Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

SULTANLARIN GÜVERCİNİ: HÜNKÂRÎ / VIDEO

Posted by almanyahaber Nisan 10, 2015

hunkari01hunkar05Namık Kemal Alıcı – Sedat Açıkbaş
HAMBURG- Almanya’nın Hamburg kenti yakınlarındaki Pinneberg’de düzenlenen “Türk Güvercinleri Sergisi” büyük ilgi görürken, Türkiye’de nesli tükendiği belirtilen Hünkârî Güvercini, Alman bir güvercinsever tarafından sergiye getirildi.

“Eski Şark Güvercinleri Özel Yetiştiriciler Derneği” yazılı ambleminde cami ve Hünkârî Güvercini resimi kullanan Rainer Dammers, padişahların güvercini olarak da tanınan Hünkari’yi sergiye getirdi.

Büyük ilgi gören ve Hollanda, Danimarka, Rusya gibi ülkelerden ve Almanya’nın çeşitli bölgelerinden 300’den fazla güvercinseverin buluştuğu sergide, açık artırmayla güvercin satışı da yapıldı. Bir Alman sanatçı kadın sergiyi sosyal paylaşımdan öğrendiğini ve 40 km katederek sergiye katıldığını belirtti.

hunkari03Sergiyi düzenleyen Niğdeli vatandaşımız Kadir Oruç, Hünkârî neslinin Türkiye’de tükenmeye yüz tuttuğunu, Osmanlı’nın kuruluşundan 1860’lı yıllara kadar sadece padişahların yetiştirmesinden dolayı Hünkârî adı verilen güvercin türünün Almanya’da Reimer Dammers tarafından üretildiğini ancak, Hünkârî adıyla değil de Eski Şark Güvercini olarak yarışlara, sergilere katılıp anıldığını söyledi. Şimdi Almanya’daki Hünkârî güvercinlerinin hakiki isimleriyle anılmasını talep ettiklerini, yasal çerçevede güvercin sevenler olarak bunu kabul ettirmeye çalışacaklarını belirten Kadir Oruç, Eski Şark Güvercinleri Özel Yetiştiriciler Derneği Başkanı Rainer Dammers’e bir Hünkârî tablosu hediye etti.

hunkari02En azından Eski Şark Güvercini isminin yanına Hünkârî isminin kullanılması için Reiner Dammers’e ısrar eden Oruç, Dammers’in yasal engelleri bahane etmesine rağmen ısrarını sürdürdü.

hunkari04

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s