Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

AVRUPALI KÖPRÜBAŞILILAR SALONA SIĞMADI

Posted by almanyahaber Mart 26, 2015

1koprubasi_Gecesi_eyalet_milletvekili_horon2koprubasi_Gecesi_aksoy_plaket3koprubasi_Gecesi_horon_ekibiERCÜMENT AYDIN
Avrupa Trabzon Köprübaşılılar Kültür, Sosyal ve Dayanışma Derneği’nin “Birlik, Beraberlik ve Dayanışma” adı altında dördüncüsünü düzenlediği gecede, bin 500′den fazla hemşehri biraraya gelerek hasret giderdi. Schwelm Eventhalle’de gerçekleşen geceye Avrupa’da yaşayan Köprübaşılılar yoğun ilgi gösterdi.

4koprubasi_Gecesi_dernek_yonericilerine_tesekkurGeceye Almanya’dan ve Türkiye’den konuk olarak Bayburt Valisi Yusuf Odabaş, Harran Kaymakamı Muhammet Selami Yazıcı, Balıkesir Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fatih Aksoy, Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Milletvekili ve Eyalet Uyum Komisyonu Başkanı Arif Ünal, Düsseldorf Din Hizmetleri Ataşesi Ramazan Ilıkkan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı Yatırımlar Dairesi Başkanı Sayın Ahmet Malkoç, KTÜ Kulak Burun Boğaz Cerrahisi A.B.D. Başkanı Prof. Dr. Mehmet İmamoğlu, Gündoğan Mahallesi ve Köprübaşı ilçesinin ilk kadın Muhtarı Zeynep Ayar, Fidanlı Mahallesi Muhtarı Atilhan Sancak, Emekli Öğretmen Ahmet Kadıoğlu, Emekli Sağlık Personeli Mehmet Aksoy, Gebze IMAY Elektrik Şirketi Genel Müdürü Şenol Sancak, Her Yönüyle İstanbul-Trabzonlular Platformu Başkanı Köksal Öztürk, İstanbul Köprübaşılılar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hükmettin Uzuntaş, Köprübaşılı iş adamı hemşehrimiz Ali Aydın ve Hüseyin Akbulut, Köprübaşı AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Musa Özdin, Köprübaşı-Beşköy ve Doğukaradeniz Haber Sitesi Yöneticisi Ali Suiçmez, Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Devlet Demir Yolları Yöneticisi Lütfi Özcan, Güneşara Kültür Derneği Başkanı Mustafa Aydn, Siegburg Trabzonlular Dernek Başkanı Hasan Çelik, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri ile basın mensupları katılarak gecenin anlam ve önemini içeren birer konuşma yaptılar.

5koprubasi_Gecesi_zeynep_baskan_sahne_aldiÜnlü televizyon ve radyo sunucusu Murat Kurt’un sunumuyla gerçekleşen program İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Mart ayının içerisinde barındırdığı önemli günlerin vurgulandığı programda Avrupa Trabzon Köprübaşılılar Kültür, Sosyal ve Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Anaç, gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Anaç konuşmasına şöyle sürdürdü: “Sizler olmadan dernek yaşamaz ve yaşatılamaz. İyi ki sizler varsınız. Birliğimizin, beraberliğimizin, kardeşliğimizin pekişmesi çabasını hep birlikte gösterdik. Doğup büyüdüğümüz yöremize borcumuz var. Sizler Almanya’da Köprübaşı’mıza sahip çıkmayı davet ediyorum. Aynı çatı altında bulunduğumuz Güneşera Kültür Derneği’nin başta kıymetli Mustafa Aydın başkanıma ve gençlik kollarına, yönetim kurulumuzun kadirşinas değerli dostum Muzaffer Aslan’a ve gecemizin medya iletişim ve diğer alanlarda beyin ve gövde takımını oluşturan Ercüment Aydın kardeşime, değerli yönetim kurulumuza, kadın kollarımızın kıymetli hanımefendilerine, her anı bizlerle paylaşan köprübaşı sevdalısı arkadaşlarıma ve gösterilen ilgiden ötürü bütün konuklarımıza en kalbi teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.”

6koprubasi_Gecesi_kadin_kollarina_tesekkurGeceye davet edilip katılamayan; Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Trabzon Milletvekili Koray Aydın, Samsun Cumhuriyet Savcısı Yakup Aydın, 19 Mayıs Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Fehmi Yazıcı, Essen Başkonsolosu Şule Özkaya, Almanya DİTİB Dernekleri Genel Başkanı Prof. Dr. N. Yaşar Aşıkoğlu başta olmak üzere bir çok mesaj okundu.

Programda, Güneşera Kültür Derneği Başkanı Mustafa Aydın, Güneşara Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Gümüş, Köprübaşılılar Derneği Kadın Kolları adına Fatma Aydın, gecenin oluşumuna katkı veren sponsorlara ve Eventhalle salonun sahibi ana sponsor İsrafil Erkılıç ve Fuat Aslan’a plaket verildi. Ayrıca, yedi çocuğunu üniversite tahlisi yaptıran Kadriye ve Mehmet Uzun çiftine ‘yılın ailesi’ ödülü verildiği gecede, Hülya Demirci tarafından hazırlanan Köprübaşı pastası birlikte kesilerek konuklara ikram edildi.
Karadeniz rüzgarını kemençesiyle estiren genç sanatçı Anıl ve Azam Yılmaz kardeşlerin söyledikleri yöre türküleri hemşehrilerinden büyük alkış alırken Dortmund Trabzonlular Derneği Karadeniz Fırtınası Horon Ekibi salonu coşturdu.
Gecenin ilerleyen saatlerinde Karadenizin yıldız sesleri Nihat Kumaş ve Mikdat Akbulut sahne aldı. Sanatçıların duygusal şarkılarıyla dans eden hemşehriler, hareketli Karadeniz türkülerinde ise adeta coştular.

Gecenin finalinde müziğin zirvedeki kraliçesi Karadeniz’in güçlü sesi Zeynep Başkan ile gecenin keyfini çıkaran Köprübaşılılar horon oynayarak oluşturdukları horon kuyruğu salona sığmadı. Gecenin en akılda kalan bölümü ise Zeynep Başkan’ın seslendirdiği “Türkiye’m Canım Benim” türküsü salonda hep birlikte söylendi ve türküye bayrak sallayarak tempo tutuldu. Etkinlik boyunca yöreye mahsus Karadeniz yemeklerinin bulunduğu standlarda uzun kuyrukların oluştuğu gece ilerleyen saatlere kadar devam etti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s