Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

‘İNİSİYATİF’, SEÇİME KATILIM İÇİN YİNE DEVREDE

Posted by almanyahaber Nisan 30, 2014

sandiga_gitAvrupa Türk-İslam Birliği (ATİB) merkezinde buluşan “Sandığa Git İnisiyatifi” üyeleri, AB vatandaşı konumundaki Türklerden mutlaka AP seçimlerinde oy kullanmalarını ve AP’de grup kurmayı hedefleyen aşırı sağcıların engellemelerini istediler.

Almanya genelinde 40′ın üzerinde sivil toplum örgütü ve Türkçe yayın yapan ulusal ve mahalli basının katılımıyla oluşan “Sandığa Git İnisiyatifi”, Avrupa Türk-İslam Birliği’nin (ATİB) ev sahipliğinde bir araya geldi. İnisiyatif üyeleri, 25 Mayıs’ta yapılacak olan Avrupa Parlamentosu seçimleri için ortak hareket etme kararı aldı.

28 ülkeyi ve yaklaşık 500 milyon insanı yakından ilgilendiren Avrupa Parlamentosu seçimlerin oy kullanması gereken AB vatandaşı Türk kökenlilerin geleceğin Avrupa’sında söz sahibi olması için çalışmalar yapacaklarını kaydeden inisiyatif üyeleri, AP seçimlerine kadar çeşitli etkinliklerde bulunulmasını karara bağladı. Mayıs ayının ortalarında Köln’de siyasi parti temsilcilerinin katılacakları geniş kapsamlı bir toplantı yapılacağı açıklandı.

AP’DE AŞIRI SAĞ TEHLİKESİ
İnisiyatif adına açıklama yapan Türk-Alman Sağlık Vakfı Başkanı Dr. Yaşar Bilgin, AP seçimlerine Avrupalıların ilgi göstermediğini, bundan dolayı da ırkçı partilerin seçimlere katılarak parlamentoda grup kurma ihtimallerinin yüksek olduğunu söyledi. Bilgin, ırkçı tehlikeyi göz önüne alarak Türk kökenli AB vatandaşlarının mutlaka sandığı giderek bu tehlikeye karşı koymalarını istedi. AP seçimlerinde barajın kalkması ardından her oyun çok büyük önem arz ettiğini belirten Dr. Bilgin, “Atılacak her oy ırkçılığa karşı mücadele anlamını taşıyacaktır. Türk kökenlilerin sandığa ağırlıklarını yansıtmaları geleceğin Avrupa’sında söz sahibi olma anlamına gelecektir” dedi. ATİB Genel Başkanı İhsan Öner de, Türklerin karşılaştıkları çifte standartların birçoğunun çözüm merkezinin AP olduğunu söyledi. Öner, “AP seçimleri, önyargıları yıkmak, sorunlarımıza çözüm bulmak için büyük bir fırsattır” diye konuştu. Öte yandan inisiyatif, Ağustos ayında Türkiye’de yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için Almanya’da 1 milyon 400 bin ve Avrupa genelinde ise 2 milyon 400 bin oy potansiyeli olduğu açıklayarak, bu seçimlerde de Türk vatandaşlarının sandığı giderek hür iradelerini yansıtmaları için duyurular yapacaklarını vurguladı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s