Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

DİTİB K. ALMANYA, İSTİŞARE İÇİN TOPLANDI

Posted by almanyahaber Mart 8, 2015

toplantı protokolDiyanet İşleri Türk-İslam Birliği (DİTİB) Kuzey Almanya istişare ve bilgilendirme toplantısı Hamburg’daki Mescid-i Aksa Camii toplantı salonunda yapıldı.

bskns fatih akprof. aşıkoğluToplantıya; Berlin Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, Hamburg Başkonsolosumuz Mehmet Fatih Ak, Hamburg Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi Cahit Küçükyıldız, K. Almanya Bölge Eğitim Komisyonu (KABEK) Başkanı Erdoğan Arabacı, DİTİB K. Almanya Eyalet Gençlik Birliği Başkanı Naile Burak, din görevlileri, dernek başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Kur’ân-ı Kerîm tilâvetinin ardından DİTİB K. Almanya Eyalet Gençlik Birliği Başkanı Naile Burak, geçen yılın faaliyetleriyle 2015 yılında plânladıkları çalışmaları anlattı.

naile burakditib3ditib 4Gençlere yönelik çalışmaların ağırlıklı olduğunu belirten Naile Burak, eğitim gezileri, akademik seminerler, bölge toplantıları, iftar-sahur programları düzenlemek istediklerini söyledi.

Daha sonra söz alan K. Almanya Bölge Eğitim Komisyonu (KABEK) Başkanı Erdoğan Arabacı, 2013 yılında oluşturulan Komisyon’un kurulmasındaki gayeyi anlattı: “Eğitim Komisyonu’nu oluşturmaktaki temel gayemiz, bulunduğumuz toplumda başarılı öğrencileri yetiştirmekte gerekli olan zeminleri hazırlamak.

toplantı genel görünümBu meyanda eğitim merkezleri kurmak, eğitim sistemiyle ilgili konularda öğrenci ve velilere danışmanlık hizmeti vermeyi görev alanlarımıza dahil ettik.”

ditib 2Hamburg Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi Cahit Küçükyıldız’ın çalışmalarla ilgili konuşmasının ardından Hamburg Başkonsolosumuz Mehmet Fatih Ak, dernek temsilcileri ve vatandaşlara Türkiye’de yapılacak seçimlerle ilgili bilgiler verdi ve bunların vatandaşlara duyurulmasını talep etti.

Başkonsolos Fatih Ak: “Türkiye’de 7 Haziran’da yapılacak seçimler için Almanya’daki vatandaşlarımız 8-31 Mayıs tarihleri arasında oylarını kullanabilecek. Daha önce 7 merkezde yapılan oy kullanma işlemi bundan sonra bütün TC Başkonsoloslukları’nın bulunduğu yerlerde yapılabilecek. Burada 14 Mart 2015 tarihi çok önemli.

ditib 1Bu tarihe kadar seçmenlerin kayıtlarını yapması gerekiyor. Vatandaşlar kayıtlı olup olmadıklarını kontrol edebilirler. İtirazlarını da 27 Mart 2015 (Saat 17:00) tarihine kadar yapabilirler. Kaydı olmayanlar oy kullanamayacak. Sizlerden ricam bizim ulaşamadığımız vatandaşlara bunları hatırlatmanız.

Bu arada camilerinizi saldırılardan korumak için kamera sistemine geçmenizi tavsiye ediyorum. Bu sistemler günümüzde hayli yaygın ve ucuzdur. Biz cami ve cemiyetlere ziyaretlerimizi sürdürüp, vatandaşların sorunlarını dinlemeye ve çözüm üretmeye devam edeceğiz” dedi.

Berlin Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, dernek temsilcileri, din görevlileri ve vatandaşlara fedakârca çalışmalarından dolayı teşekkür ederek: “İstişare toplantıları çok önemlidir. Bir vücudun uzuvları uyumlu çalışmalıdır. Yönetimler iyi çalışırsa camialar da iyi olur. Burada üç önemli unsur vrdır: güç birliği, duygu birliği ve anlayış birliği.

ditib toplantıVatandaşlarımız Almanya’ya ilk geldiklerinde burada birşey yoktu. Şimdi çok güzel şeyler oluşturuldu. Müslüman kimseye zarar veremez. Buna rağmen yaşadığımız toplumda Müslümanlar hakkında ön yargılar mevcut, camilerimize saldırılar yapılıyor. Biz duruşumuzu değiştirmeden yetkililerden güvenliğimizi sağlamalarını istemeye devam edeceğiz.

Sürekli derneklerimizi ziyaret ediyoruz. Alman okullarında din derslerinin düzenli ve programlı olarak verilmesini istiyoruz. Bu konuda müfredat hazırlıyoruz. Bu biraz gecikmiş bir olay ama telafi etmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

SEDAT AÇIKBAŞ / HAMBURG

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s