Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

HAMBURG TÜRK TOPLUMU’NDA DEPREM!

Posted by almanyahaber Ocak 29, 2015

guclutgh01-300x250

gucuye_yesillerden_cagri_adayliktan_cekil_h94926Erdal Altuntaş

HAMBURG – Yeşiler Partisi’nden Hamburg Eyalet Parlamenotos’na aday olan Nebahat Güçlü’nün, Hamburg Türk Kültür Merkezi’nin düzenlediği “Kültür ve Ülkü Şöleni”ne katıldığı için partisinden istifa etmesi istenmesiyle başlayan olaylar sonunda Hamburg Türk Toplumu’ndan (TGH) 4 kişi istifa etti.

Önceki gece yapılan ve hararetli geçen toplantı sonrası Erkan Erçin, Murat Kaplan, Canan Yıldırım ve Coşkun Coştur yazılı olarak istifa ettiklerini kamuoyuyla paylaştılar. TGH Başkan Yardımcılığı görevinden istifa eden Coşkun Coştur yaptığı yazılı açıklamada; “Hamburg Türk Toplumu yönetiminde bir dönemdir birlikte görev yaptığımız Başkan Nebahat Güçlü’nün Yeşiller Milletvekili adayı sıfatıyla katıldığı şölenin yankıları, hem parti yönetimi hem de kamuoyu nezdinde ne yazık ki hiç de arzu edilmeyen noktalara tırmanmış ve dolayısıyla da kamu yararına çalışan partiler üstü bir çatı derneği hüviyetindeki TGH’daki başkanlık konumunu da tartışmalı hale getirmiştir” ifadelerini kullandı.

Güçlü’nün katıldığı toplantının doğru veya yanlışlığını mesele yapmadığına da değinen Coştur: “Konunun günlerdir gazete, radyo ve TV’lere olumsuz şekilde yansımasıyla birlikte TGH adının da yıpratılmak istenmesi, bence işin temel noktasını teşkil etmektedir. Başkan Güçlü, her vesile ile siyasi ve başkanlık kimliğini aynı anda kullanmıştır” cümlelerine yer verdi.

Yeşiller Partisi Hamburg Eyalet Teşkilatı, partiden ihraç için başvuru yapacakları kararını 26 Ocak 2015 tarihinde açıkladığını ve bu karara gerekçe olarak da 18 Ocak 2015 tarihinde “Almanya Türk Federasyonu” adlı derneğin kültür festivaline katılarak Hamburg Yeşillerin uyum ve eğitim politikası hakkında konuşma yapmasının sebep gösterildiğine değinen Nebahat Güçlü ise: “Halbuki 2008 yılı seçimleri öncesinde de tüm diğer parti temsilcileriyle birlikte sözkonusu derneğin etkinliğine o zaman da katılmıştım. O zaman bu davet bana partim üzerinde ulaşmıştı. O zaman kendilerinin gönderdiği bir yere şimdi neden karşı çıkıyorlar, büyük bir çelişki bu. 2008′den beri dernekte ve ona yakın olan MHP’de herhangi bir radikalleşme tespit etmediğim gibi bunun aksine daha ılımlı bir tutum tespit ettim” dedi.

Yeşiller Hamburg Eyalet Teşkilatı’nın fikirlerine katılmamakla birlikte onların kararını saygıyla karşıladığını da belirten Güçlü, “Fakat, benim daimi ırkçılık karşıtı ve demokrat kimliğim hakkında şüphe oluşturulmasına asla izin vermem. 30 yılın üzerinde bir zamandır Hamburg’da uyum çalışmalarının içindeyim ve uzun yıllardan beri de Yeşillerin bünyesindeyim. Yeşiller Hamburg Teşkilatı Yönetim Kurulu’nun beni derinden yaralayan, hayal kırıklığına uğratan haksız yaptırımlarına rağmen kalbim ve ruhum Yeşil olarak kalmaya devam edecektir. Yeşiller yönetiminin ihraç talebinin Eyalet Tahkim Mahkemesi’nde benim lehimde sonuçlanacağına olan inancım tamdır. Bundan ötürü Yeşillerdeki üyeliğim ve seçimlerdeki adaylığımı sürdürme hakkımı saklı tutuyorum.

Bundan sonra da yıllardır ayrımcılığa, ırkçılığa ve politik haksızlıklara maruz kalmış insanlar için çalışmaya devam edeceğimi beyan ediyor, Yeşiller yönetiminin bu haksız kararını bir kez daha gözden geçireceğini ümit ediyorum” dedi.

Öte yandan bazı sivil toplum kuruluşları da Nebahat Güçlü’ye sahip çıkarak yaptıklarında hiçbir yanlış olmadığını ve Güçlü’nün duruşunu çok iyi bildiklerini söylediler. Özellikle sosyal medyadaki karalama kampanyası karşısında, Nebahat Güçlü taraflarları da “Je Suis Nebahat, Hepimiz Nebahatız, yanındayız” şeklinde paylaşımlar yaptılar.

Sosyal medya üzerinden bazı vatandaşlarımız ise son cumhurbaşkanlığı seçimlerinde MHP ile ortak aday belirleyen CHP’nin birlikte çalıştığını hatırlatarak “MHP’yi ırkçı görenlerin CHP’nin etkinliklerine ve ona yakın olan derneklerin faaliyetlerine de katılması sakıncalı olması gerekir. Irkçı görülen bir partiyle işbirliği yapan derneklerin etkinliklerine katılanların da partilerden ihraç edilmesi gerekir” şeklinde paylaşımlarda bulunarak, Güçlü’nün partiden ihraç edilme talebinin tamamen art niyetli bir kampanya olarak değerlendirdiler.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s