Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

KADINLAR İÇİN MESLEKÎ TEŞVİK YOLLARI

Posted by almanyahaber Temmuz 3, 2015

Gülseren Kaya ve Güngür Yılmaz

Gülseren Kaya ve Güngür Yılmaz

Gülseren Kaya: “Kadınlar için çok mesleki teşvik yolları var”

Hoşgörülü Kadınlar Grubu’nun konuğu olan Hamburg-Mitte Çalışma Ajansı danışmanı Gülseren Kaya, kadınlara meslek edinme, değiştirme ve diplomaların tanınması gibi konularda bilgi Verdi.

Hamburg Eyalet Parlamentosu SPD milletvekili Güngör Yılmaz’ın yönettiği ve ayda bir kez buluşan Hoşgörülü Kadınlar Grubu’na konuk olan çalışma ajansı danışmanı Gülseren Kaya, kadınlara meslek ve iş hayatıyla ilgili konularda Bilgi verdi.

hosgorulu kadinlar1Hamburg-Mitte Çalışma Ajansı’nda görev yapan Kaya, “Azimli ve istekli olan mutlaka teşvik ve destek görür” dedi.

hosgorulu kadinlarToplantıyı yöneten Güngör Yılmaz, bir çok göçmen kadının daha kolay iş bulunduğu için, başta temizlik işleri olmak üzere, vasıflarının çok altındaki işlerde çalıştığını ifade ederek, “Çalışmak ayıp değil. Fakat vasıflarını değerlendirenler hem kendilerini daha çok tatmin eden, hem de daha iyi kazanç sağlayan işlerde çalışabilirler” dedi.

“Kadınlar için çok yönlü teşvikler var”

Gülseren Kaya beraberinde getirdiği Doküman ve broşürlerle çalışma ajanslarının kadın ve annelere yönelik meslek edinme programları ve destekleri hakkında detaylı bilgi verdi. Kaya, 12 yaşından küçük çocuk sahibi annelerin meslek sahibi olmalarını sağlamak için part time meslek eğitimin sunulduğunu kaydetti. “Comeback” adlı başka bir programla, çocuklarını büyüttükten sonra tekrar iş hayatına girmek isteyen kadınlara önemli destek verildiğini belirten uzman danışman, “Ayrıca hiç meslek öğrenmemiş işsiz kadınlar için de doğrudan meslek eğitim projeleri mevcut” diye konuştu.

Yurtdışında edinilen okul ve meslek diplomalarının tanınmasının son yıllarda yapılan yasal değişiklik ve uygulamalarla çok daha kolaylaştığını sözlerine ekleyen Kaya, diplomaların tanınması için “Zentrale Anlaufstelle Anerkennung” isimli merkezi kurumun sorumlu olduğunu söyledi. Almanya’da giderek artan vasıflı eleman sıkıntısının mesleği olan herkesin iş bulma şansını önemli ölçüde artırdığını belirten Kaya, “Bu özellikle bakım, sağlık ve el sanatları meslekleri için geçerli” dedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s