını değerlendiren Övür, “Bundan sonraki süreçte seçimim bitmesi gerekir o ‘ağırdan alma’ konusunda gereken çabalar harcanak, hükümet de sürece yasal dayanağı istiyor. MİT yasası da bunun başlangıcı olarak okunabilir. Ve barış için gereken adımlar en kısa sürede atılacak diye tahmin ediyorum.” İfadelerini kullandı.

Öcalan’ın mektubunu beklendiği gibi olduğunu belirten Kürt sorunu konusunda önemli araştırmaları olan Gazeteci yazar Ümit Fırat, yasal bir alt yapının gerektiği konusun önemli olduğunu söyledi.

Fırat açıklamasında şunları söyledi;

Hükümetin kararlılığının ve sadakatinin belirtilmesi, tüm halklara mesaj göndermesi göz önünde bulundurulması gereken noktalardan. İsim vermeden 17 Aralık operasyonu için de mesaj gönderdi. Uluslararası koplolara karşı kartgöstrmek ve gladyonun oyunlarına gelmeyelim derken son sürece değiniyor.

Abdullah Öcalan’ın mektubunda hükümete verdiği krediyi sürdürdüğünü belirten Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Hüseyin Yayman, mektupta sürecin devam edeceği kararlılıkla ifade edildiğini söyledi.

Kaynak: Ökkeş Koska / Haber7

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s