Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

DURDURUN BU ZULMÜ

Posted by almanyahaber Haziran 2, 2014

velbert protestoSon olarak 5 aylık Muhammed’i ailesinden koparan Gençlik Dairesi, Velbert’te binlerce vatandaşın katılımıyla protesto edildi. Mağdur Oral çifti, davadan umutlu olduğunu belirterek, “Umarımız bizler, bu zulme uğrayan son aile oluruz” dedi

Almanya’nın Velbert kentinde yaşayan İsmail-Müberra Oral çiftinin 5 aylık bebeği Muhammed’i koruyucu aileye veren Gençlik Dairesi binlerce kişi tarafından protesto edildi. Umut Yıldızı Derneği öncülüğünde UETD, İGMG, DİTİB ve Şems Derneği’nin desteğiyle eylem düzenlendi.

Oral ailesine destek için düzenlenen yürüyüşe, yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Velbert Belediyesi önünde toplanan ve ellerinde Gençlik Dairesi’ni kınayan Türkçe ve Almanca pankartlar taşıyan kalabalık, konuşmaların ardından polis eşliğinde Gençlik Dairesi binasına doğru yürüyerek seslerini duyurmaya çalıştı. Gençlik Dairesi tarafından daha önce çocukları alınan ancak geri verilen ve mahkeme süreci devam eden aileler de Oral çiftine destek için yürüyüşe katıldı. Umut Yıldızı Derneği Başkanı Kamil Altay, bebeğin anne ve babası ve daha önce çocuğu alınan ancak geri verilen bir ailenin babası ile belediye önünde 4 güvercini havaya bıraktı.

HAKSIZLIK VE İNSAFSIZLIK
Baba İsmail Oral, basına yaptığı açıklamada, kendilerine destek veren herkese teşekkür ederken gözyaşlarını tutamadı. Herkesin kendi masumiyetlerine inandığını ancak Gençlik Dairesi’nin inanmadığını ifade eden Oral, “Bizi haksız yere çocuğumuzdan mahrum ettiler. Ne diyeceğimiz bilmiyoruz, çok yardım istedik. Türk makamlarından ve özellikle Alman makamlarından yardım istiyoruz” dedi. Çocuğunu iki haftadır göremeyen Oral, “Onu çok özlüyorum. Kopardılar bizden. Şu an nerede bilmiyoruz bile. Mahkemeye güveniyoruz. Duruşma 5 Haziran’da olacak. Hakimin bizi haklı bulması için dua ediyoruz” diye konuştu. Oral, Gençlik Dairesi’nin haftada sadece 2 sefer 1 saat süreyle çocuklarını görmelerine müsaade ettiğini söyledi. Anne

Müberra Oral da, “Yüzde 100 eminim ki hakim de bize inanacak, yavrumuzu bize geri verecek. Herkes burada Muhammed için toplandı. Umut Yıldızı’na teşekkür ediyorum. İnşallah bu son olur. Dokundukları bu son çocuk olur” dedi.

BİNLERCE MAĞDUR VAR
Umut Yıldızı Derneği Başkanı Altay da, olaysız biten yürüyüşün ardından Gençlik Dairesi önünde yaptığı açıklamada, Almanya genelinde 1995-2012 arasında 551 bin 962 çocuğun Gençlik Dairesi tarafından koruma altına alındığını söyledi. Bunların ne kadarının göçmen olduğunun bilinmediğini ve göçmen çocukların Alman vatandaşı olarak kayıtlara geçtiğine işaret eden Altay, “Bu çocukların kaçı üniversiteye gitmiş, kaçı meslek sahibi olmuş veya kaçı suça karışmış bilinmemekte, bu konuda bir istatistik yok. 2012’de Gençlik Dairesi korumasındaki 4 bin 181 çocuk zarar gördü” dedi. Koruma altındaki göçmen çocukların aileleriyle anadilinde görüşmelerinin de yasak olduğuna dikkati çeken Altay, mahkemelerin atadığı bilirkişilerin kültürünü tanımadığı ailelere birkaç saat görüşüp yüzlerce sayfa rapor hazırlayarak çocukların aileleriyle bağlarını koparabildiklerini vurguladı. İsmail-Müberra Oral çiftinin 5 aylık bebeği Muhammed, rahatsızlanarak götürüldüğü hastanede doktorların şiddet gördüğünü iddia etmesi üzerine Gençlik Dairesi tarafından ailesinden alınmıştı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s