Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

DİTİB’İN MEVLİD KANDİLİ MESAJI / 2015

Posted by almanyahaber Ocak 3, 2015

Prof_Dr_Nevzat_Yasar_AsikogluYüce Rabbimiz, varlık âlemini rahmet üzere inşa etmiş ve rahmeti her şeyi kuşatmıştır. O’nun rahmetinin en açık delillerinden bir tanesi de insanları dünya hayatında yalnız ve çaresiz bırakmayarak onlara kurtuluş ve kalıcı mutluluğun yolunu gösteren vahyi, örnek ve rehber olarak da peygamberleri göndermesidir.

Peygamberler, ilâhî vahyi insanlığa ulaştıran, onları yaratılış ve varoluşun sırrını anlamaya, bilgi ve inancın aydınlığına çağıran rahmet elçileridir.

Yüce Yaratıcının insanlığa gönderdiği son rahmet elçisi ise, Muhammed aleyhisselâmdır. İşte 2 Ocak 2015 Cuma gününü Cumartesiye bağlayan gece, Yüce Yaratıcının insanlığa gönderdiği en son rahmet elçisi, ilahi vahyin son ve tamamlayıcı halkası Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa (sav)’in hicri takvime göre dünyayı şereflendirmesini simgeleyen Mevlid kandilini idrak edeceğiz. Öncelikle kandilin bütün insanlığın yüreğinde muhtaç olduğumuz manevi ışığa dönüşmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.
Sevgili Peygamberimizi anlatan en güzel kavramlar şüphesiz rahmet ve merhamettir. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de Resul-i Ekrem’e hitaben: “Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik.” (Enbiyâ 21/107) buyrulmuştur. Sevgili Peygamberimiz de kendisinin rahmet Peygamberi olduğunu ve bu rahmeti yeryüzünde egemen kılmak için her türlü sıkıntı ve meşakkate katlanmaya razı olduğunu ifade etmiştir.
Mevlid Kandili, Hz. Peygamber’in dünyaya teşrifini kutladığımız, onun insanlığa sunduğu bütün güzellikleri anlayıp hayatımızı onun örnek ahlâkıyla bütünleştireceğimiz bir yenilenme zamanıdır. Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’de “Andolsun ki, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar, Allah’ı çokca zikredenler ile sizin için Rasulullah’da güzel bir örnek vardır.” (Ahzâb, 33/21) buyrularak, O’nun örnekliğine vurgu yapılmaktadır.

Bugün başta İslâm dünyası olmak üzere topyekûn insanlık âleminin dûçar olduğu manevî problemlerin gerek tanımlanma, gerekse çözüme kavuşturulması konusunda Efendimizin örnekliği ve rehberliğine başvurmamaktan kaynaklanan problemlerle karşı karşıyayız. Dost, kardeş Müslüman ülkelerde meydana gelen iç çatışmaların ortaya çıkardığı kaosu İslâmî değerler üzerinden onaylamak ve bunları mazur görmek asla mümkün değildir. “Ben, beni görmeden bana iman eden kardeşlerimi özlüyorum.” buyuran Sevgili Peygamberimizin bugün yaşadığımız acılar karşısında neler hissedeceğini tahmin etmek zor değildir. Kardeşlik bağlarının neredeyse ciddî yaralar aldığı bir zaman ve mekânda hem Efendimize hem de birbirimize kardeş olmanın iklim ve ortamlarını yeniden bulmak ve onun özlemini çektiği kardeşler topluluğu olmayı yeniden hatırlatmak zorundayız.
Bu duygu ve düşüncelerle başta Almanya’da yaşayan kardeşlerimizin ve tüm İslam âleminin Mevlid Kandilini tebrik ediyor, Mevlid-i Nebi’nin toplumumuzda ve dünyada, Efendimiz’i yakından tanımaya, sevmeye ve O’nun sevgisi etrafında birleşmeye vesile olmasını, milletimize ve bütün insanlığa huzur ve bereket getirmesini Cenab-ı Mevlâ’dan niyaz ediyorum.

Prof. Dr. Nevzat Yaşar AŞIKOĞLU
Genel Başkan

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s