Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

GAZETECİLERE EĞİTİM PROGRAMI

Posted by almanyahaber Ekim 15, 2014

basinmusaviriBerlin Basın Müşaviri Refik Soğukoğlu Frankfurt’ta düzenlenen kahvaltıda bölgede görev yapan Türk gazetecilerle bir araya geldi. Önümüzdeki dönemlerde Almanya genelindeki Türk basın mensuplarını Berlin’de bir haftasonu misafir ederek bir yerel medya çalıştayı düzenlemek istediklerini belirten Soğukoğlu, bu sayede basın mensuplarının kaynaşmalarını sağlamayı hedeflediklerini ifade etti.

Basın Müşaviri Soğukoğlu ayrıca bu calıştay sayesinde yerel medya mensuplarının ihtiyaç ve sorunlarının tartışılacağı gibi Almanya ve Türkiye’den davet edilecek uzmanların gazetecilerimizin mesleki gelişimine katkıda da bulunacağını dile getirdi.

DES GAZETELERE AÇILACAK
Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün görevinin, bir taraftan da yurt dışında ülkenin tanıtımına katkıda bulunmak olduğunu vurgulayan Soğukoğlu, bu misyonu yerel medyanın da üstlenmesinin önemli olduğunu vurguladı. Soğukoğlu ayrıca DES sistemi ile ilgili “Bizim bilgi ve haber paylaşımı sağlayan bir DES sistemimiz var. Bu sistemde, yurt dışında çıkan ülkemizle ilgili bütün haberler orijinal metni çevirisi ile birlikte anında bu sisteme yükleniyor. Bu sistemin yurt dışındaki yerel medyaya da açılması gündemimizde. Yerel medyanın kullanımı için gereken altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından, 2015′ten itibaren bu projenin faaliyete geçeceğine inanıyorum” dedi.

GAZETELERİN NİTELİĞİ YÜKSELMELİ
Refik Soğukoğlu, Basın İlan Kurumu’nun Avrupa’da çıkan Türkçe yerel gazeteleri de desteklemesi yönünde talepler olduğunu kaydederken, bu taleplerin de değerlendirildiğini ancak öncelikle yayın organlarının niteliğinin geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Duisburg’da doğan Soğukoğlu, Ruhr ve Duisburg üniversitelerinde eğitim aldıktan sonra Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nde göreve başladı. Soğukoğlu, 11 aydır Almanya’nın başkenti T.C. Berlin Büyükelçiliğinde Basın Müşaviri olarak görev yapıyor.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s