Haberin Doğru Adresi

Avrupa'da Yaşayan Türklerin Haber Sitesi

NEBAHAT GÜÇLÜ’NÜN SİVAS – ÇORUM BASIN BİLDİRİSİ

Posted by almanyahaber Temmuz 3, 2015

Nebahat Güçlü

Nebahat Güçlü

Farklılıklara yönelik yapılan katliamlar utancımızdır!

27 Mayıs-5 Temmuz 1980 tarihleri arasında Çorum’da, temelinde sağ-sol ayrımının bulunduğu mezhep çatışması sonucu meydana gelen olaylarda hayatlarını kaybeden Alevi vatandaşlarımızı ve aynı zamanda 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta gericiler tarafından yakılarak katledilen insanlarımızı üzüntüyle anıyorum.

Çorum’da siyasi ve dini temele dayanan kanlı olaylarda Alevi inancına mensup 57 insanımız hayatını kaybetmiş, iki yüzden fazla insan yaralanmış, binlerce insan daha güvenli bir yaşam için evini-ocağını terk etmek zorunda kalmıştır.
Çorum Katliamının acısı taptaze dururken yine 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta büyük bir acı yaşanmıştır.

Pir Sultan Abdal Şenlikleri çerçevesinde kente gelen, aralarında sanatçı, yazar, düşünür ve çocukların da bulunduğu 33 kişi, gericiler tarafından içinde bulundukları Madımak Oteli ateşe verilerek katledilmiştir. İki otel görevlisinin de hayatını kaybettiği Sivas Katliamı, bir utanç anısı olarak beynimize kazınmıştır.

Dünyanın neresinde olursa olsun, hangi inançtan ya da etnik kökenden insana yapılırsa yapılsın insanların farklılıklarına yönelik yapılan her türlü katliam tüm insanlığın utancıdır ve asla unutulmamalıdır. Yaşanan katliamların hafızalardan silinmemesi ve katliamları yapanların en ağır cezalara çarptırılması ise bu gibi katliamların yeniden yaşanmaması açısından çok önemlidir. Gerek Çorum, gerekse Sivas Katliamları maalesef hala tam olarak aydınlatılamamış, faillerin bir kısmı ceza alsa bile bazıları hala aramızda özgürce yaşamaktadır. Hesabı sorulmayan her katliam, başka bir katliamın da habercisidir. Bu acı olayların bir daha yaşanmaması adına suçluların hakkettikleri cezalara çarptırılmasını talep etmek ve hayatlarını kaybedenleri her türlü vesileyle anmak hepimizin insanlık görevidir. Unutmayalım, insanlar asıl unutuldukları zaman ölürler.

Halkların kardeşçe bir arada yaşayabileceği, inançlarını özgürce ifa edilebileceği, demokrasinin anlamını tam anlamıyla bulduğu bir dünya özlemiyle hayatlarını kaybedenleri bu vesileyle bir kez daha üzüntüyle anıyorum.
Nebahat Güçlü
Hamburg Eyalet Meclisi (Bağımsız) Milletvekili

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s