Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

PARİS CİNAYETLERİNDE TOP, FRANSA’DA

Posted by almanyahaber Nisan 28, 2014

leyla soylemez sakine cansiz fidan doganParis cinayetindeki sır çözülüyor. Zanlı Ömer Güney’in Türkiye’deki bağlantılarını tespit eden MİT gerekli belgeleri Paris’e gönderiyor. Fransızlar’ın yakında cinayetin bağlantılarını açıklaması bekleniyor.
Paris’te üç PKK’lı kadının öldürülmesiyle ilgili sır cinayetlerdeki sis perdesi kalkıyor.

Şüpheli Ömer Güney’in, Türkiye’ye geldiğinde kimlerle görüştüğü tespit edilirken, bağlantılar ortaya çıkartıldı. Paris’te 9 Ocak 2013’te öldürülen PKK’lı Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez suikastlarına ilişkin soruşturmayı yürüten Paris Asliye Hukuk Mahkemesi Terörle Mücadele Birimi Asbaşkanları Jeanne Duye ve Cristophe Teissier ile Birinci Asbaşkan Laurence Le Vert, cinayetlerin faili Ömer Güney hakkında Türkiye’den adli yardım talebinde bulunarak “istinabe belgesi” hazırlamış, “Acil” koduyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na göndermişti.

Cinayete ışık tutacak telefon numaralarını incelemeye alan Anayasal Suçlar Bürosu Savcısı Sadık Bayındır’ın, numaraları MİT’e verdiği ve incelenmesini istediği öğrenildi.

ADLİ YARDIM İSTENDİ
İstihbarat birimleri Ömer Güney’in kimlerle iletişime geçtiği yönünde geniş çaplı bir soruşturma yaptı. Soruşturmada, bu numaraları kullananların yakınlık analizleri de yapılarak tüm bağlantılar ortaya çıkartıldı. İstihbarat birimleri, Güney’in Türkiye’de irtibata geçtiği numaraların kime ait olduğunu tespit ederken bu kişilerin de kimlerle iletişime geçtiğini tespit etti. Savcı Bayındır bu kişilerin ifadesini aldı, detaylı bir dosya hazırladı. Tespit edilen isimler üzerinden örgütsel bağlantıları incelemeye alırken, numara sahipleri ve irtibatları ile soruşturmanın büyüyeceği öğrenildi. Son bilgiler adli yardım olarak Paris’e iletilirken, Fransız istihbaratının bu doğrultuda suikastların hangi bağlantılarla işlendiğini açıklaması bekleniyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s