Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

PEGIDA’YA KARŞI ORTAK HAREKET

Posted by almanyahaber Ocak 3, 2015

pgdİSA AKSOYLU/ KÖLN- Almanya’nın Köln şehrinde bulunan Türk Sivil Toplum Örgütleri yöneticileri bir araya gelerek 5 Ocak Pazartesi günü Köln’de Pegida karşıtı gerçekleştirilecek olan büyük yürüyüşe destek vermek ve vatandaşlara çağrıda bulunmak üzere bir araya gelerek bir basın toplantısı düzenlediler.

Diyanet İşleri binasında gerçekleşen basın toplantısına Diyanet İşleri Başkanlığı Genel Sekreteri Bekir Alboğa, UETD Başkanı Süleyman Çelik, ATİB Genel Başkan Yardımcısı Harun Kılıç, Tümsiyat adına İlhan Baysan, Milli Görüş Genel Sekreter Yardımcısı Murat Gümüş, İslam Kültür Merkezi’nden Erol Pürlü, Avrupa Türk Alevi Dernekleri Başkanı Fuat Mansuroglu, Müsiad Başkanı Orhan Bilen, Türk Alman Yazarlar Birliği’nden Orhan Aras katıldı. 

Basın toplantısında ilk sözü alan UETD Başkanı Süleyman Çelik, “Kısa adı Pegida olan Batı’nın islamlaşmasına karşı Avrupalı Vatanseverler diye adlandırılan ırkçı ve neonazi eylemleri her pazartesi tüm Almanya’nin önemli yerlerinde devam etmekte. Sadece geçtiğimiz hafta noel dolaysıyla yapılmadı. Evet bu gün itibarı ile Almanya’da 3 milyonun üzerinde Müslüman Türk toplumu olarak burada 53 yıldan beri yaşıyoruz. Bu olaylara duyarsız kalmama adına şuanda birlikte huzurlarınızda bulunan diğer çatı örgütlerimizle bir araya geldik. Aldığımız ortak karar neticesinde bu olaylara duyarsız kalmama adına 5 Ocak Pazartesi günü saat 17:30′da Köln’de yapılacak Pegida karşıtı yürüyüşe destek vereceğiz. Sadece Kölnle sınırlı kalmayıp diğer karşıt yürüyüşlerde de bulunacağız” dedi.

KULAK TIKIYORLAR
Diyanet işleri Başkanlığı Genel Sekreteri Bekir Alboga yaptığı konuşmada: “Alman medyasında malesef çoğu zaman bizlerin mesajlarına kulak verilmiyor ve bunun tersine marjinal guruplar islama zarar verecek dışında islami yanlış tanıtan mesajlar özlellikle 11 eylülden sonra yansıtılmaya devam edildi. Günden güne artarak devam eden cami saldırıları endişe verecek düzeye ulaştı. Mevcut cami yangınları bir süre sonra can kayıplarına dönüşmeden ırkçılığın önüne geçilmeli. Bu bağlamda 2013 yılında Başbakan ve Cumhurbaşkanına kaygılarımızı dile getirerek müslüman STK’larla bir raya gelmelerini ve görüşmeleri gerektiğini söyledik.Kendileride olumlu karşılamalarına rağmen 2013 “den bu yana herhangi bir görüşme gerçekleştiremedik ” dedi. İslam Kültür Merkezinden Erol Pürlü, ” Bu tür Pegida tarzı yürüyüşlerinin nedeni baktığımızda 17 bin kişi nasıl oluyorda Dresden de toplanıyor. Almanya’da senelerdir yapılan yanlış bir İslam ve Göçmen politakasindan kaynaklandığını ve bun yani sıra medyada yansiltilan yanlış islam anlayışını görebiliyoruz” dedi.
Avrupa Türk Alevi Dernekleri Başkanı Fuat Mansuroglu, ” Özellikle 11 Eylül sonrası Afganistanda,Kenya’da ,Somalide ve özellikle Suriye ve ırakda yaşanan ve İslam adına yapılan saldırılar bu tür Pegida benzeri oluşumların ortaya cikamsina sebep olmuştur. Bizler islamın terör örgütleri ile hiç bir alakalarinin olmadığını , islamın barış ve kardeşlik dini olduğunu yansitmamiz gerekiyor ” dedi.
Milli Görüş Genel Sekreter Yardımcısı Murat Gümüş,” Medyada yapılan islam karşıtı yayınlar insanları kutuplastirmaya doğru götürmüştür. Medyanın ne kadar büyük bir rolünün olduğunu görüyoruz “dedi.
5 Ocak Pazartesi günü saat 17:30 ‘da Köln’ün Deutz semtinde düzenlenecek Pegida karşıtı yürüyüşe Müslümanlar Koordinasyon Kurulu (KRM),Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ,İslam Konseyi (İslamrat),İslam Kültür Merkezleri Birliği (VİKZ),Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi (ZMD),İslam Cemaati Milli Görüş (ıGMG),Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB),Avrupa Türk Caferiler Birliği,Avrupa Alevi Ehli Beyt Federasyonu,Almanya Alevi İslam Birliği (AAİB),Türk Alman Yazarlar Birliği (TAB),Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD-NRW),Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD),Avrupa İşadamları Birliği (TÜMSİAD) katılacak.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s