Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

İZMİR’Lİ KONYALILARDAN UN HELVASI İKRAMI

Posted by almanyahaber Şubat 18, 2015

inlicelilerin.haberiİzmir’de yaşayan Konyalıların kurmuş oldukları dernekler arasında, faaliyetleri ve sosyal gücü ile öne çıkan İzmir İnliceliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, KONVAK’ ta özel olarak pişirdikleri Konya’nın yöresel damak tadı olan un helvasını katılımcılara ikram ettiler.

Her hafta çeşitli konukların davet edildiği ve bilgilendirme toplantılarının yapıldığı geleneksel Cuma toplantısına Konyalılar Vakfı başkanı ve meclis üyesi Mehmet AYDOĞAN, İzmir İnliceliler Derneği Başkanı Mehmet AKŞİT, dernek genel sekreteri Nuri BEKECE, Balkan Göçmenleri Derneği Başkanı Şair Mehmet SERBEST, çeşitli sivil toplum kuruluşları, Konyalılar Federasyonu ve İstop’ e bağlı dernek yöneticileri ve üyeleri ile İzmir’de yaşayan bazı Konyalı vatandaşlar katıldı.

UN HELVASI NEDİR, NASIL YAPILIR?

Katılımcıların tat ve lezzetini çok beğendiği un helvasının ustası Hacı Rifat ÇAYIR, bu yöresel tatlı hakkında şu sırları verdi: “Un, şeker veya pekmez, vanilya, yağ (Yağ olarak tereyağ tercih edilmelidir. Şölen veya düğün gibi büyük çaplı helva yapımlarında gönül rahatlığı ile kaliteli sıvı yağ kullanabilirsiniz. Ayrıca sıvı yağ helvaya parlaklık verir), süt ve su karışımı ile hazırlanan un helvasında katılan malzemenin miktarı, karıştırma süreleri ve ateş harı çok önemlidir.

Tenceredeki iç malzemeleri un çekene kadar devamlı ve hızlı olarak karıştırmalıdır. Helva katılaşıp rengi açık kahverengi ‘ye dönüşünce altını kapatıp, demlenmeye bırakmalı, dilediğimiz şekli verip ılık olarak servis edilmelidir. Burada esas olan un ve yağ karışımının tencereye ve kaşığa yapışmaması lazımdır. Un helvası hafif ve sağlıklıdır. Ayrıca kültürümüzde de önemi oldukça fazladır. Servis edilirken içine veya üstüne ceviz, dolmalık fıstık ekleyebilir, tarçın, hindistan cevizi de serpebilirsiniz. Tercih sizin, afiyet olsun.”

Haber ve Fotoğraf: Bayram ÇAN

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s