Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

TOPLUMDA AŞIRILARA YER YOK

Posted by almanyahaber Aralık 18, 2014

asiri01Sosyal Demokrat Parti (SPD) Hamburg Eyalet Milletvekili Ali Şimşek tarafından düzenlenen etkinliğe, Eyalet Eğitim Bakanı Ties Rabe de katıldı. Bergedorf Alevi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe katılım oldukça yoğundu.

150’ye yakın dernek, sivil toplum örgütü, Alman, Afgan, Türk, Kürt ve diğer birçok etnik kökenli vatandaşın yanısıra, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Baykal Arslanbuğa, Harburg Alevi Kültür Derneği Başkanı Medet Doğan, Hamburg Alevi Toplumları Vakfı Başkanı İsmail Ceylan,

Bergedorf Halkevleri Genel Başkanı CDU’lu Christa Timmermann, Afganistalılar Derneği Başkanı Salam Cafar ve daha birçok Bergedorf ve Hamburlu Sivil toplum örğütleri başkanları ve üyeleri etkinliğe katılarak konuşmacıları dikkatle izledi.

Toplantıyı organize eden ve yöneten Hamburg Eyalet Milletvekili Ali Şimşek, öncelikle Hamburg’daki sivil toplum örgütlerinin önemine değindi. “Almanya’da köylerdeki geleneksel avcı dernekleri, göçmen sivil toplum örgütlerinin yarısı kadar uyuma katkı sağlasaydı, uyum diye bir sorun kalmazdı” diyen Şimşek, “Tüm dünya insanları heryerde göçmendir ve göçmenlerin Alman toplumuna sunduğu katkılar saymakla bitmez” diye konuştu.

Hamburg’da uyum ve sosyal alanda birçok yeniliğe imza atıldığına dikkat çeken Şimşek, eğitimde eşitliğin, kreşleri bedava hale getirerek, üniversite harçlarını kaldırarak ve Hıristıyanlık dinleri dışında diğer dinleri de tanıyarak sağladıklarını savundu. Son aylarda kamuoyunu çokça meşgul eden ve çokca tartışılan İŞİD ve Selefiler olayına da değinen Şimşek, genel toplumun aşırılığa karşı mücadele etmesi gerektiğini söyledi. Şimşek: “Alman aşırı sağcıların toplumda yeri yoktur, göçmen kökenliler, Alman devletine 25 milyara yakın gelir sağlamış, ama aşırı sağcılar çıkıp göçmenleri dışlamaya çalışıyorlar. Asıl topluma yük onlar ve ayrımcı zihniyetleridir” dedi.

Eyalet Eğitim Bakanı Rabe ise artık eğitimde ve okullarda yabancı kökenli öğrencilerin önemli bir yer kapsadığını ve eskiye göre daha çok göçmen kökenli gencin lise diploması aldığına ve daha çok göçmen kökenli gencin universite bitirdiğine değindi. Göçmen kökenlilerin olmadığı bir sınıfın düşünülemeyecegini belirten Rabe, “Almanya göçmenler ülkesidir ve onların olmadığı bir toplum düşünülemez. Çünki göçmenlerin olmadığı okulların yarısını kapatılmak zorunda kalırız. Dışlanma malesef yer yer yaşanmakta” diye konuştu.

Toplantıda konuşan Almanya Alevi Birlikleri Yönetim Kurulu Üyesi Baykal Arslanbuğa da “Birçok eyaletle Devlet anlaşması imzalandı, yalnız Hamburg bu konuda baş çekti ve bir ilke imza attı” dedi.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s