Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

POST GAZETESİ İFTARDA BULUŞTURDU

Posted by almanyahaber Haziran 26, 2015

STGT_POST_Gazetesiİslam din dersleri genişliyor

POST Gazetesi’nin düzenlediği iftar yemeğinde konuşan Eyalet Başbakan Yardımcısı Nils Schmid, islam din dersi veren okulların sayısının artırılacağını söyledi.

Mehmet Güzel – Serap Altun – Muzaffer Çetin – Dursun Ali Baysal – Serdar Gürsoy http://www.postgazetesi.de

STUTTGART- POST Gazetesi Baden-Württemberg Temsilciliği ve IW8 Stuttgart’ın müşterek düzenlediği iftar yemeği yine iş ve siyaset dünyasından önemli isimleri biraraya getirdi.

iftar daveti POSTPiri Reis Restaurant’ta gerçekleşen iftar programına, Baden-Württemberg Eyaleti Başbakan Yardımcısı, Maliye ve Ekonomi Bakanı Dr. Nils Schmid ve eşi Tülay Schmid, Stuttgart Başkonsolosu Ahmet Akıntı, Din Hizmetleri Ataşesi Dr. Bilal Doğan, Eğitim Ataşesi Doç. Dr. Mehmet Canbulat, Ticaret Ataşesi Dr. Ahmet Bayraktar, Çalışma Ataşesi Vekili Ayşe Günaydın, Işık Consulting Müdürü Mehmet Ergün, THY Stuttgart Müdürü M. İlker Başaran, Eyalet Milletvekili Adayı Ergun Can (SPD), Gazetemizin Köşe Yazarlarından; Gökay Sofuoğlu, Mustafa Göğüş, Nejdet Niflioğlu, Eczacı Mustafa Kara, Dr. İbrahim Güler ve Dr. Bahar Akpınar ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasetciler ve işadamları katıldı.

POST Gazetesi Baden Württemberg Temsilcisi Ali Batmaz açılış konuşmasında misafirleri tek tek selamlayarak; “gelenekselleşen bu toplantılarda toplumun her kesiminden bireylerin aramızda olmasına özen gösteriyoruz ve bu sayede birleşip kaynaşmaya katkıda bulunduğumuza inanıyorum” dedi.

POST iftarİslam din dersleri genişletiliyor
Programda bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Nils Schmid önemli konulara değindi. Dr. Nils Schmid, eyalette müslümanlar adına atılmış adımlar ve çeşitli çalışmalardan bahsetti. Eyalette yeşil-kırmızı koalisyon hükümetinin koalisyon sözleşmesinde 2006-2007 eğitim yılından bu yana pilot proje olarak devam eden İslam din derslerinin kaynaklar nispetinde genişletileceğini söyledi.

Bilindiği üzere, eyalette toplam 35 okulda verilen İslam din derslerine 2 binden fazla öğrenci katılıyor. 2015/2016 yeni öğretim yılında 41 yeni okulda daha müfredata giriyor. Eyalette toplam 76 okulda 3 bine yakın öğrenci İslam din derslerinden faydalanacak. İslam din dersi eyalet sınırları içinde tüm okullarda müfredata alınırsa yaklaşık 90 bin Müslüman öğrenci derslerden faydalanacak. Baden Württemberg Eyaletinde 600-650 bin Müslüman yaşıyor. Okullarda göçmen öğrenci sayısının giderek yükselmesi Alman öğrenci sayısının erimesi İslam din derslerinin önemini artırıyor.

post iftar davetiDaha fazla genç sertifika almalı
Meslek öğreniminin önemine de değinen Başbakan Yardımcısı Dr. Nils Schmid, özellikle Türk gençlerinin toplumda güvenli bir yer edinebilmesi için meslek okullarına yönlendirilmeleri gerektiğini vurguladı. Bu konuda büyük çalışmalar gerçekleştirildiğini kaydeden Dr. Schmid, “Kendine güven meslek öğren” sloganı altında projeler gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Göçmen kökenli ailelere özel danışma hizmeti verilmesi gerektiğine işaret eden Dr. Schmid; “Göçmen kökenli birçok ailenin geldiği ülkelerde işletmede meslek öğrenimi sistemi bilinmiyor. Biz, bu insanlara hangi imkânlara sahip olduklarını öğretmek istiyoruz. Bununla erişmek istediğimiz hedef, meslek öğrenimi olmayanların ve yükseköğrenim görmeyenlerin sayısını azaltmak. Göçmen kökenli olmayan 15-35 yaş aralığındaki vatandaşlarda meslek öğrenmemiş ya da yükseköğrenim görmemiş olanların oranı yaklaşık yüzde 14; göçmen kökenli olanlarda ise bu oran yaklaşık % 31. Daha çok sayıda gencin eğitim görerek bir sertifika almasının herkes için yararlı olacağından eminim.” diye konuştu.
Dr. Nils Schmid konuşmasında ayrıca Ayrıca Türkiye-Almanya arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin karşılaştırılarak gözlemlenebilmesi için; eğitim gören gençlerle Türkiye seyehatleri düzenlediklerini de hatırlattı.

STGT POST Gazetesi iftarBaşkonsolos Ahmet Akıntı ise yaptığı konuşmada, Ramazan ayı hakkında kısaca bilgi vererek; bu güzel, birleştirici, hoşgörünün egemen olduğu ayda, zor durumda olan, savaş ve açlığa maruz kalan bölge insanlarının da düşünülmesi gerektiğini, oralarda da huzur ve barışın hakim olmasını dilediğini ifade etti. Ayrıca, Dr. Nils Schmid’e Türk-Alman ekonomik-ticari işbirlikteliği ve okullarda İslam din dersleri adına yapmış oldukları girişimlerden dolayı teşekkür ederek; “eğitimli ve kendini geliştirerek Alman toplumu içerisinde yerini almış bir Türk nesli arzuluyoruz” ifadelerini kullandı.
Din Hizmetleri Ataşesi Dr. Bilal Doğan, Işık Consulting Müdürü Mehmet Ergün ve Eyalet Milletvekili Adayı Ergun Can’da kısa birer konuşma yaptılar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s