Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

BREMEN ÖZGECAN İÇİN AYAKTA

Posted by almanyahaber Şubat 21, 2015

anma02Bremen’de faaliyet gösteren Göçmen Kadınlar Birliği, geçtiğimiz hafta içerisinde Mersin-Tarsus’ta vahşice öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan için anma programı düzenledi.

“Yasımızla, isyanımızla sokaktayız – ÖZGECAN için bir mum da sen getir” başlığı altında Dom Kilisesi önünde gerçekleşen anma eyleminde, Özgecan için mumlar yakıldı saygı duruşunda bulunuldu.

anma bremen ozgecanİşkenceye maruz kalan ve öldürülen tüm kadınların simgesi haline gelen Özgecan’ın anma programında çok sayıda kadın ve erkek yer aldığı gibi, Bremen Eyalet Milletvekillerinden Sosyal Demokrat Parti’li (SPD) Ruken Aytaş ve Yeşiller Milletvekili Sülmez Doğan ile birlikte Sol Partili Sofia Leonidakis de destek verdi.

KADINA ŞİDDET E SON

Yağan yağmura rağmen sürdürülen programda Göçmen Kadınlar Birliği adına Türkçe ve Almanca konuşma yapan Hasret Acıkalın Erdem ve Hanife Aslan, kadınlara yapılan her türlü şiddeti kınarken, yeni Özgecan’ların yaşanmaması çağrısında bulundular. Son zamanlarda kadına şiddetin arttığını belirten konuşmacılar, “Artık hesap sorma zamanı geldi. Artık susmuyacağız. Özgecan kardeşimizin ve yaşamından koparılan tüm kardeşlerimizin, şiddet gören, susturulan, çocuk yaşta zorla evlendirilen çocuklarımızın hesabını soracağız. Kadına şiddet son bulmalı” dediler.

ŞİDDET GÖREN TÜM KADINLAR İÇİN BURDAYIZ

Leonidakis yaptığı konuşmasında Özgecan’ın başına gelenleri duyduğunda çok üzüldüğünü belirterek, “Biz Özgecan’ın çığlığını duymadık, inşallah o bizim çığlığımızı duyuyordur” diyerek duygularını aktardı. Kadınlara karşı tüm dünyada şiddet uygulandığını, Almanya’da her üç kadından birinin şiddete maruz kaldığını üzüntüyle dile getiren Leonidakis, Türkçe konuşmasını, “Kadına karşı şiddete hepimiz karşı durmalıyız. Şiddet gören tüm kadınlar içinde buradayız” diye sürdürdü. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonundan (DİDF) Sinan Balta, yaptığı konuşmada konu ile ilgili üzüntüsünü ifade ederken, böyle çirkin olayların önlenmesi açısından ailelerin de çocuklarını iyi yetiştirmesi gerektiğine vurgu yaptı. Anmaya katılanlarda hissettikleri acıyı paylaşarak kadınların ortak mücadelesinin önemini dile getirdiler.

KANUN DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN MECLİSE ÖNERGE VERECEĞİZ

Özgecan cinayetinin kendisini çok üzdüğünü söyleyen Sülmez Doğan, Umarım Hiçbir anne ve baba böyle bir olayı yaşamaz. Tüm dünyada yaşatılan kadınlara işkenceler artık son bulmalı. Kadına şiddet uygulayanların hak ettiği cezayı almalarında Alman yasasıda maalesef yetersiz kalıyor. Bu konuda mücadele veriyoruz. Kadınları mağdur eden kanunların değişmesi için en kısa zamanda Bremen Eyalet Meclisi’ne önergemizi sunacağız” dedi. Kadına olan şiddetin Türkiye’de son günlerde daha sık yaşandığını görmek kendilerini çok üzdüğünü belirten Ruken Aytaş ise, “Kadına şiddet hiçbir zaman yapılmamalı. Gördüğümüz örneklerde sadece açık giyinenler değil, tesettürlü kadınlarımızda cinsel saldırılara maruz kalmaktadırlar. Olaylarda herhangi bir sebep aramadan sorumlu kişilerin caydırıcı önlemler almaları gerektiğine inanıyoruz. Bu da kanunlarla olur. Sülmez Doğan’ın dediği gibi şiddeti önlemek için bizde SPD olarak elimizden geleni yapacağız” diye görüşlerini belirtti.
BREMEN-Gülsüm Tan http://www.postgazetesi.com

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s