Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

TAKSİM’DE ERKEKLER ETEK GİYDİ

Posted by almanyahaber Şubat 21, 2015

45İstanbul’un Taksim Medyanı’nda erkekler, önceki hafta Mersin’de bindiği minibüste tecavüz etmeye çalışan bir saldırgana karşı direnince vahşice katledilen Özgecan Aslan’ı anka ve kadın cinayetlerini protesto etmek için etek giyme eylemi düzenledi.

Sosyal medyada çağrısı yapılan eylem için soğuğa rağmen çok sayıda erkek eteklerle Taksim Meydanı’nda buluştu.

Aynı saatlerde Beşiktaş’da ise kadın cinayetlerini protesto etmek için büyük bir yürüyüş düzenlendi. Dolmabahçe Sarayı ile Barbaros Meydanı arasındaki yürüyüşe Belediye Başkanı Murat Hazinedar, İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, oyuncu Nilgün Belgün, sanatçı Feridun Düzağaç, Çarşı grubu taraftarları, LGBTİ örgütler ve yüzlerce yurttaş katıldı.

Kitle ellerinde Özgecan’ın fotoğrafları ve “Hür doğdum, hür yaşarım”, “Çek elini bedenimden”, “Kadın cinayetlerine dur de” yazılı dövizler taşırken, çok sayıda eylemcinin yakalarına kadın cinayetlerini protesto etmek için mor kurdeleler taktıkları görüldü.

yürüyen vatandaşların yakalarına mor kurdele taktıkları görüldü. Özgecan Aslan cinayeti ve kadınlara yönelik şiddeti protesto eden vatandaşlar ıslıklar ve sloganlar eşliğinde Barbaros Meydanı’na yürüdü.

Eyleme katılanlar, Özgecan’ın ardından üç kadının daha erkekler tarafından öldürüldüğüne dikkat çekerek, erkek egemenliğine son verilmesi çağrısında bulundu.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s