Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

TERÖR, AİLELERİ PARÇALIYOR / VIDEO

Posted by almanyahaber Haziran 23, 2015

ercan baran miting08Almanya’nın Hamburg şehri yakınlarındaki Geesthacht’ta terör örgütüne katılan kızının acısına dayanamayarak intihar eden Ercan Baran’ı anma ve terörü kınama mitingine yaklaşak 500 kişi katıldı.

2 Haziran 2015 tarihinde evinden ayrılan 18 yaşındaki Ece Baran’ın acısıyla sıkıntılı günler yaşayan ve 14 Haziran’da intihar eden 49 yaşındaki Ercan Baran adlı vatandaşımız için Geesthacht’ta bir anma ve terörü kınama mitingi düzenlendi. Sivil toplum dernekleri ve Yeşiller Partisi Belediye Meclisi Üyesi Ali Demirhan’ın öncülüğünde düzenlenen mitinge yaklaşık 500 kişi katılırken, Hz. Ebubekir Cami Din Görevlisi Mustafa Çakmak ve rahibe Antje Laudin birer konuşma yaptılar.

ercan baran miting03(VIDEOLAR SAYFANIN EN ALTINDA) Ali Demirhan yaptığı konuşmada, çoğu Almanya’da doğup büyüyen gençlerin terör örgütüne katılmasından tüm toplumun sorumlu olduğuna dikkat çekerek, bu tür acıların tekrarlanmasına toplum olarak müsaade etmeyeceklerinin altını çizdi. Demirhan: “Çoğu burada doğan kreşe, okula giden toplumun içinden gelen bu gençler, neden terör örgütüne katılıyor? Neden topluma sırtlarını çevirip, terör örgütüne katılıyor? Kopukluk nerede başladı? Nerede ve ne zaman hata yapmaya başladık? Müslümanlar bunu nasıl karşılıyor? Tüm bunların tartışılması gerekiyor. Şunu da hemen belirteyim; terör örgütü İSIS’in İslamiyetle hiçbir ilgisi yoktur” diye konuştu.

ercan baran miting02Geesthacht Kilise Rahibesi Antje Laudin savaşların din adına yapılmasını kınayarak, terörü lanetledi. Toplum olarak bu durumdan yaşanan acılardan herkesin sorumlu olduğunu belirten Laudin, terör örgütünün de dini araç olarak kullandığını ifade etti.

Konuşmasını Ali Demirhan’ın Almanca’ya çevirdiği DİTİB’e bağlı Geesthacht Hz. Ebu Bekir Camii Din Görevlisi Mustafa Çakmak ise, geçen hafta Ercan Baran’ın intihar etmesinin acısını derinden yaşadıklarını ifade ederek: “Ancak bizi daha da üzen olay; bu terör örgütüyle İslamiyetin ilişkilendirilmesidir. İslam’ın kelime anlamları şunu ifade eder: barış, güvenlik, esenlik ve dokunulmazlık. İyi bir Müslüman, elinden ve dilinden kimsenin zarar görmediği Müslümandır. İslam’da suçsuz insanları öldürmek, elçileri ve gazetecileri öldürmek yasaklanmıştır. Rabbimizden bütün dünya mazlumlarını korumasını ve zalimleri kahretmesini diliyoruz. Zulüm karşısında susan dilsiz şeytandır ilkesinden hareketle, bugüne kadar dünyanın neresinde olursa olsun, bütün zalimlere karşı büyük bir kararlılıkla sesimizi yükseltmek lazım. Öncelikle, zulme rıza gösteren, zulüm karşısında sessiz kalan bütün kesimleri, odakları ve yapıları kınıyoruz. Ortadoğu’da başta IŞID tarafından olmak üzere, ırk, din, dil, mezhep ayrımı yapmadan; yaşlı, kadın, çocuk, hasta demeden dünyada eşi ve benzeri görülmemiş bir vahşet uygulanmaktadır. Terör örgütü, kendisine itaat etmeyenleri ateş dolu hendeklere atmakta ve bunu da İslam adına yapmaktadır. Dünyanın bu saldırıları bir film gibi izlediğini ve terör örgütlerinin vahşetlerine sessiz kaldıklarını görmekteyiz. Bu da endişe verici bir durumdur.” diye konuştu.

ercan baran miting04Haber-Kamera: Sedat Açıkbaş / HAMBURG FOTO: Erdal Altuntaş

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s