Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

PARİS SALDIRGANLARI ÖLDÜRÜLDÜ

Posted by almanyahaber Ocak 9, 2015

paris polisFransız polisinin düzenlediği operasyonda matbaa binasında kıstırılan iki saldırgan ve marketteteki 1 saldırgan öldürüldü, 4 rehine hayatını kaybetti. TÜRKİYE GAZETESİ

Fransa’nın başkenti Paris’in kuzeydoğusundaki Dammartin en Goele kasabasında ve başkentin Viencenne mahallesindeki rehine krizi, eş zamanlı yapılan polis operasyonu sonucu sona erdirildi. Operasyonlar neticesinde, Charlie Hebdo dergisine saldıran ve 12 kişiyi öldüren Said ve Şerif Kouachi kardeşler ile Musevi marketine saldıran Amedy Coulibaly ve ona yardım ettiği bildirilen bir kişi ölü ele geçirildi.

Fransız televizyon kanallarını canlı aktardığı iki operasyon da kısa süre içinde tamamlandı.

İlk operasyon, iki saldırgan kardeşin Dammartin en Goele kasabasında kıstırıldığı bir matbada başlatıldı.

İlk önce atılan gaz bombası sonucu dumanların yükseldiği operasyonda daha sonra kısa süreli silahlı çatışma çıktı. Bu operasyon sonucu rehine tutulduğu sanılan ancak binada saklanarak polise yardım ettiği belirtilen bir kişi kurtuldu.

Operasyonda bir polis memurunun da yaralandığı bildirildi.

BFM kanalı, iki saldırgan kardeşin saklandıkları yerden çıkarak polise ateş açtığını, kardeşlerin, güvenlik güçlerinin karşılık vermesi sonucu ölü ele geçirildiklerini duyurdu.

– Musevi marketi operasyonu

Bu operasyon sürerken, Paris’in Viencenne mahallesinde Musevi markete silahlı baskın düzenleyen ve bazı kişileri rehin alan saldırgan ve ona yardım eden bir kişi polis tarafından ölü ele geçirildi.

Polis kaynakları, saldırı esnasında ve operasyon sonunda 4 rehinenin öldüğünü, beş rehinenin yaralandığını, kadın ve çocukların aralarında bulunduğu birçok rehinenin serbest kaldığını bildirdi.

Polisle saldırganlar arasında çıkan çatışma sırasında marketten 4 kez patlama sesi yükseldi. Operasyonda, üç polis memurunun da yaralandığı kaydedildi.

“KADIN POLİSİ ÖLDÜREN ZANLI”
Markete baskın düzenleyen silahlı saldırganın, Paris’in güneyinde dün bir kadın polisi öldüren aynı kişi olduğu öne sürülüyor.

“TESLİM OLMAYACAĞIZ” DEMİŞLERDİ
Sabah saatlerinden beri polisle bağlantı kuran Kauşi kardeşler teslim olmayacaklarını açıklamıştı. Fransız bir yetkili, Kauşi kardeşlerin teslim olmayacağını ve şehit olmak istedikleri bilgisini kamuoyu ile paylaşmıştı.

“SİVİL ÖLDÜRMÜYORUZ, GİT”
Dammartin-en- Goele kasabasındaki matbaaya giden bir pazarlamacı ise, saldırganları özel harekat sandığını ve yanlarına giderek ellerini sıktığını iddia etmişti. Fransız radyosuna konuşan pazarlamacı: “Ellerimi sıkan saldırganlar, sivil öldürmüyoruz, git dediler.” şeklinde konuşmuştu.

POLİS TWITTER’DAN UYARDI
Sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından açıklama yapan Fransız polisi, kasabadaki güvenlik çemberine uyulmasını talep etmişti. Polis, “Paylaşımlarda bulunarak, işimizi zorlaştırmayın” yönünde açıklama yapmıştı.

KASABAYA GİRİŞ ÇIKIŞ YASAK
Dammartin-en- Goele kasabasına giriş ve çıkışlar da yasaklanmıştı. Polis kasabada yaşayanların evlerinden dışarı çıkmasına izin vermemişti.
HAVALİMANINA UÇAKLAR İNEMİYOR
Operasyon Paris’teki Charles-de Gualle Havalimanı’na 40 kilometre mesafede gerçekleşti. Operasyon sona erene kadar Charles-de-Gualle Havalimanı’na uçakların inmesine izin verilmedi.
HOLLANDE AÇIKLAMA YAPTI
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande operasyonla ilgili açıklama yaptı. Güvenlik seviyesini en üst düzeye çıkardıklarını belirten Hollande, “Benzer saldırılar olabilir” uyarısında bulundu.

“SAVAŞIMIZ İSLAM’A DEĞİL”
Fransa Başbakanı Manuel Valls gün içinde yaptığı açıklamada, “Savaşımız İslam’la değil terörizmle” dedi.

Teröristler arasında doğrudan ilişki olduğu tezi güçleniyor
Paris’in doğusundaki Vincenne bölgesindeki Musevilere ait bir market ve kuzeydoğusundaki matbaa binasındaki rehine eylemlerinin sorumluları arasında doğrudan ilişki olduğu tezi giderek güçleniyor.

Fransız televizyon kanalları, dün polis ekibine silahlı saldırıda bulunan Amedy Coulibaly ile Charlie Hebdo dergisine kanlı saldırıyı gerçekleştiren Said ve Şerif Kouachi kardeşlerin birbirlerini tanıma ihtimalinin güçlü bir olasılık olduğu yolundaki haberlere geniş yer veriyor.

Daha önce 2008 yılında yurt dışına savaşmak üzere gençleri silah altına alan çeteye yardım suçundan 18 ayı tecilli üç yıl mahkumiyet cezası alan Şerif Kouachi’nin, 2010 yılında mahkum olan Amedy Coulibaly ile aynı radikal örgüt ile bağlantılarının olduğu yönündeki değerlendirme, polisin, saldırganların birbirlerini tanıdığı yönündeki düşüncesini güçlendiriyor.

Polis kayaklarına göre Amedy, Fransa’da 1995 yılındaki bombalı terör saldırısını düzenlemek suçundan 2002 yılında ömür boyu hapse mahkum olan Smain Ait Ali Belkacem isimli teröristin kaçırılması ile ilgili girişime katıldığı gerekçesiyle 2010 yılında hüküm giymişti. Yine aynı davada Şerif Kouachi hakkında da soruşturma açılmış ancak daha sonra takipsizlik kararı verilmişti.

Bu arada, görgü tanıklarının verdiği ifadeye göre, Musevi marketinde beş kişiyi rehin alan Coulibaly, Paris’in diğer bir bölgesinde kıstırılan ve bir matbada yine bazı kişileri rehin alan Kouchi kardeşlerin polis tarafından serbest bırakılmasını istediği bildirildi.

Öğle saatlerinde Coulibaly’nin Musevi marketine girerken iki kişiyi öldürdüğü yolundaki haberler ise daha sonra İçişleri Bakanlığı kaynakları tarafından yalanlandı.

İŞTE DAKİKA DAKİKA OPERASYON

– Paris’te Charlie Hebdo bürosuna düzenlenen ve 12 kişinin yaşamını yitirdiği silahlı saldırının ardından, bugün saldırının faillerinin peşine düşüldü.

– Paris’in doğusunda bu sabah saatlerinde silahlı 2 kişinin bir şirket binasında 1 kişiyi rehin aldığı ve birkaç el silah sesi duyulduğu bildirildi.

– Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, Paris’in doğusundaki Dammartin-en-Goële bölgesinde operasyon başlatıldığını açıkladı.

– Polis, bölgeye 2 kilometre uzaklık içindeki yolları kesti ve yoğun güvenlik önlemleri aldı. Bölgede birçok helikopterin de uçuş yaptığı bildirildi.

– Bakan Cazeneuve, öğle saatlerinde operasyonun sürdüğü ve bölgeye terörle mücadele birimlerinin gönderildiği açıklamasını yaptı ancak saldırganların kimliğine dair herhangi bir açıklama yapmadı.

– Operasyon haberlerinin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen terör zirvesine ara veren Cumhurbaşkanı François Hollande, operasyonla ilgili anında bilgi almak ve çalışmaları denetlemek üzere İçişleri Bakanlığı binasına gitti.

– Burada, Başbakan Manuel Valls ve İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve ile basın toplantısı düzenleyen Hollande, Charlie Hebdo saldırganlarının henüz yakalanmadığını, operasyonların devam ettiğini bildirdi.

– İçişleri Bakanı Cazeneuve ise Paris’te dün bir polis ekibine sabah saatlerinde düzenlenen ve bir kadın polis memurunun hayatını kaybettiği silahlı saldırıyı düzenleyen kişinin kimliğinin tespit edildiği açıklamasını yaptı.

– Öğle saatlerinde Fransa İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Pierre Henry Brendat, Paris’in kuzeydoğusundaki matbaa binasında bir kadını rehin alan saldırganların Charlie Hebdo olayının failleri Said ve Şerif Kouachi kardeşler olduğundan “neredeyse emin” olduklarını açıkladı.

– Brendat, saldırganlarla iletişim kurularak pazarlık yapıldığını, tek rehine dışında ölü ya da yaralı olmadığını dile getirdi.

Paris’in doğusunda Vincenne bölgesinde bir saldırgan, Museviler’e ait bir mağazaya silahlı baskın düzenledi. Dün sabah polise yönelik saldırıyı düzenleyen Amedy Coulibaly olduğu tahmin edilen saldırganın en az 2 kişiyi öldürdüğü, 5 kişiyi rehin aldığı belirlendi.

– Polis, bölgedeki yolları kapattı, saldırganla rehineleri serbest bırakıp teslim olması için müzakereye başladı.

– Bu arada Fransız televizyon kanalları, iki saldırının faillerinin birbirini tanıdığı iddialarına geniş yer verdi.

18:00 – Paris’teki Charlie Hebdo dergisine yapılan ve 12 kişinin ölümüne yol açan saldırının faillerinin bulunduğu belirtilen binada operasyon başlatıldı. Fransız televizyon kanallarının canlı yayınla aktardığı operasyonda, saldırganların bulunduğu binanın üzerinden muhtemelen bomba atılması sonucu dumanlar yükselirken, binadan otomatik silah sesleri duyuldu.

18:20 – BFM televizyon kanalı, Charlie Hebdo dergisine kanlı saldırıyı gerçekleştiren Said ve Şerif Kouachi kardeşlere yönelik düzenlenen operasyonun sona erdiğini duyurdu.

18:22 – Paris’te Musevilere ait bir markete düzenlenen ve 5 kişinin rehin alındığı saldırıya polis müdahale etti. Polisle saldırganlar arasında çatışma çıktığı ve marketten silah seslerinin yükseldiği bildirildi.

18:26 – Kouchi kardeşlerin, sığındıkları binaya polisin düzenlediği operasyonda öldürüldüğü belirtiliyor.

18:31 – Rehine krizini sona erdirmek için başlatılan operasyon sona erdi. Charlie Herbo dergisine saldırıyı düzenleyen polis operasyonunda Said ve Şerif Kouachi kardeşler ölü ele geçirildi.Rehinenin sağ kurtulduğu bildirildi. Operasyon sırasında bir polis yaralandı.

18:34 – Paris’teki bir saldırganın bir Yahudi marketine baskın düzenleyerek rehine almasının ardından operasyon düzenlendi. Fransız özel kuvvetlerinin markete düzenlediği operasyonda patlamalar ve silah sesleri duyulurken, operasyon sonucunda saldırgan ölü olarak ele geçirildi. Rehinelerden en az 4’ü hayatını kaybederken 4 kişinin de ağır yaralı olduğu

18:35 – Operasyon Charlie Hebdo saldırısının faillerine düzenlenen operasyonla eş zamanlı olarak yapıldı. Her iki operasyonda da saldırganlar öldürüldü.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s