Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

TÜRKİYE SEÇİMİNİ YAPTI

Posted by almanyahaber Haziran 8, 2015

secim oran 2015CHP ve AKP şoku yaşadı, MHP-HDP yükseldi

Meclis’te 135 milletvekili elde eden CHP, muhalefet partileri arasında oyunu düşüren (yüzde 25.0) tek parti oldu. 2011 genel seçimlerinde yüzde 25.94 oranında oy alan ve Meclis’te 135 milletvekili elde eden CHP, muhalefet partileri arasında oyunu düşüren (yüzde 25.0) tek parti oldu.

Meclis’te ise, 132 milletvekiliyle yine ana muhalefette kalarak temsil hakkı kazanabildi. CHP’nin önceki seçimlerde olduğu gibi sahil şehirlerinde özellikle sadece Ege bölgesindeki illerde varlık göstermesi dikkat çekti.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, seçimlerden önce kendisine yönetilen “Geçen seçimde yüzde 26 almıştınız, bu rakam ve altında kalırsanız bırakacak mısınız?” sorusuna, “Elbette. İlla ben koltuğumda kalacağım diye bir anlayışım yok” cevabını vermişti. CHP’nin 43 ilde milletvekili çıkarabildi, 38 ilde “sıfır” çekti. Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, İzmir, Aydın Muğla, Mersin, Zonguldak ve Eskişehir’de birinci oldu. Kılıçdaroğlu memleketi Tunceli’de adeta hüsranı yaşadı. HDP oyların yüzde 61’ini alırken, HDP’yi yüzde 20.53 ile CHP, yüzde 10.87 ile AK Parti takip etti. 2011’de Tunceli’de iki milletvekili çıkaran CHP, iki vekili de HDP’ye kaptırdı. Mersin 2. sırada bulunan eski bakan Fikri Sağlar, 20 yıl aradan sonra parlamentoya döndü. Geçen yıl Kılıçdaroğlu’nun davetiyle CHP’ye katılan Mehmet Bekaroğlu, Meclis’e girdi. MHP ise, iktidar olduğu 1999 seçim başarısını neredeyse egale etti. 2011’de 12.98 olan oy oranını kesin olmayan sonuçlara göre; 16’nın üzerine taşıdı. MHP, 53 milletvekili ile girdiği seçimde, sayıyı 28 artırarak 81 milletvekille çıktı. Böylece MHP, 16 sene sonra koalisyon da olsa iktidar olma şansını yeniden yakaladı. MHP en yüksek oy oranını Bahçeli’nin memleketi Osmaniye’de yakaladı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s