Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

LAUENBURG’DA TÜRK’ÜN EVİNİ KUNDAKLADILAR / VIDEO

Posted by almanyahaber Mayıs 25, 2015

kundak01SEDAT AÇIKBAŞ / NAMIK KEMAL ALICI – Almanya’nın Hamburg şehri yakınlarındaki, Schleswig-Holstein eyaletine bağlı Lauenburg kentinde yaşayan Türk vatandaşı İlhan Apaydın’ın evine Cumartesi sabahı molotof kokteylli saldırı düzenlendi. Apaydın’ın kiracısı Alman ailenin yaşadığı evin açık penceresinden içeri atılmak istenen molotof kokteyli, çatıya çarparak bahçede bulunan sandalyenin üzerine düşerek alev aldı.

Kısa sürede büyüyen yangını fark eden İlhan Apaydın’ın İtalyan komşusunun bölgeden koşarak uzaklaşan iki kişiyi gördüğünü ifade etti.

kundak3(VIDEO SAYFANIN EN ALTINDA)

Kuzey Almanya Giresunlular Derneği Başkanı olan İlhan Apaydın, gece geç saatlerde eve geldiğini ifade ederek, “Geç saatlerde eve geldim, saat 04:30 gibi yattım ve o zaman kadar ışık yanıyordu. Ben bunları sonradan idrak edebiliyorum, benim yatmam beklenmiş. Yarım saat sonra, yani 05:10’da polis tarafından uyandırıldım. Kalktığımda burası alev içindeydi. Geldik, baktık” dedi.

Çatının üzerindeki pencerenin hedef alındığını ifade eden Apaydın, “O isabet etmeyince kiremiti parçalıyor. Cam açıkmış, sonra buraya denk geliyor ama patlamıyor. Yere düşüyor ve yere düşünce patlıyor. Ben kalktığımda alev binanın üst taraflarına çıkmıştı” ifadelerini kullandı.

kundak4Molotof kokteylinin sandalyenin üzerine düştüğünü kaydeden Apaydın, “Bu kalıntılar sandalyenin kalıntıları. Bu da gördüğünüz gibi o Molotof kokteylinden kalan parça, bu da herhalde şişenin bir parçası. İşin ilginç tarafı burada bir molotof kokteyli patlıyor. Sabah birsi görüyor bunları, görünce kaçıyorlar iki kişi, buradan atlayarak kaçıyorlar. İtalyan komşu işe giderken görüyor, failler kaçıyorlar. Daha sonra birisi geldi buraya ve bir tane daha Molotof kokteyli olduğunu söyledi. Olay anlaşılıyor ki hedef ya iki taraftan da sarmaktı ya da ikinci Molotof kokteylini ikinci Türk’ün evine atmaktı. Bunu bilmiyoruz tabi. Benim istediğim; polislerin bunu aydınlatması. Benim şahsi meselem mi, kiracıların meselesi mi yoksa bu yabancı düşmanlığı mı bunu bilmek istiyorum. Çünkü çocuklarımızı burada bırakıp çalışmaya gidiyoruz, bu ülkeye yatırım yapmaya çalışıyoruz” dedi.

kundak1Kimseyi suçlamak istemediğini sözlerine ekleyen Apaydın, “Bana karşı ya da Türklere karşı yapıldı demiyorum. Şu olayı Solingen’den farklı görmüyorum. Biz şanslıydık burada çünkü hedef öldürmekti. Sabah o şokla buraları temizlemeye çalıştım. Polis buraların resmini çekti, sıcaklığın etkisi ile cam patlamış, camın resmini çekti. Yukarıda kiremit kırılmış onun resmini çekti. Dedi ki Salı günü sigorta numaranızı getirin onun parasını alırsınız. Gittim yatmaya, ama yatmaya gittikten sonra, olayın önemini anladıktan sonra kalktım. Zoruma gitti bu mesele cam meselesi değil. Cam değil can meselesi. Biz burada yanabilirdik. Solingen faciası olabilirdi. Polisten şunu beklerdim; ‘bunun faillerini bulacağız ve aydınlatacağız. Bu benim için yerliydi ve bekliyorum. Bu işin peşini bırakmayacağım. Çünkü rahat edemeyeceğim, işe gidemeyeceğim çocuklarımı burada bırakıp. Yarın akşam bunları yine yapmayacaklarını neren bileceğim” dedi.

Olayı anlatan Apaydın’ın kiracısı Lina Heinicke, “Bu sabah buraya bir molotof kokteyli atıldı. Gürültü ve bir komşunun uyandırmasıyla kalktık. Bahçede alevler vardı. Çok korktum. Sinirlerim bozuldu, hâlâ çok korkuyorum. Polisi çağırdık, ikinci bir molotof kokteyli bulundu, Polis şişeyi parmak izi için almak için götürdü” dedi.

Wolfgang Heinicke ise, “Gürültüyle uyandık ve pencereden baktığımızda bahçede alevler gördük. O anda sadece bahçede bir şeylerin yandığını düşündük. Daha sonra, bir kişi iki kişinin buraya bir şey attıklarını ve sonra kaçtıklarını söyledi. Daha sonra köpeğini gezdiren bir adam diğer tarafta bir başka molotof kokteyli olduğunu söyledi. İçinde benzin gibi bir maddenin bulunduğu bir şişeydi. Bunu kimlerin neden yaptığını bilmiyorum. Bizim burada kimseyle bir husumetimiz veya tartışmamız olmadı. Olay bize karşı mı yoksa Apaydın ailesine karşı mı yapıldığı konusunda bir fikrim yok. Bu evin iki girişi olduğu için belki de ikinci şişe Apaydın ailesinin oturduğu bölüm için düşünülmüştü” ifadelerini kullandı.

Reklamlar

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s