Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

OLİMPİYAT’TA TATLI REKÂBET: İSTANBUL – HAMBURG

Posted by almanyahaber Ocak 25, 2015

dernek01Muhtemel rakipler: Hamburg – İstanbul

2024 – 2028 Olimpiyat oyunları aday adayı Hamburg, Berlin’i ekarte ettiği taktirde, İstanbul’un da talip olduğu 2024 için yarışacak.

15 Şubat’ta yapılacak Hamburg Eyalet Parlamentosu seçimleri için partiler yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürürken, Eyalet İçişleri Senatörü SPD’li Michael Neumann ve Eyalet Milletvekili Kazım Abacı bu çerçevede Hamburg Trabzonlular Derneğini ziyaret ettiler.

Çok sayıda vatandaşımızla Alman davetlilerin de yer aldığı toplantıda ‘spor ve uyum’ konusunda konuşan Senatör Neumann, Hamburg’un Olimpiyat konseptini de tanıttı. Misafirlere ‘Hoşgeldiniz’ diyen Başkan İlhan Yılmaz, davete icabet edenlere teşekkür etti. SPD’nin genç politikacısı Engin Yurdakul yaptığı konuşmada, Paris terörünü kınadıklarını ancak; Burma’da, Gazze’de ve dünyanın diğer ülkelerinde öldürülen Müslümanları da görmezden gelemeyeceklerini ifade etti.

dernek02SPD’den tekrar aday olan Kazım Abacı da Hamburg’da gençlerin spor yapmak için yereli yer bulamadığını belirterek, partinin sıkıntının çözümü konusunda önemli adımlar attığını dile getirdi. Abacı, Türkiye kökenli Alman vatandaşlarından da sandığa giderek oylarını kullanmalarını istedi.

TERÖRİSTLER MÜSLÜMAN DEĞİL
Hamburg İçişleri Senatörü Michael Neumann terör olaylarını eleştirerek: “Dünyanın herhangi bir yerinde bir olay oluyor, bazı kesimler açıklama yapmak zorunda bırakılıyor. Son terör olaylarında da böyle oldu. Hıristiyanlar çok suç işledi. Bunların başında Haçlı seferleri geliyor. Hıristiyanların işlediği suçlar hakkında kimse açıklama yapmak zorunda bırakılmıyor, kimse mesafe koymak zorunda bırakılmıyor. Siz Türkler Müslümansınız, sizleri biliyoruz. Benim için ölçü sizsiniz. Terörle hiçbir ilginiz yok. Müslümanlara zarar veren teröristler Müslüman değil. Dünyanın her yerinde olaylar oluyor. ABD’de cinnet geçirenler okul basıyor. Katliam yapıyor. Almanya’da da bu tür olaylar yaygınlaşıyor. Yaşları da 17-18 ilâ 29. Eskiden Almanya’da çocuklar tecrübe kazandırılarak eğitilir, yetiştirilirdi. Şimdi böyle birşey yok” diye konuştu.

dernek03

İSTANBUL İLE TATLI REKABET
Neumann Hamburg’un 2024 Olimpiyat oyunlarına aday olması ve kazanması durumunda yapılacak Olimpiyat Köyü’nü de tanıttı. Köyün oyunlardan sonra konut olarak kullanılacağını, Olimpiyat havuzu ile stadının da portatif olarak inşaa edileceğini, dolayısıyla edilecek masrafların en alt düzeyde tutulacağını kaydeden Neumann: “Olimpiyat konusunda Hamburg’da, her kesimi biraraya getirdik. Kentimiz için faydalı bir proje olduğu kanaati oluştu. Umuyoruz Berlin’i geçerek 2024, olmazsa 2028 Olimpiyat oyunlarına aday olacağız. Aday olmamız halinde İstanbul rakiplerimiz arasında yer alacak. İstanbul ile tatlı bir rekabet olacak. İstanbul kazanırsa eşim Aydan Özoğuz adına, Hamburg kazanırsa kendi adıma sevineceğim” dedi.

dernek04

Erdal Altuntaş – Sedat Açıkbaş

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s