Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

İDAM KARARLARINA TEPKİLER BÜYÜYOR

Posted by almanyahaber Nisan 30, 2014

misir protestoMısır’da, halk tarafından seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olarak göreve getirilen Muhammed Mursi’nin ordu destekli bir operasyon ile iktidardan uzaklaştırılması sonrası yaşananları dünya yakından takip ediyor.

Mart ayında Minye Mahkemesi tarafından, eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin de üyesi olduğu Müslüman Kardeşler taraftarı 529 kişi hakkında idam kararı alınmıştı. Bu karara tepkiler henüz dinmemişti ki aynı mahkeme bu defa 683 kişi hakkında daha ölüm cezası verdi.

Mısır’da darbenin ardından kurulan mahkemenin 683 kişiyi daha ölüme götürecek kararı, birçok ülkeden tepki aldı. Mursi iktidarının sona erme sürecinde yaşananları “darbe” olarak değerlendirmekten kaçınan başta ABD ve AB olmak üzere birçok batılı ülke, ardı ardına verilen idam kararları sonrası tepkilerini “demokrasi endişesi” başlığı altında göstermeye başladı.

“ULUSLARARASI ADALETE TERS”

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Mısır’daki yeni idam cezası kararlarıyla ilgili olarak, “Karar, geçen ay alınan kararda olduğu gibi, uluslararası adaletin en temel standartlarına bile ters düşmektedir. Mısır hükümetine, bu kitlesel davaları sona erdirmesi, bu ve önceki kitlesel yargı kararlarını geri çekmesi ve her vatandaşın adil yargı sürecine sahip olmasını sağlaması çağrısında bulunuyoruz” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki de Mısır’daki yeni idam kararlarıyla ilgili olarak, “Bu tür bir yargılamanın, Mısır’ın uluslararası insan hakları kanunları altındaki yükümlülüklerine uyması bir yana, adaletin en temel standartları bile tatmin edebileceğine inanmak mümkün değil. Mısır hükümetine, duruma çare bulması, mahkemenin kararın geri çekmesi ve bireysel davalara yaraşır bir yargı sürecini sağlaması çağrısında bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

KERRY: “YARGI SİSTEMİ TEDİRGİN EDİCİ”

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Mısır’da son dönemde olumlu adımlar atılmış olsa bile ülkenin yargı sistemi içinde tedirgin edici kararların bulunduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, başkent Washington’da resmi temaslarda bulunan Mısır Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi ile bakanlıkta bir araya geldi.

Görüşme öncesi gazetecilere açıklamada bulunan Kerry, Mısır’ın ABD’nin çok önemli stratejik ortağı olduğunu belirterek, iki ülkenin, bölgenin istikrarı, terörizmle mücadele, İsrail’le barış gibi birçok ortak çıkarları paylaştığını kaydetti.

Mısır’ın “çok zorlu bir geçiş sürecinden geçtiğine” değinen Kerry, ülkenin yargı sisteminde tedirgin edici kararların bulunduğuna dikkati çekti. Kerry, Mısır’da geçiş sürecinin tamamlanması, demokrasinin bütünüyle halkla paylaşılması ve ülkede istikrarın oluşturulması gibi konulara formül arayacaklarını ifade etti.

AB: “İNSAN HAKLARI HUKUKUNUN AÇIK ŞEKİLDE İHLALİ”

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Mısır’da önce 528, ardından 683 kişiye idam cezası verilmesinin önerilmesine AB’nin güçlü şekilde karşı çıktığını belirterek, toplu yargılamaları, “uluslararası insan hakları hukukunun açık şekilde ihlali” olarak tanımladı.

Ashton, yazılı açıklamasında, AB’nin idam cezasına karşı olduğunu hatırlatarak, özellikle 37 kişi hakkındaki cezanın kesinleşmesinden endişe duyulduğunu aktardı.

Her sanık hakkındaki suçlamaların muğlak olmayı sürdürdüğünü ve dava işlemlerinin en temel standartlardan yoksun bulunduğuna değinen Ashton, bireysel cezalandırma ilkesine aykırı olan mahkeme kararlarının “orantısız” izlenimi verdiğini vurguladı.

Ashton, Mısır’daki yargı makamlarına, uluslararası standartlara uygun olarak, sanıkların, net suçlamalara, düzgün ve bağımsız soruşturmalara dayanan adil ve zamanlı bir dava ile avukatlara erişim ve aile üyeleriyle görüşme hakkını güvence altına almasına yönelik çağrısını yineledi.

ALMANYA: “İDAMI KESİN OLARAK REDDEDİYORUZ”

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer da düzenlendiği basın toplantısında, Alman hükümetinin birçok devlet gibi idam cezasına karşı olduğunu söyledi.

İdamın, kesin olarak reddettikleri bir cezalandırma şekli olduğunu vurgulayan Schaefer, Mısır ile ceza hukukunda idam cezası olan diğer ülkelere karşı bu tutumun geçerli olduğunu ifade etti.

Almanya Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Simone Peter ise Mısır’daki idam kararlarına ilişkin, “İdam kararları bir trajedi” değerlendirmesinde bulundu. Peter, Mısır’da darbe karşıtı 683 kişiye verilen idam cezalarının, ülkedeki iki cephenin barışması ümidinin azalmasına neden olduğunu belirtti. Peter, “İdam kararları bir trajedi” ifadesini kullandı.

“İdam cezası her zaman insanlık dışı ve hukuk devletine aykırı” ifadesini kullanan Peter, böyle bir kararın yüzlerce siyasi rakibe verilmesi, demokrasi ve hukuk devleti ilkeleri açısından verilmiş olumsuz bir sinyal olduğuna işaret etti.

İNGİLTERE VE FRANSA: “DERİN ENDİŞE DUYUYORUZ”

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Birleşik Krallık, Mısır’da bir mahkemenin 683 kişiyi idam cezasına çarptırmasına ilişkin haberlerden derin endişe duymaktadır. İdam cezasına her türlü koşulda karşı çıkmak, İngiliz hükümetinin uzun süreli politikasıdır” denildi.

Londra merkezli Uluslararası Af Örgütü de, Mısır’da darbe karşıtlarına verilen cezayla ilgili olarak, “adaletle dalga geçildiğini”, mahkemenin adil yargılanma ve güvenirlik gibi temel prensipleri küçümsediğini bildirmişti.

Fransa Dışişleri Bakanlığından, Mısır’da darbe karşıtlarına verilen idam cezalarından büyük endişe duyulduğu bildirildi.

Dışişleri Bakanlığınca yapılan açıklamada, Fransa’nın idam cezasına karşı olduğu belirtilerek Mısır’daki idam kararlarından büyük endişe duyulduğu belirtildi.

AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilciliği ve Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği tarafından yapılan açıklamalara atıfta bulunulan açıklamada, Fransa’nın, Mısır’daki yeni yönetimin, uluslararası kurallara ve Mısır Anayasası’na uygun bir şekilde savunma hakkına saygı göstererek adil ve bağımsız bir yargılama yapmasını istediği kaydedildi.

AP: “ASLA KABUL EDİLEMEZ”

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, Federal Basın Merkezi’nde yaptığı açıklamada, Mısır’da mahkemenin aldığı son idam kararlarına karşı olduklarını söyledi.

Kararların, Mısır’a iç barışı getirme konusunda yapıcı bir katkı sağlamayacağını ifade eden Schulz, “Adil bir yargılama çağrısında bulunmak istiyorum. Avrupalılar olarak idam cezasına karşıyız. İdam cezaları asla kabul edilemez” dedi.

AP’deki Liberaller Grubu Başkan Yardımcısı Alexander Graff Lambsdorff ise kararların şok edici bir gelişme olduğunu belirterek, “Komik bir yargılama. Burada kanunlar uygulanmadı. Utanç verici bir davada, utanç verici bir karar. Mısır yönetimi, adil bir yargılamanın koşullarını karşılamalı. Alınan kararlar kesinlikle kabul edilemez. Bunlar değişmelidir” diye konuştu.

AVRUPA KONSEYİ DE ENDİŞELİ

Avrupa Konseyi, Mısır’da darbe karşıtlarına verilen idam cezalarını üzüntü ve endişe ile karşıladığını açıkladı. Avrupa Konseyi Basın Sözcüsü Can Fişek, “Mısır’da verilen idam cezalarını endişe ve üzüntü ile karşıladıklarını” söyledi.

Avrupa Konseyi’nin, dünyanın dört bir yanında idam cezasının tamamen kaldırılması konusundaki kararlığına dikkati çeken Fişek, “İdam cezası nerede verilirse verilsin biz her zaman sert tepkiyle karşılıyoruz” ifadesini kullandı.

47 devletin üye olduğu Avrupa Konseyi, bu kuruluşa üyelik ve ortak üyelik başvurularında, idam cezasının tamamen kaldırılmış olmasını önemle şart koşuyor. Avrupa Konseyi, idam cezasının uygulandığı ABD’ye de bu konuda baskısını sürdürüyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s