Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

DİTİB’DEN TERÖRE KARŞI UYARI NÖBETİ

Posted by almanyahaber Ocak 12, 2015

suriye bebekTeröre karşı uyarı nöbetleri: DİTİB bütün Almanya’da Cuma namazı sonrası eylem başlatıyor.

Paris’te 07.01.2015 tarihinde 12 insanın ölümü ile sonuçlanan hain terör saldırısı bir defa daha vicdani körleşmeleri sonucu insanlık ve adalet duygularını tamamen kaybetmiş insanların neler yapabileceğini göstermiştir. Biz canilerin cinayetleri esnasında Allah’ın adını kullanmalarını mutlak şekilde reddediyoruz. Hiçbir Müslüman kendi suçunu haklı göstermek için Allah’ın adına sığınamaz.

Bu canilerin cinayetleri ile başka insanların fikir beyanlarını cezalandırdıklarına inanmaları bizi derinden sarsmıştır. Kendisini Müslüman kabul eden hiç kimse kendisini başka insanların yaşamı veya ölümü üzerine hakim ilan edemez.

Biz medya uzmanlarının hayatına yönelik bu terör saldırısının sadece Fransız toplumunun değil, bizim toplum düzenimizin de temel direklerine yapılmış bir saldırı olduğu inancındayız.

Biz bu saldırıyı pasif bir şekilde karşılamayı kabul etmiyoruz.
Biz daima fikir ve basın özgürlüğüne kefil olacağız. Biz daima herkesin fikrini söyleme ve yayınlama özgürlüğüne sahip olması ve bunu kullanırken hayatı için endişe etmesinin gerekmemesi için çaba göstereceğiz.

Farklı düşüncelerimiz olabilir. Tartışabiliriz, hatta münakaşa edebiliriz. Almanya’daki İslam üzerine yapılan yayınları eleştirebilir, hatta aşağılayıcı olarak kınayabiliriz ve gerekirse mahkeme önünde mücadele edebiliriz. Fikir özgürlüğünü aşan ve suç teşkil eden durumlarda ancak hukuk çerçevesinde uygun yöntemlerle karşılık verilebilir. Hiçbir zaman ama bir insanın fiziksel dokunulmazlığı veya hayatına kast edilemez!

Bu sebeple bütün cemiyetlerimizi 16 Ocak 2015 Cuma namazından sonra DİTİB Eyalet Cemaat Birliklerimizin temsilcileri ve İmamları ile birlikte Almanya çapında yayın evleri, redaksiyon binaları ve televizyon stüdyoları önlerinde uyarı nöbetine katılmaya davet ediyoruz. Ülkemizdeki bütün Müslümanları, dini temsilcileri, siyasileri, bütün gazetecileri ve bütün vatandaşları bizimle birlikte omuz omuza Medya kurumlarının önünde dolayısı ile basın ve fikir özgürlüğü önünde siper olmaya davet ediyoruz.

Biz Müslümanlar olarak her insanın özgürlüğü ve dokunulmazlığından sorumluyuz – farklı fikirlere sahip olsak dahi. Fikir zenginliği ve düşüncesini alenen ifade edebilme özgürlüğü toplumumuzun vazgeçilemez sütunlarıdır. Hayatın korunması İslam hukukunun tartışılmaz bir temel esasıdır.

Biz bu çeşitliliğin ve her bir ferdin özgürlüğünün ve hayatının dokunulmazlığı için tüm inancımızlamücadele ediyoruz.

Uyarı nöbetlerinin yerleri ve detayları önümüzdeki günlerde kamuoyuna duyurulacaktır.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB)

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s