Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

BU CESUR KADINI ALKIŞLAMAK GEREKİR

Posted by almanyahaber Ocak 30, 2015

Sedat Acikbas foto netSEDAT AÇIKBAŞ
Hamburg’da malum gündem konusunda yazmak istiyorum bugün. Nedir gündem? Hamburg Türk Toplumu (HTT) Başkanı ve 15 Şubat seçimlerinde Yeşiller Partisi Eyalet Milletvekili adayı Nebahat Güçlü, ‘Ülkücü’ olarak bilinen Türk Federasyon’a bağlı bir derneğin düzenlediği ‘Kültür ve Ülkü Şöleni’ne katılarak seçimlerde Yeşiller Partisi’ne oy verilmesini talep etmesi üzerine kopartılan fırtına.. Ben olaya çeşitli yönleriyle bakacağım; takdir, okuyucunun ve kamuoyunun..

HTT Başkanı Nebahat Güçlü’yü bir basın mensubu olarak toplantılardan, basın açıklamalarından, kendisiyle yaptığım röportajlardan tanırım. Tanıdığım kadarıyla düzgün bir insandır. Dünya görüşlerimiz farklıdır. Ben Türkiye’de AK Parti’yi tutarım, sayın Güçlü, CHP’yi, ben Almanya’da SPD’yi tutarım, sayın güçlü Yeşiller adayı.. Sayın Güçlü’yü savunma veya hakkında methiyeler düzme durumunda değilim. Bir gazeteci olarak fikir ve gözlemlerimi paylaşmak istiyorum sadece.

Fırtına, avrupa postası internet sitesi sahibi ve aynı zamanda Hamburg Türk Basın Birliği Başkan Yardımcısı Adil Yiğit arkadaşımızın Nebahat Güçlü ile ilgili yaptığı haberi HTBB iletişim sitesine gönderdiği e-posta ile paylaşması üzerine koptu.

Ardından yoğun ve karşılıklı e-postalar yağdı iletişim sitemize. Derken olay dallandı, budaklandı. Yeşiller Partisi Hamburg Teşkilatı’nın ‘ihraç kararı’ alınması tavsiyesiyle Güçlü, parti üst yönetimine şikayet edildi. Alman ve Türkçe medyada olay geniş yankı uyandırdı. Neticede basın açıklamaları, istifalar havada uçuştu.

Genel algı: “Nebahat Güçlü; Yeşiller Partisi yönetiminden habersiz katıldığı gecede ‘faşist bozkurtlardan’ oy istemiştir”

Tabii, neredeyse ‘linç’ kampanyasına dönüşmekte olan olayda aslında, Nebahat Güçlü ‘mağdur’ olan taraftır.

Şöyle bir düşünün: bahsi geçen ‘Ülkücü’ dernekler öncelikle, ırkçılığı ve faşistliği reddediyor. Ancak aralarında hâlâ ‘kafatasçıların’ bulunduğu bir gerçek. Alevi vatandaşlarımızın Maraş, Sivas, Çorum katliâmlarından ‘sorumlu’ tuttuğu MHP sempatizanı bir dernek. Almanya’da legal dernekler statüsünde milli değerlerine ağırlıklı sosyal-kültürel faaliyetler yapıyorlar. Federal Anayasayı Koruma Dairesi tarafından yıllarca takip edilmesine rağmen, herhangi bir illegal faaliyetlerine rastlanmamıştır. Türkiye’de MHP’yi tutarlar, Almanya’da ise Yeşiller Partisi ve SPD’yi tercih ederler. Bu derneklerden Alman vatandaşı birisi kesseniz CDU veya NPD’ye oy vermez.

Nebahat Güçlü; bugünlerde çok ‘güçlü’ olarak seslendirilen ‘fikir özgürlüğü’ konusunda büyük bir imtihanı başarıyla geçmiştir. Öncelikle bu medeni tavrından dolayı kendisini tebrik ediyor, yolunda başarılar diliyorum. Her babayiğit ‘solcu’nun harcı değildir, ‘40 yıllık düşmandan (!)’ oy istemek!..

Yeşiller Partisi’ne gelirsek; sen Almanya’da sağcı-ırkçı olarak suçladığın CDU ile koalisyon kuran ilk parti olacaksın, sonra tepkiler üzerine kolisyonu bozup, Hamburg’u ‘idare edilemez’ hale getirmeye çalışacaksın, bir sonraki seçimlerde oylarını koalisyondan çekildiğin için artıracaksın!. Fikir özgürlüğünü savunacaksın ama kendi partin içinde bile buna tahammül edemeyeceksin. Politikalarını sürekli Türkiye düşmanlığı ile süsleyeceksin! Başka da malzemen olmayacak!.. Nebahat Güçlü’yü parti yönetiminden habersiz bir toplantıya katıldığı için disiplinle cezalandırabilirsiniz ama eğer partiden ihraç ederseniz, seçmen sizi cezalandırır. Hamburg’da çok oy kaybedersiniz.

Aslında bu olayda Güçlü’nün ihraç istemiyle parti üst yönetimine sevkedilmesi bile başlıbaşına bir skandaldır. Neticede Nebahat Güçlü, her ne kadar Alevi, sol ve Yeşiller Partisi tarafından ‘düşman’ olarak tanınan bir derneğe giderek oy istese de, kamuoyu vicdanı bunu, Güçlü’nün lehine değerlendirecektir. Bu arada okuyucular ‘sol’ kelimesine takılmasınlar. Aslında gerçek anlamda bana Sol Parti, hem Yeşiller’den hem de SPD’den daha samimi geliyor. Temelde emekçilerin durumunun düzeltilmesi anlamında çok önemli çalışma ve katkıları var.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s