Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

HAMBURG’UN SORUNLARI TARTIŞILDI

Posted by almanyahaber Şubat 11, 2015

uetd hamburg deine stadt“Hamburg, Deine Stadt – Deine Wahl. Senin Şehrin – Senin Seçimin” kampanyası çerçevesinde UETD Hamburg’un düzenlediği tartışma oturumuna değişik partilerden 3 Alman siyasetci katılarak, görüşlerini açıkladı ve soruları cevapladı.

Açılış konuşmasında UETD Hamburg Bölge Başkanı Muhterem Güngör, özellikle Türk kökenli Alman vatandaşlarına Hamburg eyalet seçimlerine katılmaları için çağrı yaptı. Güngör, göçmen kökenlilerin tüm güncel sorunlarını ilgilendiren konuların çözüm merkezinin Hamburg eyalet meclisinden geçtiğini vurguladı. Almanya’da uyum sürecinin yanısıra Alman toplumunun içinde kabullenme süreci başladığını vurgulayan Muhterem Güngör “UETD’nin misyonu bu süreçte Türk kökenli vatandaşlarımızın siyasi, ekonomik, kültürel, sosyal alanda katılımını sağlamaktır” dedi.

Sunuculuğunu UETD Siyasi İşler Sorumlusu Bülent Güven’in üstlendiği tartışma oturumuna katılan Dr. Roland Heintze (CDU), Markus Schreiber (SPD) ve Yeşiller Partisinden Lothar Knode çeşitli konularda tartıştılar. Bülent Güven tartışmaya bilerek göçmen kökeni olmayan Alman siyasetcileri davet ettiklerini belirtti. Buna neden olarak da “Artık sürekli bulunduğumuz göçmen köşesinden çıkmalıyız” diye gösterdi. Siyasilerin konuşmasından sonra soru-cevap bölümünde katılımcılardan ilginç sorular yöneltildi.

Çocuk kreşlerinde bakıcıların durumu, Hamburg’un Olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapma isteği, yüksek ev kiraları, konut sıkıntıları, ayrımcılık, başörtülü bayanların iş dünyasında çektiği sıkıntılar, çifte vatandaşlık sorunu, Hamburg Üniversitesi‘nde kapatılan Türkçe bölümü, trafik sorunları, kapatılan danışmanlık hizmetleri gibi sorunlar katılımcılar tarafından dile getirildi ve siyasiler bu konuda görüşlerini beyan ettiler.

En son olarak kampanya çerçevesinde TV kanallarında yayımlanmak üzere çekilen seçim klibi sunuldu ve oturum hatıra resimi çektikten sonra kapatıldı.

ERDAL ALTUNTAŞ – SEDAT AÇIKBAŞ

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s