Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

NEBAHAT GÜÇLÜ’NÜN BASIN AÇIKLAMASI

Posted by almanyahaber Haziran 28, 2015

nebahat gucluCinayetler aydınlatılmadıkça yaralar kapanmayacak!
Almanya’da 2000-2006 yılları arasında Nasyonal Sosyalist Yeraltı Örgütü (NSU) tarafından işlenen ırkçı cinayetlerin kurbanlarından Süleyman Taşköprü’nün (31) ölümünün 14. yılında cinayetlerle ilgili bir çok sorunun cevabı hala bulunamadı.

27 Haziran 2001 yılında Hamburg’un Bahrenfeld semtindeki Schützenstr.’de babasına ait manav dükkanında başından kurşunlanarak katledilen Taşköprü cinayetinde polis ve istihbarat, yıllarca Taşköprü’nün suç teşkil eden eylemlere karışmış oluğu için öldürülmüş olabileceği iddiasıyla özellikle aileyi zan altında bırakmış, olayı ırkçı cinayet olabileceği gerçeğini göz ardı etmişti.

2011 yılında cinayetlerin NSU tarafından işlenmiş olduğunun ortaya çıkmasının ardından Taşköprü’nün de ırkçı cinayet kurbanı olduğu ortaya çıkmış, ardından güvenlik ve istihbarat birimlerinin ırkçı cinayetlerdeki ihmalleri ve rolleri de ortaya dökülmeye başlamıştı. 2011 yılında Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde görülmeye başlayan dava kapsamında NSU terör örgütü davasının baş sanığı Beate Zschaepe 3 yıldan beri suskunluğunu korurken cinayetlerin ırkçı motifli işlenmiş olabileceği ihmalini gözardı eden devlet ve güvenlik birimlerindeki sorumlular ise hala ortaya çıkarılamadı.
Hamburg Eyalet Meclisi Milletvekili Nebahat Güçlü, Taşköprü’nün 14. ölüm yıldönümünde Hamburg’da NSU cinayetleri için meclis bünyesinde bir araştırma komisyonu kurulması için önerge sunan Sol Parti Meclis Grubu’nun önergesini desteklediğini açıkladı. Güçlü, konuyla ilgili şunları söyledi:
“27 Haziran’da, 14 yıl önce aşırı sağcıların ırkçı cinayetler serisine kurban giden Süleyman Taşköprü’yü saygıyla anıyoruz. NSU cinayetlerinin 3. kurbanı Taşköprü’nün ırkçılar tarafından katli, tüm göçmen kökenli insanlarda ve özellikle ailesinde derin yaralar açtı. Cinayetlerin aydınlatılmasında Alman güvenlik ve istihbarat birimlerinin ihmallerinin ardı ardına ortaya çıkması ise yabancı kökenli insanların Alman güvenlik organlarına olan güvenlerini de derinden sarsmıştır. Cinayetlerin niçin yıllardır aydınlatılamadığı konusu, hem siyasi hem de toplumsal açıdan tartışılarak bunların sebepleri de ortaya çıkarılmalıdır.
NSU cinayetleri davası 3 yıldır sürmesine rağmen hala ortada cevaptan çok sorular vardır ve çıkan her yeni ipucuyla birlikte yeni sorular ve ihmaller de ortaya çıkmaktadır. Göçmen kökenli insanlar, ilerde yine böyle ırkçı cinayetlerin yaşanmasına engel olunabileceğine dair güvenlerini de yitirmişlerdir. Sorumlu hiçbir resmi kurum bugüne kadar nerede hata yaptıklarına dair inandırıcı bir cevap ortaya koyamamıştır. Hataların kaynağı bilinmezse yeni cinayetlerin işlenmesine engel olmak da asla mümkün olmaz. Bundan ötürü Sol Parti Hamburg Eyalet Meclis Grubu’nun Hamburg’da meclis bünyesinde bir araştırma komisyonu kurulması önerisini destekliyorum. Cinayetlerin arka planındaki sorumlular ortaya çıkarılır ve gereken cezaya çarptırılırlarsa ancak o zaman buradaki insanlar kendilerini güvende hissedecektir. Sağ gözü kör olan istihbarat birimlerinin ihmallerinin sorumluları kanun nazarında hesap vermelidir. “
Hamburg Sol Parti Meclis Grubu’nun sunduğu önerge, 8-9 Temmuz tarihlerinde yapılacak meclis oturumunda tartışılacak.
Nebahat Güçlü
Hamburg Eyalet Meclisi Milletvekili

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s