Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

55 YILDIR ALMANYA’DAYIZ AMA…

Posted by almanyahaber Mart 26, 2015

emekli04Türkiye’den emekliliğe büyük rağbet!

Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye’den emekliliğe yıllardır gösterdiği rağbet artarak sürüyor. Birçok şartları ve para yatırma zorunluluğu olmasına rağmen çok sayıda emeklilik çağına yaklaşmış vatandaşlar, geçmiş sigortalılık yıllarını, Türkiye’den borçlanarak ödeyip, emekli olmayı tercih ediyor. Konu hakkında bilgi kirliliğini önlemek ve vatandaşların sigortalılık özel durumlarına tam açıklık getirmek maksadıyla sık sık düzenlenen toplantılardan sonuncusu, Bergedorf Kocatepe Camii’nin toplantı salonunda yapıldı.

emekli01Vatandaşlar yetkili ve uzman makamdan doğrudan bilgi edinme fırsatını bulurken, Hamburg Başkonsolosluğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği Sosyal Hizmet Uzmanı Hasan Basri Arıcı, öncelikle Türkiye’den emeklilik olarak bilinen yasayı ve kimlerin faydalanabileceğini anlattı.

emekli03Yurtdışı borçlanması için gerekli belgeleri de açıklayan Hasan Basri Arıcı, bunları şöyle sıraladı:
1- Bağlı bulunduğunuz sigorta merciinden alınacak (DRV) hizmet cetvelinin aslı (Versicherungsverlauf).
2-Nüfus hüviyet cüzdanı veya mavi kart fotokopisi.
3- Bayanlar için Almanya’da oturdukları adres ve sürelerin tamamını gösteren ikamet belgesi (Meldebescheinigung für die Aufenthaltszeiten in Deutschland).
4- Nüfus kayıt örneği, çifte vatandaşlar veya mavi kart sahipleri için.
5- Serbest meslek-ticaret yapılan süreleri borçlanmak için; a) Finanzamt’tan vergi mükellefi olunan yılları gösterir bir belge (Nachweisder Eintragung als Steuerpflichtiger für Unternehmer), b) Handelskammer, Handwerkskammer veya Verbraucherschutzamt’tan alınacak, firmanın hangi tarihler arasında Handelsregister’e kayıtlı olduğunu gösteren bir belge.
6- Türkiye’ye giriş-çıkış kayıtları (Konsolosluk veya Emniyet Müdürlüklerinden).
7- Türkiye’deki kaydı varsa sigorta numarası.

emekli02Hasan Basri Arıcı, daha sonra detaylı olarak nerelere başvuru yapılacağını, başvuru yapanın parayı yatırmadan önce vazgeçme hakkının bulunduğunu, borçlanmada yatırılacak gün başına Türk Lirası’nın; aktüel günlük kazancın yüzde 32’si baz alınarak hesaplandığını ve bugünkü gün başına tekabül eden miktarın 12 Lira 82 Kuruş olduğunu belirtti. Yaşanan sorunlara da değinen Arıcı, daha sonra vatandaşların sorularını detaylı bir şekilde ve örneklerle cevapladı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s