Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

TÜRK STK’LARI SALDIRIYI KINADI

Posted by almanyahaber Ocak 11, 2015

tstkFransa’daki Charlie Hebdo saldırısı, tüm dünyada yankı uyandırırken Avrupa’da çok daha ses getirdi. Zira olayın yaşandığı kıta Avrupasında 14 milyona yakın göçmen Müslüman yaşıyor. Fransa ve Almanya en çok Müslüman yaşayan ülkeler konumunda. Avrupa’da zaten gündemden düşmeyen göçmenlerin başta kutsal değerleri olan camilere saldırılar her geçen artarak devam ediyor.

Öte yandan Almanya da Pegida denen bir örgüt Almanya İslamlaşıyor gerekçesiyle her Pazartesi başta Dresden olmak üzere Almanya’nın farklı şehirlerinde sokaklara ciddi kalabalıkları indirebiliyor.

Geçtiğimiz hafta PEGİDA’ya karşı başta Alman vatandaşlarının dik durarak göçmenlerden yana tavır almasıyla toplumsal uzlaşı sağlandı derken, Paris’deki menfur saldırıyla göçmenler tekrar hedef tahtasına oturtuldu.

Almanya’da ciddi üye potansiyeline sahip çoğunluğunu dini derneklerin oluşturduğu STK’ları Köln DİTİB Genel Merkez binasında bir basın toplantısı düzenlediler. Buraya başta DİTİB, IGMG İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatları, ATİB, VİKZ, UETD, İslamrat (İslam Konseyi) Avrupa Caferiler Birliği, MÜSİAD NRW, TÜMSİAD, AAiB, TAB gibi kurum temsilcileri başkan ve sekreterya düzeyinde toplanarak ortak bir bildiri yayınladılar.

“Paristeki terörist olay hepimizi şoke etti. Özellikle biz müslümanları derinden etkiledi. İnsanın öldürülmesi ırkların taciz edilmesi dincilikle bahane edilemez. Biz bu olayı çok net ve kesin bir şekliyle kınamakla kalmayıp insanların parçlanıp korkutulmalarına izin vermemelerine çağırıyoruz. Bununla sadece İslam değil sivilizasyon kirlendi. Bu canavarca yapılan terörün getirdiği acı yas gerilim ne kadar büyük de olsa Müslümanlık, Hıristiyanlık, Yahudi dinlerine inanan insanların genel inancını şüphe altında kaldıkları anlamına gelmesin. Onların ibadethaneleri topluluğun güvencesi olarak kalsın. O (mabedler) yerler öç alınacak taşkınlık yapılıp suçsuzlara vurulacak yerler değildir.

Günden güne kapımızın önünde savaşsal çatışmaların fikir ayrılıklarının çok çirkin görüntüleri terörist saldırıları dünya genelinde gözlemlenmekte. Bu olaylar toplumsal ve dinsel birlikteliklerimizin ne kadar kırılgan olduğunu ve bize düşen görevin büyüklüğü misyonunu bizlere yüklüyor. Maalesef tarih bize anlatıyor ki, bu tip olaylar hem bu gün hem geçmişte fanatik ve savaş yanlısı aşırılar, hem içsel hem de dışa dönük müzakere edilmesini gösteriyor. Ama bu olaylar bizim günlük hayatımızın tamamını meşgul etmemeli. Haksız yere kolayca bir dini ya da etnik bir kökeni, topluluğu hedef almamalı. Terörüstlerin eline fırsat verilmemeli ”denildi.
İSA AKSOYLU / KÖLN

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s