Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

ALMANYA ‘GÖÇ MÜZESİ’ İÇİN START VERİLİYOR

Posted by almanyahaber Mart 8, 2015

1 tersane isciler veGöç ve göçmenler toplumlara renk ve dinamik katar. Göç bir toplum için normallik demektir. Toplumsal bir görev, toplumsal bir diyalogdur göç – ve: Göçün bir evi, yurdu, bir merkezi olmalıdır.

Dünyanın dört bir tarafında – örneğin Paris’te, New York’da, Halifax veya Melbourne’de – göçü ve göçmenleri anlatan müzeler bulunmaktadır. Ancak Almanya’da günümüzde böyle bir müze henüz açılamamıştır.

Merkezi Köln’de bulunan Almanya’ya Göçün Dokümantasyon Merkezi ve Müzesi (DOMiD) 1990 yılındaki kuruluşundan bu yana ülkedeki göç tarihinin mercek altına alınıp sergileneceği merkezi bir müze kurulması hedefi doğrultusunda çalışmaktadır. Böyle bir müzenin kurulması, Alman toplumu açısından sosyolojik ve tarihsel gerçekliklerin kalıcı olarak belgelenmesi ve dışa karşı ülkede göç olgusuna bakışın değiştiğinin de önemli bir işareti olacaktır.

misafir-iscilerDerneğimiz DOMiD son 25 yılda hiç bir benzeri bulunmayan kapsamda, toplam 70.000 tarihi ve güncel belge ve objeyi toplamayı ve böylece birçok farklı göçmen grubunun hatıra ve kültürel belleğini korumayı başarmıştır. Bu 25 yıllık süreçte DOMiD sergiler, toplantılar, paneller, sempozyumlar, konferanslar ve son olarak sanal bir göç müzesi ile Almanya’daki göç tartışmasına yeni ivmeler kazandırmıştır. DOMiD bu bağlamda bilim, siyaset, kültür ve sanat dünyasından önemli şahsiyetlerle birlikte çalışmıştır.

DOMiD olarak şimdi “Haydi, artık vakit tamam!” diyoruz ve Almanya’da bir göç müzesi kurulması için start veriyoruz. Sizleri davet ettiğimiz bu basın toplantısında bu konuda bilgilendirmek istiyoruz. Bir göç müzesinin bizce hangi özellikleri taşıması gerektiğini, şimdiye kadar nelerin yapıldığını ve bundan sonra hangi somut adımları atmayı düşündüğümüzü sizlerle paylaşmayı arzu ediyoruz.

Basın Konferansı: “Almanya Göç Müzesi için start veriliyor”

12 Mart 2015, Perşembe, Saat 15:00

DOMiD Almanya’ya Göçün Dokümantasyon Merkezi ve Müzesi, Venloer Str. 419, 50825 Köln

Prof. Dr. Rita Süssmuth, Almanya Federal Meclisi Eski Başkanı, Proje Hamisi

Guntram Schneider, Kuzey Ren Vestfalya Çalışma, Uyum ve Sosyal İşler Bakanı

Arnd Kolb, DOMiD Genel Müdürü

Dr. Robert Fuchs, DOMiD Göç Müzesi Proje Sorumlusu

Moderasyon: Priya Bathe, Serbest Gazeteci

2 tersane turk iscilerBasın toplantısının ardından size Köln’deki merkezimizi ve burada bulunan bazı tarihi ve güncel belge ve objeleri de tanıtmak istiyoruz. Ayrıca konuşmacıların yanısıra sizlerle doğrudan Türkçe konuşabilecek dernek kurucuları, yönetim kurulu üyeleri ve projede yer alacak başka isimlerle de konuşma fırsatı bulabileceksiniz.

Saygılarımızla,

Wilhelm Nöldeke ve Achim Klapp

DOMiD Basın Danışmanları

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s