Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

HAMBURG SEÇİMLERİNDE GERİYE SAYIM BAŞLADI

Posted by almanyahaber Şubat 9, 2015

hamburg adaylarSEDAT AÇIKBAŞ / HAMBURG- Eyalet Parlamentosu seçimlerinde partiler propaganda çalışmalarını sürdürken, 15 Şubat’ta yapılacak seçimler için geriye sayım başladı.

Eyalet Parlamentosu seçimlerinde çeşitli partilerden milletvekili adayı olan Türkiye kökenli politikacılar, Hamburg Alevi Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte biraraya geldiler ve vatandaşlara kendilerini tanıtarak, partilerinin politikalarını anlattılar.

hh gungor yilmaz ali simsekSPD Eyalet Milletvekili Ali Şimşek, Sol Parti Eyalet Milletvekili Cansu Özdemir, Yeşiller Eyalet Milletvekili Filiz Demirel ve adaylar Güngör Yılmaz (SPD) Yusuf Uzundağ (Yeşiller), Mustafa Akpolat (Korsanlar), Hasan Burgucuoğlu, Sebahattin Aras, Aziz Atalay (Sol Parti), Bülent Kayaturan (CDU), Özgül Koca’nın yönettiği toplantıda vatandaşların sorularını da cevapladılar.

hh adaylar1Hamburg CDU Eyalet Teşkilatı Başkanı ve Federal Milletvekil Marcus Weinberg de toplantıda bir konuşma yaparak soruları cevapladı.

hh adaylarToplantıya katılan vatandaşlardan CDU’ya tepki gösterildi. CDU adayı Bülent Kayaturan kendisinin de Alevi kökenli olduğunu, seçildiği taktirde ayrım yapmadan vatandaşların hakları için mücadele vereceğini belirtti. Kayaturan: “72 millete aynı mesafede yaklaşan, saygı duyan bir çevreden geliyorum. Burada bana CDU’dan adayım diye, hep önyargı ile bakılmaktadır. Alevi felesefesi Almanya’da 5 eyalette kabul edilmiştir. Hepsi de CDU’nun yönetimde olduğu eyaletlerdir. Bizler artık tüm stratejik noktalarda olmalıyız. Fabrika torunları değil, menajer ve bakan olmalıyız” diye konuştu.

hh adaylar2Marcus Weinberg de bir vatandaşın “CDU’nun burada ne işi var?” şeklindeki soruya: “Uzun zamandır burada çalışan ve vergisini ödeyen her göçmen kökenlinin en azından yerel seçimlerde oy kullanmasından yanayım. Şiddete, teröre ve ırkçılığa karşıyız. Sizlerden CDU’ya ve Bülent Kayaturan’a oy vermenizi talep ediyorum. Almanya’da yaşayan tüm göçmen kökenlilerin hak ve özgürlüklerini kullanmasını istiyoruz” diye cevap verdi.

yusuf uzundagfiliz demirelAdaylardan Yusuf Uzundağ çocukluğundan beri mücadeleci bir kişiliğe sahip olduğunu ve seçildiği taktirde bunu vatandaş hak ve özgürlükleri yönünde kullanacağını belirtti.

cansu ozdemirSol Parti Eyalet Milletvekili Cansu Özdemir, hakkında açılan soruşturmaya, seçimlerde alacakları oylarla karşılık vereceklerini söyledi. SPD Eyalet Milletvekili Ali Şimşek, Hamburg’un konut sorununu gündeme getirerek, IŞİD terörüne de değindi. Şimşek Türkçe yayın yapan medyayı da eleştirerek: “Benim bazı açıklamalarım Alman medyasında geniş şekilde yer alırken, Türkçe medyada ilgi gösterilmedi” diye konuştu.

Sosyal kültürel faaliyetleri ve çevrecilik konusunda yaptığı örnek çalışmalarla tanınan SPD adayı Güngör Yılmaz, seçildiği taktirde çevrecilik ve sağlıklı yaşama konularında çalışma yapacağını dile getirdi. Yeşiller Eyalet Milletvekili Filiz Demirel de IŞİD terörü ve NSU cinayetlerine dikkat çekerek: “Pegida oluşumu tesadüfen ortaya çıkmamıştır. IŞİD terörüne karşı gençlerimizi aydınlatmalıyız. Sorunlarına sahip çıkmalıyız” dedi.

cansu ozdemir ozgul koca ali haydar oralSol Parti’den Hasan Burgucuoğlu da: “Göçmenler olarak partilere girerek taleplerimizi öne çıkaralım. Doğu Almanya’da çok göçmen yoktur. Oradaki partimizin göçmen politikası buraya nazaran daha farklıdır. Partilere üye olursak politikalarında etkileyici olabiliriz. Almanya’da devlet içinde, derin bir devlet mevcuttur” dedi.

Korsanlar Partisi’nden Mustafa Akplolat ise, Korsanlar olarak yüzde 5 barajına ulaşmak istediklerini belirterek: “2007 yılında Almanya’da kurulan teşkilatımız 70 ülkede örgütlüdür. Hamburg eyalet hükümetinin uygulamaya soktuğu ‘Şeffaflık Yasası’ konusunda partimizin özel bir yeri olduğunu kamuoyu görmezden gelemez” diye konuştu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s