Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

ESMA ARSLAN’IN OKUMA AKŞAMI / VIDEO

Posted by almanyahaber Nisan 6, 2015

h-gala4esma arslan okuma gecesiEsma Arslan romanını tanıttı

Yazar Esma Arslan, son yerine kadar dolan Mut Tiyatrosu’nda siyasi göçmenlerin konusunu işlediği yeni kitabı “Resmime Dokunan Çığlık”ı tanıttı. Arslan, 18 – 26 Nisan tarihlerindeki 20. İzmir Kitap Fuarı’nda da Türkiye’de okurlarıyla buluşacak.

HAMBURG / Haber: Kemal Doğan – Fotoğraflar: Kemal Doğan – Rıza Atamtürk – Video-Kamera: Sedat Açıkbaş

ALMANYA’NIN Hamburg kentinde yaşayan yazar Esma Arslan, yeni çıkan kitabı “Resmime Dokunan Çığlık”ı kentin interkültürel sahnesi olan Mut Tiyatrosu’nda düzenlen bir galayla kamuoyuna tanıttı.

h-gala3Son yerine kalan dolan tiyatro salonundaki tanıtıma Hamburg Eyalet Parlamentosu Sol Parti milletvekili Mehmet Yıldız da katıldı. İki dilli tanıtım akşamında Mut Tiyatrosu sanat yönetmeni Mahmut Canbay’ın kısa selamla konuşmasının ardından bağlama üstadı Kenan Kaya göç ve hasret türküleri okudu.

Siyasi göçmenlerin yaşamını konu alıyor

Daha sonra Esma Arslan’ın kızı Reyhan Arslan, Almanca çevirisi üzerine çalıştığı annesinin ilk kitabı “Yarım Kalan Aşk”tan Almanca bölümler okudu.

esma arslan okuma gecesi gs yonetimiEsma Arslan 1970li yıllardan günümüze Almanya’da yaşayan siyasi göçmenlerin yaşamını roman kahramanı Işıl örneğinde işlediği kitabından bölümler okumadan önce gösterilen ilgiye teşekkür etti.

esma arslan okuma gecesi1esma arslan okuma gecesi2Arslan, “Öykülerden oluşan ilk kitabım ‘Yarım Kalan Aşk’tan sonra bu kez bir romanı sizlere sunmanın heyecanı ve keyfini yaşıyorum. Yazar meslektaşlarını olduğunu kadar kendisini de tiye konusunda usta alan, espriyle ünlü, çok sevdiğim Alman yazar Kurt Tucholsky’nin ‘Bazı yazarlar bir kitapla iki kitap yazmış olurlar.

esma arslan okuma gecesi5h-gala2İlk ve son kitaplarını’ cümlesini mutlaka duymuşsunuzdur. Bu kitabımla biraz da Tucholsky’nin kehanetinden kurtulmanın sevincini de yaşıyorum. ‘Yarım Kalan Aşk’ın daha yeni ikinci baskısı çıktı. Almanca çevirisi de neredeyse bitmek üzere.

esma arslan okuma gecesi4‘Resmime Dokunan Çığlık’ benim için yeni bir tecrübe. İki yıllık araştırma ve çalışma dönemi ardından Türk edebiyatında neredeyse hiç konu edilmeyen siyasi göçmenler konusu işledim. Roman tamamen kurgu. Fakat Almanya’daki Türkiyeli siyasi göçmenlerin yaşamlarından bir çok şeyi bulabileceğiniz bir kurgu. Belki de bir çok göçmenin yaşamlarından kesitlerle karşılaşacağı bir roman. Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un çok beğendiğim ‘Sen kitabı açarsın, o da seni açar’ ve en verimli döneminde Hamburg’da yaşamış olan Alman şair Heinrich Heine’nin ‘İnsanların yarattığı dünyaların en muhteşemi kitaplardır’ sözleriyle konuşmamı bitirirken hepinize güzel bir edebiyat akşamı ve bol kitaplı bir hayat diliyorum” dedikten sonra yeni eserinden bölümler okudu.

İzmir Fuarı heyecanı

18 -26 Nisan tarihlerinde düzenlenecek 20. İzmir Kitap Fuarı’na davet edildiğini ve okuma ve imza günlerine katılacağını söyleyen Arslan, “Mayıs ayın ortalarından itibaren ise Almanya ve Avrupa’nın çeşitli kentlerinde bir dizi okuma akşamları düzenleyeceğim” dedi.

h-gala1Milletvekili kitap imzalattı
Hamburg Eyalet Parlamentosu Sol Parti milletvekili Mehmet yıldız da tanıtım akşamında Esma Arslan’ı tebrik ederek, aldığı kitabı imzalattı.

esma arslan okuma gecesi3Kuyruk oluştu
Okurlar aldıkları kitapları imzalatmak için sabırla kuyrukta beklediler.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s