Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

DİTİB İFTARLARI BİRLEŞTİRİYOR

Posted by almanyahaber Haziran 28, 2015

alman_komsulara_iftar2015_07DİTİB iftar sofraları her kesimden insanı bir araya getiriyor

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), bu yılki Ramazan ayı iftar sofralarını „Vakit İyilik Vakti, Bu Ramazan ve Her Zaman“ sloganı ile gerçekleştiriyor. Ramazan ayı boyunca devam edecek halka açık iftar sofralarının yanı sıra DİTİB Genel Merkez konferans salonunda akademisyenlere ve üniversite öğrencilerine, DİTİB personeline ve Alman komşularına, dini cemaatlere, sivil toplum kurumları temsilcilerine yönelik geniş katılımlı iftar programları düzenlendi.

personel_iftar2015_10Halka açık iftar yemeği geleneği devam ediyor
DİTİB‘in organizesiyle gerçekleştirilen halka açık iftar yemeklerinde bu yılın ilk iftar yemeği 19 Haziran 2015 Cuma günü verildi.

1996 yılında başlatılan halka açık iftar yemeklerinin geleneksel hale dönüştüğünü söyleyen DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, DİTİB olarak Almanya genelinde camilerinde her akşam toplu iftarlar düzenlendiğini, genel merkezde ise halka açık iftar yemekleri hayır sever sponsorlarımız tarafından Ramazan boyunca her akşam 800 ile 1000 kişiye iftar yemeği verildiğini söyledi. Aşıkoğlu ayrıca aynı sofra etrafında yapılan iftarların dostluğu, birlik ve beraberliği pekiştirdiği, manevi iklimin bulunmaz fırsatları olduğunu ifade etti.

alman_komsulara_iftar2015_08Üniversite camiası iftar sofrasında buluştu
Diyanet İşleri Türk İslam Birliği bünyesinde eğitim – araştırma çalışmalarının geliştirilmesine yönelik olarak faaliyet gösteren DİTİB Akademisi koordinesinde, üniversite camiası ile iftar sofrasında bir araya gelindi.

alman_komsulara_iftar2015_09Almanya’da yer alan Üniversitelerin İlahiyat bölümlerinde görev yapan akademisyenlere ve üniversite öğrencilerine yönelik gelenekselleşen iftar programı, bu yıl da geniş katılım ile gerçekleştirildi.

DİTİB ailesi iftar sofrasında bir araya geldi
Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), her yıl olduğu gibi bu yıl da personeli ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
İftar yemeğine; DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, yönetim kurulu üyeleri, DİTİB ve Sosyal Dayanışma Merkezi Derneği (ZSU) personeli katıldı.

genis_katilimli_iftar2015_06DİTİB, komşularına iftar verdi
Köln’ün Ehrenfeld semtinde bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), verdiği iftar daveti ile Köln Ehrenfeld çevre sakinleri ve komşularıyla iftar sofrasında bir araya geldi. İftar davetine çoğunluğu Alman ve Almanya’da yaşayan diğer göçmen kökenli komşular iştirak etti.

genis_katilimli_iftar2015_05DİTİB’den geniş katılımlı iftar
Diyanet İşleri Türk İslam Birliği, geleneksel hale getirdiği iftar programlarının diğerinde de inanç, sanat, siyaset, iş, bilim ve bürokrat dünyası ile bir araya geldi. 300’ün üzerinde davetlinin katıldığı iftar programında DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu bütün misafirlere DİTİB camiası adına geleneksel iftar yemeğine teşriflerinden dolayı teşekkür etti.

halka_acik_iftar2015_03Prof. Dr. Aşıkoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Rahmet ayı Ramazan-ı Şerif’de siz dostlarımızla birlikte merkezimizde iftar etmekten dolayı sonsuz mutluluk içerisindeyiz. Sizlerle “aşımızı / ekmeğimizi” paylaşmak üzere yapmış olduğumuz davetimizi kırmayarak iftarımıza iştirak ettiğinizden dolayı her birinize DİTİB olarak şükranlarımı sunuyor, her birinizi teker teker selamlıyorum.”

halka_acik_iftar2015_01Aşıkoğlu Ramazan’ın inananları iyiliğe yönelttiğini ve kötülüklerden koruduğunu dile getirerek, bu yılki Ramazan ayı sloganının “Vakit İyilik Vakti, Bu Ramazan ve Her Zaman“ olduğunu vurguladı. Aşıkoğlu bu mübarek ayda mülteci yurtlarının, yaşlı bakım yurtlarının, hastanelerin ve hapishanelerin, çocuk ve gençlik yurtlarının aynı zamanda da Müslüman mezarlıklarının ziyaret edilmesi gerektiğini dile getirdi. Ramazan ayında hangi dilden, dinden ve kültürden olursa olsun, yoksul ve mağdurlar ile dayanışmanın arttığını söyleyen Aşıkoğlu, bu ayda özellikle bu kişilere maddi ve manevi desteğin önemini vurguladı.

halka_acik_iftar2015_02Aşıkoğlu bu bağlamda özellikle mültecilere yönelik yardımlarda DİTİB cami ve cemaatlerine daha aktif olmaları hususunda hatırlatmaların da yapıldığını sözlerine ekledi ve DİTİB’in kendi komşuları arasında da mültecilerin olduğunu, her akşam yaklaşık bin kişiye iftar verdiklerini ve bunların yaklaşık yüzde 80’inin sığınmacılardan oluştuğunu söyledi. Son zamanlarda toplumda oluşan fanatizm ve aşırı grupların oluşmasına da değinen DİTİB Başkanı, bu gibi oluşum ve gelişmelere toplumun müsaade etmemesi gerektiğini, buna karşı karşılıklı anlayışın ve tanışmaların artırılması gerektiğini söyledi.

halka_acik_iftar2015_04Federal Almanya Anayasa Mahkemesi’nin Almanya’da ki başörtüsü sorununa yönelik verdiği kararın da inanç hürriyeti açısından memnuniyet verici olduğunu dile getiren Aşıkoğlu, ’’Şimdi bu kararı uygulamaya geçirmek için siyaset ve topluma görevler düşmektedir. Müslüman bayanların kabulü normal hale gelmelidir. Bunun için toplumumuzda bulunan bütün demokratik güçler omuz omuza vermelidirler’’ dedi. İslam ve Müslümanların da toplumun bir parçası olduğunun kabulünün de aynı şekilde önemli olduğunu savunan Aşıkoğlu, Müslümanların toplumun ve hayatın her alanında sorumluluk almak istedikleri ve bunun için de toplumun desteğine ihtiyacın olduğunu vurguladı.

İftar davetine icabet eden T.C. Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin, Almanya Protestan Kilisesi Diyalog Sorumlusu Kilise konseyi Üyesi Dr. Detlef Görrig, Alman Başpiskoposlar Konferansı Temsilcisi Helmut Viesmann, Almanya Yahudiler Merkez Konseyi Başkanvekili Dr. Abraham Lehrer günün anlam ve önemini ihtiva eden konuşma yaparak davet için DİTİB’e teşekkür ettiler.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s