Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

CİHANGİR BEBEĞİN KALBİ DAYANAMADI / VIDEO

Posted by almanyahaber Nisan 20, 2015

cihangir bebek ve annesicihangir02Almanya’nın Hamburg kentinde ikamet eden Malatyalı Çelikyay ailesinin doğuştan kalbi delik olan ve sekiz aydır hayatta kalma mücadelesi veren ikibuçuk yaşındaki oğulları Cihangir bebek hayatını kaybetti. Gözyaşları içerisinde cenaze namazı kılınan küçük Cihangir’in naaşı defnedilmek üzere Malatya’ya gönderildi. Bir Perşembe günü doğan talihsiz yavru yine bir Perşembe günü toprağa verildi.

Önceki gün vefat eden Cihangir bebeğin cenazesinde gözyaşları sel oldu aktı.

Cihangir’in naaşı, Hamburg Diyanet İşleri Türk İslam Birliği Mescid-i Aksa Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından defnedilmek üzere Malatya’ya gönderildi.

cihangir cenaze01Hamburg’da geçirdiği 3 ameliyattan sonra 100 km mesafedeki Kiel şehrindeki Üniversite Çocuk Kliniği’nde 8 aydır tedavi gören Cihangir, bir dizi ameliyata tabi tutuldu. Cihangir, yaşadığı komplikasyonlar neticesi kalp nakli listesine alındı.

Almanya’nın Hamburg şehrinde ikamet eden ve ev kiralayarak Kiel kentinde kalan Malatyalı Bilge ve Fatih Çelikyay, Cihangir’in yaşatılması için Türk yetkililere seslenerek, yardım talebinde bulundular.

cihangir03Kalp nakli için 15. sıraya alınan Cihangir bebek, geçirdiği ameliyatlar neticesinde vücudunun diğer organların güç kaybetmesiyle birlikte nakil listesinde çıkarılmıştı. Doktorlar anne-babaya Cihangir’e kalp nakli yapılsa bile yaşama ihtimalinin çok düşük olduğunu belirterek, yavruyu ölüme terkedeceklerini söylediler.

Doktorların ‘kalp nakli yapsak da yaşamaz’ telkinlerine karşı çıkan aile, minik Cihangir’in tedavisini Türkiye’de devam ettirmek istemişlerdi. Doktorların davranışları ve sözleri karşısında şoke olan Çelikyay ailesi, Cihangir’e kötülük yapmasından korktukları için doktorlara birşey söylemediler.

cihangir04Türkiye’deki yetkililere seslenen Bilge ve Fatih Çelikyay çifti maalesef sesini hiçbir yetkiliye duyurmayı başaramamıştı.

Ve Cihangir bebek, dün sabah, hayatını kaybetti.

Daha önce 3 çocuklarını da kaybeden Çelikyay ailesi Cihangir’in ölümüyle de bir kez daha yıkıldı.

Evlat kaybetmenin acısını yaşayan Çelikyay ailesi, hukuki süreç başlatırken, cenazede röportaj tekliflerini anlayış göstermemizi isteyerek geri çevirdiler.

Yeğenine doyamayan amca Hasan Çelikyay, ise doktorları sorumlu tuttu. Avrupa’nın birçok ülkesine haber salarak tedavi talebinde bulunan Çelikyay ailesine İsviçre’den bir Yunan doktor cevap verdi, ancak artık çok geçti.. Cihangir bebek maalesef hayatını kaybetmişti. Hasan Çelikyay: “Acımız büyük. Burada ihmalden ziyade bir yavruyu ölüme terketmek fiili var. Yeğenim nakil listesinde sadece 3 gün kalabildi. Bu üç gün içinde ne olduysa, Cihangir için ‘Yaşasa da sakat kalacak. Onun için yaşama ihtimali yüksek başka bir hastayı sıraya aldık’ demeleri ve nakledilecek organı yeğenimden daha değerli bulmaları bizi kahretti” diye konuştu.
SEDAT AÇIKBAŞ – HAMBURG

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s