Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

ALMAN SİYASETİNDE YENİ BİR SOLUK: NEUE LIBERALE

Posted by almanyahaber Şubat 2, 2015

Geçen yılın Eylül ayında kurulan ve ilk kongresini diğer partilerin aksine parti merkezinin bulunduğu Hamburg’da yapan Neue Liberale (Yeni Liberaller) Partisi, 15 Şubat’ta yapılacak Hamburg Eyalet Parlamentosu seçimlerinden oldukça ümitli. Wilhelmsburg’daki ilk kongre sırasında görüştüğümüz Yeni Liberaller Partisi Başkanları Najib Karim ve Sylvia Canel ile Basın Sözcüsü Klaus Lohmann, adaylardan Isabel Wiest, Christian Schiller ve partinin en genç üyelerinden 19 yaşındaki Ali Haydar Mercan, partinin hedeflerini anlatarak seçmene mesaj verdiler.

Najib Karim, Yeni Liberaller Partisi’nin Alman siyasi tarihine yeni bir soluk getireceğini belirterek: “İlk hedefimiz seçimlerde yüzde 5 barajını aşabilmek. Partimizin görüşünü sosyal- liberal olarak tanımlayabiliriz. İlk etapta vatandaş hakları konusunda çalışacağız. Şeffaf bir toplum istiyoruz. Teröre, ırkçılığa, islamofobiye karşıyız. Mülteci politikaları, ekonomi ve eğitim konularına ağırlık vererek çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ülke genelinde bunları yapmak istiyoruz. Hamburg seçimleri için düşüncelerimiz; Hamburg’un yaşanabilir bir kent olmasını istiyoruz. Olimpiyat oyunları Hamburg için iyi olabilir ama Hamburg’un; eğitim- araştırma, medya, çevre koruması ve kültür konularında ‘dünya kenti’ olmasını tercih ederiz” dedi. Bu arada Başkan Karim, seçim broşürlerinde: “Yeni vatan, yeni onur, Yeni Liberaller” sloganını kullandı.

baskan canel ve mercanİki Başkanlı partinin diğer Başkanı Sylvia Canel de, asgari ücret ve eğitim konusunda diğer partilerden farklı düşündüklerini, meclise girdikleri taktirde başarılı olacaklarına inandıklarını söyledi. Harburg bölgesi adayı Isabel Wiest ve “Yeni cesaret, yeni ekonomi, Yeni Liberaller” sloganını kullanan Christian Schiller de partinin başarısının yanısıra vatandaşların rahatı için çalışacaklarını belirterek seçmenleri sandığa davet ettiler. Neue Liberale seçim listelerinde 13 numaralı listede bulunuyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s