Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

AHMET TÜRK “BARAJI AŞAMAZSAK ONLAR DÜŞÜNSÜN”

Posted by almanyahaber Şubat 9, 2015

ahmet turk konusmaMardin Büyükşehir Eş Başkanı Ahmet Türk, Türkiye’deki 6 Haziran seçim faaliyetleri kapsamında Hamburg’da bir dizi görüşme ve konuşma yaptı. Ziyaretine Hamburg Alevi Kültür Merkezi ile başlayan Ahmet Türk, daha sonra yaklaşık bin kişinin yoğun ilgiyla dinlediği toplantıda önemli mesajlar verdi. Ahmet Türk, Hamburg’un Veddel semtinde çoğunluğu Kürt kökenli yaklaşık bin kişiye hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye’deki seçimler konusunda mesajlar sundu.

Uzun seneler TBMM’de parlamenterlik yapmış tecrübeli Kürt politikacı, “Atalarımızın Ermeni ve Süryani halkına yönelik yaptıklarından dolayı utanç duyuyoruz” açıklamasıyla da dikkatleri çekti.

Sunumunu Nihat Baydilli’nin yaptığı etkinlikte, Hamburg eyaleti Sol Parti milletvekili Cansu Özdemir’de 15 Şubat Hamburg eyalet seçimlerine yönelik bir konuşma yaptı.

ATALARIMIZIN ERMENİ VE SÜRYANİ HALKINA YAPTIKLARINDAN UTANÇ DUYUYORUZ

Türkiye kökenli göçmenlerin yoğun olarak yaşadıkları Veddel semtindeki Saray Düğün Salonu’nda bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan etkinlikte Ahmet Türk, “Bizi bugünlere getiren kahraman şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz. Halkımızın özgür olması coğrafyamızdaki Ermeni’nin, Süryani’nin, Ezidi’nin ve herkesin özgür olması anlamına geliyor.Türkiye’nin demokrasi güçleri ile yeni bir yaşamın nüvelerini atıyoruz.

ahmet turkBütün çalışmalarımızın temelinde halkların kardeşliği espirisi vardır. Atalarımızın Ermeni ve Süryani halkına yaptıklarından dolayı utanç duyuyoruz. Ermeniler ve Süryaniler ne zaman bu kadim toprakları terkettiyse o zaman yoklukla ve fakirlikle tanıştık. Onlar ülkemizin zenginliğiydiler” dedi. “1911 yılında İttihat ve Terakki Partisi’nin aldığı kararların tüm Cumhuriyet tarihi boyunca uygulandığını ve aynı anlayışın bugün hâlâ sürmekte olduğunu” ifade eden Türk, “1914-15 yıllarında devletin bu kararları gerçekleştirirken ne yazıkki Kürt halkı da açık bir şekilde kullanıldı’ dedi.

SENELERCE BAĞIMSIZ ADAYLARLA SEÇİMLERE GİRDİK

Ahmet Türk konuşmasında, “Seçimlere senelerdir yüzde %10 barajından dolayı bağımsız adaylarla girdik. 6 Haziran seçimleri sonrası barajı aşamazsak ve TBMM’ye giremezsek onlar düşünsünler” dedi. CHP’nin muhalef yapmadığına da değinen Ahmet Türk, SHP zamanında (1991) zor girişimler sonucu grup olarak hazırladığımız Doğu Ve Güneydoğu Anadolu Raporu diye bilinen “Kürt Raporu”ndan örnek verseler de, bu raporu bir türlü geliştiremediler. Zaten CHP bizimle seçim ittifakından kaçıyor” dedi.

BARAJA TAKILIRSAK BUNDAN SONRASINI DEVLET DÜŞÜNSÜN

Hükümeti de eleştiren Ahmet Türk, bizden adeta “Çözüm Süreci” adına sadakat bekliyorlar. Demokrasiya inanıyorlarsa önce barajı düşürsünler. Yoksa seçim barajını her türden demokratik girişimlerimizle zorlayacağız” dedikten sonra, “halkların kurtuluşu için silah artık yanlız başına yetmiyor. Bunun yanı sıra siyasetin kapısını aralamamız gerek. Savaşta kazandıklarınızı siyaset masasında yitirebilirsiniz. Türkiye halklarına karşı duyduğumuz sorumluluğun gereği HDP olarak seçimlere gireceğiz. Bunca direnişe ve bedele rağmen barajı geçmezsek, bu şehitlerimize yapılmış bir hakaret olarak alnımızda kara leke olarak duracaktır. Seçim barajına takılıp seçilmezsek de bu vebal devletindir. Bizler de kendi kaderimizi kendimiz tayin ederiz. Bundan sonrasını devlet düşünsün” dedi.

BARAJ AŞILAMAZSA YAŞAR KAYA’NIN DEDİĞİ NOKTAYA MI GELİNECEK?

Kapatılan Demokrasi Partisi (DEP) Genel Başkanı ve bir dönem için önde gelen Kürt siyasetçilerinden Yaşar Kaya üç hafta önce verdiği bir demecinde, seçimlere yüzde 10 barajına karşın parti olarak girme kararı alan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) barajın altında kalmasını istediğini belirterek, bu durumda bölgesel parlamento kurma imkanı doğacağını söylemişti. Yaşar Kaya, Demokratik Toplum Partisi ‘DTP’nin kapatılmasına tepki gösteren siyasetçilerin o dönem “biz Ankara’ya gitmeyeceğiz” dediklerini, ardından “tıpış tıpış” gittiklerini belirtmişti. Bunlar Kürt siyasetini şekillendiremiyorlar, yönetemiyorlar. Diyarbakır’da bir bölge parlamentosu kurabilirlerdi. Bu kimsenin zararına değil. Bundan korktular.” diyen Yaşar Kaya, HDP’nin yüzde 10 barajına karşın seçimlere parti olarak girme kararını “HDP parti olarak rüşdünü ispatlamak istiyor” diye değerlendirmişti. Haber: Adil Yiğit – Foto: Mehmet Zahit Ekinci
http://www.avrupa-postasi.com

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s