Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

ALMANYA BAŞBAKAN ERDOĞAN’I BEKLİYOR

Posted by almanyahaber Mayıs 11, 2014

uetd1“CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ RANDEVULU DA YAPILABİLECEK” İSA AKSOYLU / KÖLN – Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) 10. kuruluş yıl dönümü nedeniyle 24 Mayıs tarihinde Köln’e gelecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti için hazırlıklar tamamlandı.

UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik, Köln’de düzenlenen basın toplantısında hazırlıklar ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri için yurt dışından ilk kez oy kullanılmasına ilişkin bilgiler verdi. 20 bin kişilik Lanxess Arena’da düzenlenecek etkinliğe 16 bin kişi alınacağını belirten Çelik, etkinliğe katılmak isteyenlerin isimlerini yazdırarak ücretsiz giriş kartlarını alabileceklerini, giriş kartlarının ücretle satılmadığını vurguladı.

Süleyman Çelik ayrıca, etkinliğe sadece UETD üyelerinin değil Avrupa’nın her yerinden ve her kesimden insanın katılabileceğini söyledi. UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik,” UETD kuruluşunun 10.yıl dönümü münasebeti ile 24 Mayıs 2014 tarihinde UETD bölge şube ve üyeleri ile kutlayacak.Bu programa Başbakanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’ da teşrif ederek onur ve şeref misafirimiz olarak iştirak edecekler. Defalarca salon Avrupa ziyareti yaptılar ve bir çok defa da buralarda salon toplantıları gerçekleştirdiler. 2008 yılında Arena ‘da yine vatandaşlarımızla bir araya geldi, ancak bu yılki etkinlik özellikle UETD nin 10. yıl dönümü olduğu için onur konuğu olarak katılacaklar. Bu yüzden özellikle UETD üyelerini salona alacağız.

Fakat bundan şöyle bir algı çıkmasın !!! UETD mensuplarının dışında başkaları gelmeyeceği algısı çıkmasın. Herkese kapımız açık bütün Avrupa daki vatandaşlarımız davetlidir. Ancak, giriş kartları olmadan salona giriş mümkün değil. Giriş kartları için teşkilat mensuplarımızın telefon numaraları web sitemizde bulunmaktadır. Mevcut telefonlarla görevli arkadaşlarımıza ulaşıp giriş kartlarımızı tedarik edeilirler. Sadece Almanya’dan değil, Belçika, Fransa, Lüksemburg’dan tüm Avrupa ülkelerinden vatandaşlarımız kendi imkanları kiraladıkları otobüslerle Köln’e gelecekler. Ancak kesinlikle belirli bir kesimin bulunacağı bir toplantı değildir. Giriş kartlarıdır bunlar bilet değildir. Ücretli değildir. Örneğin Hamburg’dan geliyorsa Hamburg’daki bölge başanımızın kontenjanı dahillinde kartalarını tedarik edebilirler.

20 bin kişilik bir salondur. Ancak sayı biraz daha aşağı çekilmiş durumda. Takriben 15-16 bin insanımızın orda hazır bulunabileceği bir kapasite mevcuttur. Gelen insanlarımız sorunsuz girebilir. Öncesinde sorun yaşamamak için kart dağıtıyoruz” dedi. Almanya’ da 25 Mayıs ‘da yapılacak seçimlerinde önemli olduğunu belirten Çelik, “Bunun dışında bir gün sonrası 25 Mayıs günü ise Avrupa Parlemontasu seçimleri ve Almanya’nın uyum meclisleri seçimleri yapılıyor.Bu seçimlere ilgi bu yıl oldukça fazla olduğunu görüyoruz. Biz UETD olarak vatandaşlarımızın siyasi katılımları gerçekleşme adına elimizden geleni yapma gayreti içerisindeyiz. Aynen 2013 yılı 22 Eylül Federal Almanya seçimleri ve 29 Eylül Avusturya Federal seçimlerinde olduğu gibi vatandaşlarımızı bilgilendiriyor ve paneller düzenliyoruz. Uyum meclsleri de bir basamaktır. Belediye meclislerinde bulunmak daha iyidir ancak uyum meclislerini de göz ardı etmemek gerekiyor. Burada da gençlerimiz ve STK lardan ilgi çoktur. Değişik fantezi isimler kullanarak vatandaşlarımız katılıyorlar” dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ RANDEVULU DA YAPILABİLECEK Almanya’ya yapılan 53 yıllık göç tarihinden sonra ilk kez Türkiye’deki Cumhurbaşkanlığı seçimleri için Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşların bulundukları ülkelerden oy kullanabileceğini hatırlatan Süleyman Çelik aynı zamanda internetten alınacak randevu sistemi ile de konsolosluklarda vatandaşların o kullanabileceklerini söyledi. Çelik,  “Yeni bir haber paylaşmak istiyorum. Türkiye Başkansoloslukları’nda randevu usulu pasaport alma imkanımız vardı. Vatandaşlarımız randevu usulü 31 Temmuz – 3 Ağustos tarihleri arasında rendevu talep edebilirler. Bu da yanlış anlaşılmasın. Randevu alanalar oy veremez anlamı çıkmasın ancak randevusu olanların oylarını daha rahat vermek imkanları vardır. Bunlar onaylıdır. Randevunun nasıl alınacağına dair kesin bilgiler olmamakla birlikte internet ortamında oy kullanmak için randevu alma imkanı vardır. Bununla ilgili kesin bilgileri de paylaşacağız. Bunun yanında gümrük kapılarında oylarımızı verebiliyorduk. Yine aynı zamanda oy verebiliyoruz. Ancak bu süre kısıtlanmıştır.Bu süre 26.07.2014′ de başlayıp 10.08.2014 tarihinde son bulacaktır. İkinci turda 26 Ağustos’ da gerçekleşecek. İnişallah seçimler 2. tura kalmaz. Orda da seçim sandıkları bulunacak. Buarada da yine 2. tur için bulunduğumuz yerlerde oy verme imkanımız olacak. Aynı şekilde sistem işleyecek. Biz UETD olarak siyasal katılıma çok önem veriyoruz. Hem de Türkiye’nin çözmesi gereken bir çok problem var. Yurt dışında yaşayan vatandaşların daha iyi temsil edilebilme adına Fransa gibi İtalya gibi Avrupa ülkelerindeki tip uygulamalar uzun süredir vardı. Umut ediyoruz ki mevcut bir önerge vardır. TBMM’ye sunulmuştur ve bundan sonra vatandaşlarımız kendi temsilcilerini TBMM’ye gönderebilirler” dedi.

UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik, Genel Sekreter Metin İlhan, Genel Muhasip Ziaya Çiçek ve Basın Medya Başkanı Dursun Döngel ile birlikte Köln’de bulunan Öz Harran Doy Doy’da düzenlenen basın toplantısında hazırlıklar ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri için yurt dışından ilk kez oy kullanılmasına ilişkin bilgiler verdi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s