Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

ALMANYA’DAN ERDOĞAN’A DİPLOMATİK MESAJ

Posted by almanyahaber Mayıs 19, 2014

turkalmanBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Mayıs’ta Köln’de Almanya’daki Türklerle gerçekleştireceği buluşma öncesi Alman hükümetinden diplomatik bir çağrı geldi. Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, “Alman hükümeti Türk ve aynı zamanda Alman vatandaşları önünde yapılacak bir konuşmaya büyük bir hassasiyetin hakim olmasını beklemektedir” dedi.

Seibert bugün yaptığı açıklamada, Almanya’da bazı kesimler tarafından yapılan, Erdoğan’ın konuşmasının iptal edilmesine ilişkin çağrıların hükümet tarafınca benimsenmediğini ise, “Bizim için gerçekten de çok yakın ve önemli bir partner olan bir ülkenin başbakanı olarak Erdoğan Almanya’da memnuniyetle konuk edilecektir” ifadesiyle dile getirdi.

Alman Hükümet Sözcüsü, etkinliğin çok zor, hatta sıkıntılı denilebilecek bir döneme denk geldiğine de dikkat çekerek, “Bu nedenle Alman hükümeti Türk ve aynı zamanda Alman vatandaşları önünde yapılacak bir konuşmaya büyük bir hassasiyetin hakim olmasını beklemektedir” diye konuştu.

Erdoğan’ın ziyaretinin Almanya ve Avrupa’da önemli seçimlerin öncesine ve Türk iç politikasında tartışmalı olayların sonrasına denk geldiğine işaret eden Seibert, Alman hükümetinin, Erdoğan’ın bu özel sorumluluğunun bilincinde olduğundan yola çıktığını da sözlerine ekledi.

Başbakan Erdoğan 24 Mayıs Cumartesi günü Köln kentindeki Lanxess Arena’da, Almanya’daki Türklere hitap edecek.

10 Ağustos’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda ilk kez yurt dışındaki Türkler de bulundukları ülkelerde oy kullanabilecek.

STEİNMEİER: KALDIRIR

Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier “Ben bizim demokrasimizin, Başbakan Erdoğan’ın Almanya’da vatandaşlarına konuşmasını ve bizim burada bunun üzerine tartışmamızı kaldıracağına inanıyorum. Ama bizim birilerine Almanya’ya gelmemesi tavsiyesinde bulunma tartışması içine girmememiz gerekir. Bu, Türk Alman ilişkileri seviyesine uymaz” dedi.

Moldova Dışişleri Bakanı’yla basın toplantısında gelen bir soruyu cevaplandıran Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye Başbakanı Erdoğan haftalar ve aylardır Almanya ziyaretini planlıyor. Burada Türk vatandaşlarına hitap edecek. Ben bunun ölçülü ve uluslararası teamüllere uygun biçimde olacağına kesinlikle inanıyorum.”

Soma’daki maden faciasını “korkunç bir trajedi” olarak nitelendiren ve bundan derin üzüntü duyduklarını belirten Steinmeier, ailelerin acılarını paylaştıklarını ve yaraların sarılabilmesi için Almanya olarak ellerinden gelen yardımı sunmak istediklerini sözlerine ekledi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s